صادرات به عراق

صادرات به عراق

صادرات به ارسال کالا و خدمات از یک مکان به مکان دیگر به ویژه از یک مرز به مرزهای دیگر اطلاق می گردد . ایران یکی از کشورهای خاورمیانه است که صادرات زیادی به کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه مانند عراق ، ترکیه ، سوریه ، افغانستان ، پاکستان و … دارد . صادرات به عراق یکی از بیشترین موارد صادرات ایران می باشد . در این مقاله به بررسی مزایای صادرات به عراق برای ایران، شرایط این فرآیند، کالاهایی که به عراق صادر می شود و …. پرداخته می شود.

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده عمده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

برای خرید و فروش بهترین کالای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب اخذ مجوز صادرات را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

صادرات میوه به عراق

پس از سرنگونی حکومت صدام حسین تاکنون، کشور عراق یکی از مهم ترین شرکای تجاری ایران بوده است. طبق آخرین گزارش های رسمی گمرک ایران،  ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق در سال 2018 به بیش از 8 میلیارد دلار رسیده است که خود نشان دهنده حجم مبالادلات بالای دو کشور است. به دلیل شرایط خاص اقلیمی و هم چنین وجود جنگ در این کشور، شرایط مناسب برای کشاورزی بسیار محدود بوده و از همین رو این کشور برای تامین نیاز غذایی خود به واردات مواد غذایی می پردازد.

ایران به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات غذایی این کشور شناخته می شود و صادرات میوه به عراق از سوی ایران رواج بسیار خوبی دارد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب اصول مذاکرات تجاری را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

صادرات میوه و صیفی جات به عراق شامل محصولاتی مانند: گوجه‌فرنگی، پرتقال، هندوانه، سیب‌زمینی، خیار، و سبزیجات که بیشترین میزان را به خود اختصاص داده اند.نبود استاندار های بالا برای صادرات باعث می شود که هزینه ای اضافی برای این کار صورت نگیرد. ضرورت کیفیت بالا و استفاده از بهترین میوه ها که باعث هدر رفتن منابع و بالا رفتن هزینه ها می شود از جمله معایب صادرات میوه به کشورهای اروپایی می باشد. خوشبختانه صادرات میوه به عراق از فرآیند بسیار آسان تری پیروی می کند و قوانین سخت گیرانه ای وجود نداشته و به همان ترتیبی که تره بار در ایران عرضه و به دست خریدار می رسند، در این کشور نیز در دسترس عموم قرار می گیرند.

صادرات به عراق

قوانین صادرات به عراق

تجارت با عراق تا کنون حاشیه سود قابل‌توجهی برای بازرگانان ایرانی به دنبال داشته است، اما  به سبب شرایط عراق مانند فقدان ثبات، وجود درگیری ها و جنگ، تنوع قومی و مذهبی و شرایط خاص جغرافیایی باعث بالا رفتن ریسک تجارت شده و احتیاط در همکاری ها را می طلبد. به عنوان مثال می توان به نظام سیاسی موجود اشاره کرد که از نوع فدرالی بوده و به استان‌های این کشور اختیار و وظایف ویژه‌ای می بخشد. این اختیارات ویژه باعث می شود تا قوانین خاص تجاری در برخی از استان های عراق حکم فرما شود و در صورت عدم اطلاع باعث ایجاد خسارت شود. باید به قوانین اقلیم کردستان عراق نیز اشاره شود که در بسیاری از موارد قوانین حکومت مرکزی عراق با حکومت محلی اقلیم کردستان دارای تفاوت های بسیاری است و در موارد مشابه به دو روش مختلف اجرایی می شوند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب صادرات ایران را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

به گفته ی معاونت بررسی‌ اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در سال 94 میزان 17 درصد از کل صادرات ایران به مقصد کشور عراق صورت گرفته است. در این گزارش آمده است که 28 درصد از کل کالاهای صادراتی به این کشور را کالاهای مصرفی،  که معادل 68 درصد کالاهای واسطه‌ای و 4 درصد کالاهای سرمایه‌ای بوده است را تشکیل داده است.

