صادرات به روسیه

صادرات به روسیه

بازار و صادرات به روسیه در سال های اخیر از توجه زیاد بازرگانان و تجار ایرانی برخوردار بوده است. کشور روسیه با جمعیت تقریبی ۱۴۴ میلیون نفر، یکی از کشورهای پر جمعیت اروپا است و یکی از کشورهایی است که در زمینه ی صادرات کالا از ایران مقصد بسیار خوبی برای بازرگانان ایرانی بوده و از اهمیت خاصی نیز برخوردار است.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

این کشور به دلیل قرار گرفتن در حاشیه‌ی‌ دریاچه‌ی خزر و نزدیک بودن به ایران از نظر مسافت، از ظرفیت مناسب و بالایی برای صادرات، خصوصاً صادرات خرما، محصولات کشاورزی و صادرات پسته برخوردار است. به منظور صادرات کالا به روسیه ، باید بر اصول مذاکرات تجاری و قواعد صادرات مانند بازاریابی بین المللی، توانایی در عقد قراردادهای بین المللی تسلط کامل داشت تا بهترین نتیجه برای طرفین حاصل گردد.

 

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:

 

 

لیست اقلام صادرات به روسیه

در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در چهارچوب راهنمای صادرات به این کشور مطرح کنیم. مواردی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم عبارتند از:

 • الفبای صادرات به روسیه

 • مراحل صادرات به روسیه

 • صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

 • صادرات میوه و تره بار به روسیه

 • صادرات خشکبار به روسیه

"<yoastmark

 

صادرات میوه به روسیه

با افزایش رقابت در اقتصاد جهانی و تجارت بین‌المللی، نحوه صادرات کالا از حساسیت‌ بالایی برخوردار شده ‌است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری در این بخش نیازمند دانش، برنامه‌ریزی و تجربه می‌باشد. علاوه بر این موارد، معمولاً قوانین تجارت در هر کشور متفاوت از سایر کشورها می‌باشد که به همین دلیل تسلط بر قوانین تجاری کشور مبدأ (ایران) و کشور مقصد (روسیه) و فراگیری اصول مذاکرات تجاری اولین گام در صادرات می‌باشد.

قیمت محصولات کشاورزی در روسیه

با توجه به اینکه کشور روسیه در نیمی از سال فاقد تولیدات کشاورزی است برای تامین مواد غذایی مورد نیاز خود به دیگر کشورها وابسته است و از نظر قیمت نیز قیمت محصولات کشاورزی در روسیه بالاتر از دیگر کشورهای تولید کننده می باشد.

کشور روسیه یک کشوراروپایی و دارای استاندارد های صادرات محصولات کشاورزی مختص به خود می باشد که در نتیجه قوانین سخت گیرانه ای برای ورود مواد غذایی به این کشور وجود دارد و مواد غذایی مصرفی در این کشور باید کیفیت بالایی برخوردار باشد در نتیجه قیمت محصولات کشاورزی در روسیه نیز نسبت به سایر کشور ها بالاتر است.

 

در صورتی که به دنبال صادرات محصولات کشاورزی به روسیه هستید، علاوه بر توجه به نکات قانونی، باید نکات دیگری را نیز مدنظر قرار دهید. این نکات عبارتند از:

 • انتخاب مناسب‌ترین مسیر برای ارسال محصولات کشاورزی

 • توجه به استاندارد‌های بین‌المللی بسته‌ بندی صادراتی محصولات

 • توجه به شرایط زمانی در انتخاب محصول
 • استفاده از وسایل حمل و نقل مناسب با توجه به محموله

 • مشاهده و تحلیل رفتار رقبا در بازار
 • تعیین حاشیه سود با توجه به سطح بالای رقابت در بازار روسیه
 • دقت در شرایط نگهداری محصولات پیش از ارسال
 • تلاش در جهت به حداقل رساندن مدت زمان حمل و نقل محصولات

