نحوه صادرات کالا

نحوه صادرات کالا

چگونگی و نحوه صادرات کالا شامل فرآیند ها و مراحل قانونی خاصی است که شخص یا شرکت صادرکننده ملزم به رعایت آن ها می باشد. ابتدا لازم است به معنای کلمه صادرات بپردازیم. صادرات به معنای منتقل کردن کالا از کشور مبدا به کشور مقصد می باشد در صورتی که این انتقال با رعایت جوانب قانونی و از مسیر قانونی دو کشور انجام شود. فروشنده کالا از کشور مبدا به عنوان صادر کننده و خریدار کالا به عنوان وارد کننده به شمار می رود.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

ایران با دارا بودن منابع طبیعی سرشار و همچنین تولید محصولات خاصی مانند خرمای صادراتی، زعفران، پسته و انجیر خشک پتانسیل و سابقه بسیار بالای در انجام صادرات دارد که یکی از منابع بسیار عالی درآمدی برای کشور می باشد.

مسلما در دنیای امروز و تغییر و تحولاتی که در همه عرصه ها اتفاق افتاده است و با گسترش جمعیت هیچ کشوری به تنهای قادر به تولید همه اقلام مورد نیاز خود نیست و پیشرفت کشور ها با همکاری و همدلی کشورها با یکدیگر انجام می شود. کشورهای درحال توسعه با کمک صادرات کالا می توانند، نوآوری و کیفیت کالا را بالا ببرند و رقابت در بین شرکت های صادر کننده افزایش می یابد.

 

نحوه صادرات کالا (یافتن فروشنده معتبر برای صادرات)

یکی از مهم ترین بخش های صادرات کالا که مشخص کننده ی سود تجارت در یکی بازار رقابتی است مربوط به خرید کالا در بازار مبدا می باشد!

 

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

 

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:


 

نحوه صادرات کالا چگونه است

نحوه صادرات کالا به صورت مرحله به مرحله است و مانند هر فعالیت تجاری دیگری باید با برنامه ریزی اصولی صورت گیرد و در کنار آن از علم روز دنیا نیز بهره مند بود تا توانست در بازار های خارجی که از حساسیت های خاص خود برخوردار است به موفقیت دست یافت. 

 

راهنمای صادرات، گام نخست بازاریابی صادراتی

 

برای اینکه با نحوه صادارت کالا آشنا شوید در اولین مرحله باید به بازاریابی توجه کنید در تمام متون آموزشی چگونگی و نحوه صادرات کالا، مهمترین گام در صادرات را بازاریابی ذکر کرده اند. در تعریف بازاریابی می توان به شناخت بازارهای خارجی اشاره نمود از روش هایی که می توان به این شناخت رسید، مذاکره با خریداران در کشور مقصد و شرکت در نمایشگاه های بین المللی است. اتاق های بازرگانی و سفارتخانه ها نیز می توانند اطلاعات مناسبی را برای صادرات در اختیار صادرکنندگان بگذارند. یکی دیگر از مواردی که باید در نحوه صادرات کالا به خارج از کشور و بخش بازاریابی آن اشاره نماییم، شناخت کالاهای رقیب از نظر کیفیت و قیمت می باشد.

نحوه صادرات کالا به کشورهای همسایه

به عنوان مثال کشور عراق را در نظر بگیرید، نحوه صادرات به عراق با بررسی بازار این کشور آغاز می شود این کشور به دلیل جنگ هایی که در زمان صدام و آمریکا داشته است از نظر صنعتی پیشرفت چندانی نداشته است و مستعد وارد شدن کالا از کشورهای دیگر به خصوص کشورهای همسایه مانند ایران می باشد. چگونگی صادرات به عراق را می توان از مرزهای خسروی، مهران، غرب تهران و با شماق و کرمانشاه و پیرانشهر دانست.

همانطور که گفته شد نحوه صادرات کالا مراحل گوناگونی دارد که یکی از آنها شناسایی بازار است در مورد عراق با بررسی های که انجام شده و صادرات صورت گرفته به خوبی  مشخص است که مواد غذایی، معدنی و قطعات صنعتی جز مهمترین کالاهای صادراتی می باشند. 