 • درج اطلاعات محصولات بر روی محصولات به زبان روسی و انگلیسی

 • توجه به ظاهر بسته‌بندی و استفاده از ایده‌های جذاب در بسته‌بندی
 • پرهیز از ارسال محصولات نامرغوب و درجه ۲
 • استفاده از مشاوران تجاری به عنوان راهنمای صادرات به این کشور

 • ثبت شرکت در روسیه در صورت نیاز

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

مراحل صادرات به روسیه

برای هرگونه صادرات  به روسیه از ایران، باید در ابتدای امر مجوز‌های لازم را أخذ کنید. روال أخذ مجوز‌ها طبق ابلاغیه‌ی اتاق بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحت عنوان راهنمای صادرات به این کشور به شرح زیر می‌باشد:

 1. در مرحله‌ی اول فروشنده باید اطلاعات و مشخصات کالا و فروشنده‌ی کالا را برای خریدار، در چهارچوب پیش‌فاکتور ارسال نماید.

 2. کالای مورد توافق خریدار و فروشنده باید طبق استانداردهای مورد تأیید خریدار بسته‌بندی و آماده شود.

 3. خریدار باید از تعرفه صادرات مطلع بوده و به منظور تعیین قیمت کالای مورد معامله به کمیسیون نرخ‌گذاری مراجعه کند.
 4. در صورتی که کالای مورد معامله جزو کالاهای خاص باشد، باید پیش از صدور، نسبت به اخذ مجوز صادرات اقدام گردد. معمولاً اکثر کالاها نیازی به صدور مجوز ندارند.
 5. در مرحله‌ی بعدی، باید جهت ترخیص کالا از گمرک حمل شود و اظهارنامه‌ی خروجی تنظیم شود. گمرک پس از بررسی کالا و پلمپ کردن بسته‌ها، مجوز خروج کالا از کشور را صادر می‌کند.
 6. در مرحله‌ی بعدی محموله پیش از حمل شدن بایستی توسط یک شرکت بیمه‌ای معتبر بیمه شود.

 7. پس از این مرحله، خریدار می‌تواند موارد مورد توافق را بررسی کند و از انجام آن‌ها اطمینان حاصل کند.

 8. پیش از ارسال کالا، صادر‌کننده باید فاکتور فروش کالا و شناسه کالا را آماده کرده و به تأیید اتاق بازرگانی محل برساند.
 9. در انتها، صادرکننده باید کالا را به منظور ارسال به کشور مبدأ به شرکت حمل و نقل تحویل دهد.


مطالب مرتبط:

صادرات انجیر به چین

خرما کبکاب

صادرات محصولات کشاورزی به چین

صادرات به قطر

صادرات پسته ایران

راهنمای صادرات خشکبار به اروپا
انواع خرمای صادراتی ایران
صادرات به عراق
صادرات به کویت
صادرات به کانادا

صادرات به ترکیه


صادرات میوه و تره بار به روسیه

 

در کشور روسیه، ۱۰.۶ درصد از سبد غذایی، به میوه و تره بار اختصاص دارد. هر خانواده به طور متوسط در مسکو در حدود ۱۱۴ دلار و در سایر شهرها با جمعیت زیر 500 هزار نفر، ۸۹ دلار در هفته به محصولات غذایی اختصاص می‌دهد. این کشور به شدت به واردات میوه و تره‍ بار وابسته می‌باشد. واردات میوه‌ی این کشور در تابستان در پایین‍ترین سطح خود قرار می‌گیرد. در تابستان صادرات محصولات کشاورزی به این کشور به خصوص صادرات میوه و تره بار، از بازارهای منطقه از جمله اوکراین، مولداوی و خاورمیانه انجام می‌شود.

 

لیست صادرات به روسیه

به طور کلی کشورهایی که صادرات میوه و تره بار به روسیه را بر عهده دارند عبارتند از:

 • اکوادور: موز

 • لهستان: سیب

 • ترکیه: مرکبات، انگور و میوه‌های هسته‌دار
 • چین: سیب، مرکبات و میوه‌های هسته‌دار

 • آرژانتین: سیب، گلابی و مرکبات
 • شیلی: انگور

گوجه‌ فرنگی، پیاز و سیر بیشترین حجم واردات کشور روسیه در زمینه‌ تره بار را خود اختصاص داده‌اند.

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

صادرات به روسیه میوه خشک

حجم عمده ای از مصرف میوه خشک در این کشور از طریق واردات این محصول تامین می شود و صادرات میوه خشک به روسیه و خرید عمده میوه خشک در این کشور پتانسیل اقتصادی ویژه ای دارد. در سال های اخیر بازرگانان کشورمان ایران نیز گام های خوبی در زمینه ی صادرات میوه خشک به این کشور برداشته اند که از مهم ترین آن ها صادرات خرما، پسته و کشمش به این کشور اروپایی می باشد.

صادرات خشکبار به روسیه

یکی از مهم ترین محصولات خشکبار ایرانی که در روسیه بسیار بازار خوبی را تصاحب کرده است مربوط به محصول پسته است که خرید عمده پسته در تناژ بالا از سمت فروشگاه های زنجیره ای این کشور طی قرارداد های بلند مدت بسیار رواج دارد. در حدود نیمی از خشکبار موجود در کشور روسیه از طریق صادرات تأمین می‌شود که صادرات خشکبار به روسیه توانسته است بازار بسیار مناسبی برای دیگر کشورهای تولید کننده خشکبار به وجود آورد.
از آن جایی که کشورمان ایران از تولیدکنندگان مهم این محصول در جهان است صادرات خشکبار به این کشور در میان بازارگانان ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه

مهم‌ترین اقلام صادرات خشکبار به روسیه به همراه کشورهای صادرکننده‌‌ی آن‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

 • بادام زمینی: هند، آرژانتین، چین، برزیل

 • کنجد: هند، مکزیک

 • تخم کدو: چین

 • گردو: شیلی

 • کشمش: ایران، ترکیه، هند، شیلی، افغانستان، ازبکستان

 • ادویه‌جات: ترکیه، تاجیکستان

 • بادام درختی:‌چین، شیلی، ترکیه

 • پسته: ایران، چین

 • فندق: آذربایجان، گرجستان، ترکیه

 • آلو بخارا: مولداوی، آذربایجان، شیلی، آرژانتین

 • میوه‌ خشک: تایلند، فیلیپین، چین، لهستان، ترکیه، آذربایجان

۹۴.۵ درصد از صادرات پسته به روسیه متعلق به بازرگانان ایرانی می‌باشد.

 

راهنمای صادرات به روسیه

همانطور که تا به اینجا ملاحظه فرمودید، بازار صادرات محصولات کشاورزی به این کشور ، خصوصاً صادرات خشکبار به روسیه بسیار داغ می‌باشد. در برخی از اقلام موجود در گزارش‌های سالانه‌ی صادرات خشکبار به این کشور، نظیر پسته و خرید عمده کشمش، تاجران ایرانی بیش‌ترین سهم بازار را به خود اختصاص داده اند و در حال حاضر از حاشیه‌ی سود خوبی برخوردار می‌باشند.

در حال حاضر بازار صادرات میوه و تره‌بار به روسیه به اندازه‌ی بازار صادرات خشکبار به روسیه برای ما سودآور نبوده ‌است.

مراحل صادرات میوه

همانطور که در بخش صادرات میوه و تره بار به این کشور ذکر شد، در تابستان این کشور میوه و تره‌بار خود را از کشورهای منطقه خریداری می‌کند که بدون شک یکی از این کشورها، ایران می‌باشد و می تواند سود صادرات میوه زیادی داشته باشد. علاوه بر این، برخی از محصولات نوار شمالی کشور نظیر خرید عمده گوجه فرنگی و مرکبات، در لیست میوه و تره‌باری هستند که کشور روسیه آن‌ها را وارد می‌کند. در نتیجه با استفاده از یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب ‌شده می‌توان بخشی از بازار میوه‌ و تره‌بار روسیه را از آن خود کرد و سود صادرات میوه از این محل را برای کشورمان تامین کرد.