نحوه صادرات کالا به عراق نشان می دهد که این کشور بازار بسیار مناسبی جهت واردات کالا دارد و عمده ترین محصولاتی که در این کشور با قیمت مناسب به فروش می رسد، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و مواد غذایی می باشد. روش صادرات به عراق همانند بقیه کشورها با عبور از مراحل قانونی امکان پذیر است.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

پتانسیل بالای بازار صادراتی ایران در قطر

نحوه صادرات کالا به قطر یکی دیگر از مواردی است که می توان آن را بررسی نمود. قطر نیز یکی از بازار های مناسب صادراتی ایران است و با اینکه کشور بسیار ثروتمندی می باشد ولی از نظر واردات کالا برای ایران در رتبه بسیار بالایی قرار دارد، نحوه صادرات به قطر از طرق مختلف انجام می شود، ولی مرزهای آبی زیادی با ایران دارد و می تواند از این طریق واردات را داشته باشد. این کشور مورد تحریم بسیاری از کشورها مانند عربستان قرار گرفته و حتی ارتباط چندانی با همسایگان خود ندارد ولی با ایران روابط بسیار خوبی دارد که همین امر می تواند به صادرات کالا به قطر کمک کند. زمانی که به فکر چگونگی و نحوه صادرات کالا به قطر هستید باید بازار آن را شناسایی نمایید.

از مهمترین کالاهای وارداتی قطر می توان به مواد غذایی مانند خرما، پسته، گوجه، هندوانه، زعفران و برخی از محصولات دیگر اشاره نمود. انواع شیشه ،گچ، آهن و مواد معدنی و انواع رنگ ها و انواع ورقه های فلزی و انواع صنایع دستی و انواع کف پوش و محصولات کشاورزی و مواد غذایی بسته بندی مانند بیسکوییت و بدنه کامیون و…..در مورد نحوه صادرات کالا به قطر باید به این نکته اشاره شود که تسلط به زبان رسمی کشور یعنی عربی الزامی می ‌باشد و زبان انگلیسی نیز در این کشور رواج دارد، آشنایی با فرهنگ مردم کشور قطر نیز در نحوه صادرات کالا به قطر بسیار ضروری می باشد.

در بحث بازاریابی کالا در کشورهای مختلف به کشور دیگری مانند چین می رسیم که  صادرات کالای ایران به چین نیز در صدر قرار دارد. نحوه صادرات به چین نیز به آشنایی به بازار آن کشور بستگی دارد. بر اساس شناسایی بازار چین کالاهایی مانند خشکبار، فرش، زعفران، محصولات پتروشیمی، چوب و آهن از سوی ایران صادر می گردد.

 

چگونگی صادرات کالا

نحوه صادرات کالا
نحوه صادرات کالا

 

 

صدور پیش فاکتور کالای صادراتی

دومین گام در توضیح نحوه صادرات کالا  صدور پیش فاکتور است، در واقع صادر کننده با شناسایی بازار مقصد و مراکزی که قصد فروش به آنها را دارد پیش فاکتور را ارسال می کند. 

 

نحوه صادرات کالا (تهیه و بسته بندی کالای صادراتی)

در مرحله بعدی از توضیحات نحوه صادرات کالا  باید طبق قرارداد و توافقی که انجام گرفته است کالای مورد نظر تهیه و بسته بندی شود. به عنوان مثال در نحوه صادرات میوه یک بحثی به نام  بسته بندی میوه صادراتی وجود دارد که باید با توجه به قوانین صادرات میوه این کار انجام شود.

به طور مثال بسته بندی کیوی صادراتی باید در سبد و کارتن یک ردیفه با شانه بین 3 تا 4 کیلوگرم باشد، اگر کیوی را به صورت فله بخواهید صادر کنید باید حداکثر تا 10 کیلوگرم وزن داشته باشد. اگر سبد یا کارتن بدون شانه باشد حداکثر تا 2 کیلوگرم وزن داشته باشد. مراحل صادرات میوه با صادرات کالای دیگر اختلاف چندانی ندارد و در جزییاتی با یکدیگر متفاوت می باشند. یا در بسته بندی گیلاس صادراتی یا دیگر میوه های تازه هسته ای جهت صادرات بسته بندی از نیم کیلو تا 6 کیلوگرم انجام می شود.