از طرفی، وضعیت صادرات خشکبار به روسیه وضعیت بهتری نسبت به صادرات میوه و تره بار به این کشور دارد. خشکبارهایی نظیر پسته، کشمش، خرما و صادرات زعفران جزو کالاهایی به حساب می‌آیند که بیش‌ترین سهم بازار جهانی را، کشور ایران به خود اختصاص داده‌ است. اما با بررسی آمارهای سال ۲۰۱۸ صادرات خشکبار به این کشور، علاوه بر ایران، کشور چین نیز در حال افزایش سهم بازار پسته در روسیه می‌باشد که به نوبه‌ی خود می‌تواند زنگ خطری برای تاجران پسته‌ی ایرانی باشد.

قیمت میوه در روسیه

با توجه به نوسانات قیمت دلار در ایران و با توجه به این که قیمت میوه در روسیه بر اساس عرضه و تقاضای بازار تنظیم می شود باید بازرگان محترم پیش از ارسال بار به روسیه نسبت به آگاهی از قیمت میوه در روسیه اقدام کنند تا از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود.

با توجه به آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۸ در مورد آمار واردات به کشور روسیه، برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به روسیه باید به دو مورد توجه داشت:

اول اینکه در صادرات میوه و تره بار به این کشور باید با توجه به نقاط قوت میوه و تره‌بار ایرانی و نقاط ضعف سایر صادرکنندگان این محصولات به این کشور محصول یا محصولاتی را برای توسعه و افزایش سهم بازار انتخاب کرد.

دوم اینکه با توجه به سطح بالای رقابت در بازار صادرات محصولات کشاورزی به این کشور ، باید از سهم بازار محصولاتی که اکثریت بازارشان به دست تجار ایرانی می‌باشد، دفاع کرد. به عنوان مثال، پسته و کشمش ایرانی در این کشور از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل صادرات این دو محصول نسبت به صادرات سایر اقلام خشکبار نسبتاً می‌تواند آسان‌تر باشد.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

صادرکننده هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

 

منابع:
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87
http://irjcc.ir/russian-customs-regulations/
https://en.wikipedia.org/wiki/Russia
https://www.tzccim.ir/News/539/%D9%81%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87.html

مراحل صادرات به روسیه شامل چند بخش است؟

رای هرگونه صادرات  به روسیه از ایران، باید در ابتدای امر مجوز‌های لازم را أخذ کنید. روال أخذ مجوز‌ها طبق ابلاغیه‌ی اتاق بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحت عنوان راهنمای صادرات به این کشور به شرح زیر می‌باشد:

صادرات میوه و تره ‍بار به روسیه از چه کشورهایی انجام می شود؟

در تابستان صادرات محصولات کشاورزی به این کشور به خصوص صادرات میوه و تره بار، از بازارهای منطقه از جمله اوکراین، مولداوی و خاورمیانه انجام می‌شود.

ضرورت اطلاع از قیمت میوه در روسیه برای بازرگانان برای چیست؟

با توجه به این که قیمت میوه در روسیه بر اساس عرضه و تقاضای بازار تنظیم می شود باید بازرگان محترم پیش از ارسال بار به روسیه نسبت به آگاهی از قیمت میوه در روسیه اقدام کنند تا از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود.

آیا صادرات خشکبار به روسیه سود آور است؟

در حدود نیمی از خشکبار موجود در کشور روسیه از طریق صادرات تأمین می‌شود که تامین خشکبار روسیه توانسته است بازار بسیار مناسبی برای دیگر کشورهای تولید کننده خشکبار به وجود آورد.

برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به روسیه باید به چه مواردی توجه داشت؟

ول اینکه در صادرات میوه و تره بار به این کشور باید با توجه به نقاط قوت میوه و تره‌بار ایرانی و نقاط ضعف سایر صادرکنندگان این محصولات به این کشور محصول یا محصولاتی را برای توسعه و افزایش سهم بازار انتخاب کرد.

قیمت آنلاین خرما
قیمت خرمای کبکاب
قیمت خرمای مضافتی
شرکت بازرگانی مواد غذایی
اخذ مجوز صادرات

45 دیدگاه در “صادرات به روسیه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.