اگر در زمینه صادرات کالایی هنوز آنقدر تجربه نکرده اید می توانید از شرکت هایی که  برای مشاوره و انجام صادرات فعالیت می کنند، کمک بگیرید. شرکت صادرات میوه اتحاد یکی‌از‌شرکت هایی است که به صورت تخصصی در زمینه صادرات میوه فعالیت می کند.

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

 

مشخص کردن ارزش گمرکی 

 

در نحوه صادرات کالا به بحث تعیین ارزش گمرکی می رسیم و تعریف آن عبارتند از مبلغی که برای خرید کالا در مبدا داده شده به اضافه هزینه بار بری و کلیه هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار و کلیه هزینه های که تا ورود کالا به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد. به صورت کلی می توان گفت اظهار کالا به گمرک، عقد قرار دارد حمل و بیمه، گواهی بازرسی کالا، دریافت رسید فاکتور و گواهی ارسال کالا از جمله مواردی ست که در این مرحله قرار می گیرد.

 

 

 

نحوه صادرات کالا (نحوه گرفتن مجوز صادرات)

 

از مراحل و نحوه صادرات کالا  گرفتن مجوز لازم از ارگان هایی است که در این رابطه کار می کنند. روش اخذ مجوز های لازم برای صادرات  در رابطه با محصولات و کالاهای مختلف در برخی مراحل متفاوت می باشد. وزارت صنعت و معدن و تجارت، کشاورزی، بهداشت، سازمان ملی استاندارد جز مهمترین ارگان های صادر کننده مجوز می باشند. برخی از شرکت های با برگزاری دوره های آموزشی مانند آموزش واردات و صادرات تمام مراحل قانونی در ان رابطه را آموزش می دهند. از میان نحوه صادرات کالا و یا محصولات به نحوه صادرات خرما اشاره می کنیم و نحوه دریافت مجوز را بیان می کنیم.

برای صادرات محصولی به نام خرما داشتن کارت بازرگانی الزامی است البته برخی از شرکت هایی که کارت بازرگانی و مجوز لازم را دارند، این کار را برای بسیاری از صادر کنندگان انجام می دهند.

توجه داشته باشید که با توجه به قانون موجود تعرفه صادرات خرما صفر است و صادر کنندگان بدون پرداخت تعرفه می توانند خرما را صادر کنند. البته برای جلوگیری از افزایش قیمت خرما در کشور برخی از مواقع صادرات خرما ممنوع می شود.

در نحوه صادرات کالا مانند صادرات خرما باید قوانین و استاندارد های کشوری که قصد صادرات به آنجا را دارید رعایت کنید. کشورهای اروپایی مقصد انواع خرماهای ایرانی می باشد ولی باید توجه داشته باشید که در این کشورها قوانین سختی برای واردات مواد غذایی وجود دارد و قبل از ورود مواد غذایی باید آزمایش های زیادی  برروی مواد غذایی انجام شود. در قسمت بسته نیز به اهمیت موضوع پرداخته شد در مورد خرما نیز این مسیر طی می شود و بسته بندی هم در بازار یابی محصول و هم در حفاظت آن نقش موثری دارد.

مطالب مرتبط:

خرمای مجول
صادرات به روسیه
صادرات خشکبار به اروپا
صادرات خرما به امارات
انواع خرمای صادراتی ایران

 

مراحل اخذ مجوز صادرات

 

روش اخذ مجوزهای لازم برای صادرات

در مرحله ای از مراحل نحوه صادرات کالا به اظهار کالا به کمرگ می رسیم در این مرحله بعد از اینکه کالا به گمرک رسید برگه خروج یا صادرات آن تنظیم می شود و بعد از بررسی های لازم پلمپ کردن بسته ها برای صادرات انجام می شود. به طور مثال از میان نحوه صادرات کالا به نحوه صادرات زعفران نیز اشاره می کنیم بعد از مراحل کشف بازار فروش  باید به فکر گرفتن مجوز برای صادرات زعفران بود، مثلا گواهی استاندارد، گواهی بهداشت دام نباتات، و ارائه کرات بازرگانی و برگه ای که نشان دهنده ثبت محصولی به نام زعفران در گمرک می باشد. در جریان نحوه صادرات کالا و در قسمت ثبت محصولی مانند زعفران در گمرک باید ابتدا اظهارنامه صادراتی خود را تنظیم نمایید.

در نحوه صادرات کالا بهتر است بدانید برای تنظم اظهارنامه مواردی همچون مشخصات فرد صادر کننده کالا، مشخصات اظهار کننده  مانند زعفران، مشخصات وسیله حمل بارگیری، تمام مشخصات زعفران مانند وزن و قیمت و مقدار زعفران، اسم گمرک که اظهار نامه به آن تحویل داده می شود در اظهارنامه ثبت می گردد و به گمرک تحویل داده می شود.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

 

روش اخذ مجوزهای لازم برای صادرات

 

  • بستن قرار داد با حمل ونقل و بیمه  از مراحل بعدی نحوه صادرات کالا می باشد. در ان مرحله صادر کننده باید با یک شرکت معتبر حمل و نقل قرار داد حمل امضا کند و در کنار آن محصولی که قصد صادر کردن آن را دارد بیمه نماید.

 

  • در طی مسیر صادرات یک کالا به دریافت گواهی بازرسی کالا می رسیم. از نحوه صادرات کالا این مرحله توسط خریدار انجام می شود و باید موسسه هایی انتخاب شود که مورد تایید دو طرف قرارداد باشد.

 

  • گرفتن گواهی از محلی که قرار است صادرات انجام شود جزو چگونگی و نحوه صادرات کالا می باشد. فاکتور فروش صادر می شود و به تایید اتاق بازرگانی می رسد. اتاق بازرگانی نیز با مدارکی که دریافت می کند مانند تصویر پروانه گمرکی، تصویر بارنامه و کپی از فاکتور فروش، گواهی مبدا کالا را صادر خواهد کرد.

 

  • تقریبا در آخرین مرحله نحوه صادرات کالا به ارسال کالا به مقصد می رسیم، صادر کننده جواز خروجی را به بخش حمل و نقل می دهد و آن شرکت بر اساس بارنامه  کالا را بارگیری می کند و به مقصد ارسال می کند

چند نکته کلیدی در روش و راهنمای صادرات

دقت داشته باشید که در نحوه صادرات کالا باید پیگیری و کسب تجربه را فراموش نکنید در واقع با یک بار صادرات کالا شما به تمام مراحل  و چگونگی و نحوه صادرات کالا تسلط پیدا نخواهید کرد. باید در این کار استمرار داشته باشید. در دنیای رقابت امروزی از مهمترین مسایل در نحوه صادرات کالا بسته بندی می باشد.

هرچه در بسته بندی موفق تر باشید در بازار رقابتی و دیده شدن محصولات موفق خواهید بود. چگونگی و نحوه صادرات کالا صرفا به طی کردن برخی مراحل اداری نیست و باید کیفیت کالا را در طول سال های کاری خود حفظ نمایید و گرنه به زودی از بازار حذف خواهید شد. برای بازار یابی همیشه راه های جدیدی را کشف کنید و نمایشگاه های کشورهای مقصد را فراموش نکنید. برند سازی از جمله کارهایی است که در بازاریابی محصول بسیار مهم است و با این کار می توانید محصول را به خوبی معرفی نمایید.

بیمه کالای صادراتی یکی از مهمترین مراحل در چگونگی و نحوه صادرات کالا است. داشتن یک دفتر یا مرکزی در کور مقصد بسیار به صادر کننده کمک خواهد کرد. اگر تازه شروع به کار کرده اید با مقدار کم صادرات کالای مورد نظر را انجام بدهید. سازمان توسعه تجارت برای صادرکنندگان حمایت های گوناگونی دارد که بهتر است با آن مجموعه ارتباط درستی داشته باشید.

 

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.