به صورت کلی صادرات ایران به این کشور در چهار دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 1. محصولات کشاورزی (تره بار و خشکبار)
 2. مصالح ساختمانی
 3. انواع وسایل خانگی
 4. مواد غذایی

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده عمده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

مراحل صادرات به عراق

صادرات به عراق یکی از پرمواردترین صادرات ایران می باشد که این صادرات مراحلی دارد که به شرح زیر قابل بیان می باشد:

1 . یافتن مشتریانی برای کالاهای ایرانی

2 . مجوز لازم برای صادرات کالا را دریافت نمایند

3 . مشخص نمودن قیمت کالاهای صادراتی

صادرنمودن یک فیش به نام پیش فاکتور

5 . بسته بندی نمودن کالاهای صادراتی می باشد

6 . صادرکنندگان کالا به این کشور می بایست گواهی بازرسی کالاها در مرزها را کسب نمایند

7 . فاکتور صادرات کالا ارسال گردد

8 . پیمان یا تعهدات ارزی باید بسته شود چرا که این پیمان نامه قیمت مصوب برای کالاهای صادراتی و … می باشد

9 . از دیگر مراحل، بستن قراردادهایی به منظور حمل و بیمه نمودن کالاهای صادراتی

10 . کالا باید به گمرک اظهار گردد

11 .از آخرین مراحل، ارسال نهایی کالاها به عراق می باشد یعنی کالاها برای صادرات به شرکت حمل و نقل تحویل داده می شوند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب تعرفه گمرکی  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

لیست کالاهای صادراتی به عراق

از جمله پرطرفدارترین کالاها برای صادرات به عراق می توان به موارد زیر اشاره نمود

1 .صادرات لبنیات ایران به عراق

چون در ایران محصولات لبنی زیادی تولید می شود و بخش هایی از این محصولات در داخل ایران به فروش می رسد و بخش عظیمی از این محصولات به کشورهای همسایه صادر می گردد و ارزشمندترین بازارهای فروش در این کشور  می باشد.

2 . صادرات لباس و پوشاک به عراق

به وجود آمدن بازارهای مصرفی برای تولیدکنندگان ایرانی در کشورهای همسایه ای مانند عراق سبب افزایش صادرات پوشاک و لباس از ایران به این کشور شده است . این نوع کالاهای ایرانی برای ساکنان عراقی بسیار جذاب، متنوع و ارزان تر از نمونه های آن در کشور خودشان می باشد.

3 . صادرات مصالح ساختمانی ، سنگ و کاشی به عراق

از دیگر موارد صادرات به این کشور، مصالح ساختمانی و سنگ می باشد چرا که در ایران معادن سنگ زیادی وجود دارد و همین عامل سبب افزایش یک زمینه درآمدزایی از طریق صادرات سنگ به کشورهای دیگر به ویژه عراق شده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب صادرات سنگ ساختمانی را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

4 . کولر

چون کشور عراق یکی از کشورهای گرم و خشک می باشد و فصل گرمای این کشور زودتر از کشوری مانند ایران می باشد ، تقاضای زیادی برای کالاهای ایرانی از جمله کولر دارند و وارد نمودن این کالاها برای آن ها ارزان تر از نمونه های آن ها در داخل عراق می باشد

5 . صادرات فرش به عراق

از دیگر محصولاتی که در صادرات به این کشور روند افزایشی پیدا کرده است ، صادرات فرش می باشد که یکی از پر صادرات ترین کالاهای ایرانی محسوب می گردد و حتی تبلیغات فرش ایرانی و برپایی نمایشگاه ها در کشورهای خارجی به ویژه عراق روز به روز بیشتر می شود

6 . صادرات ادویه

چون کشور عراق می تواند از کشورهای دیگری مانند هند که مبدا اصلی صادرات ادویه می باشد و ادویه ها را باهزینه های کمتری به کشورها صادر می نماید . پس باید صادرکنندگان ایرانی ادویه باید ادویه ی مرغوبی را با هزینه ای کمتر از کشور هند به عراق ارسال نمایند

مطالب مرتبط:

خرمای مجول
صادرات خرما به امارات

صادرات خرما به اندونزی
صادرات خرما به مالزی
صادرات خرما به هند
صادرات خرما به پاکستان
انواع خرمای صادراتی ایران

 

شرایط ارسال کالا و صادرات به عراق

برای ارسال کالا به عراق شرایطی باید رعایت گردد که این شرایط به صورت زیر می باشند

1 . کالاهای ارسالی باید برچسب های حاوی نوشته های لاتین و عربی باشند

2 . باید قبل از انجام فرآیند ، توافق نامه هایی بین عراق و ایران منعقد شود

3 . باید وضعیت کالاها از نظر بهداشتی بودن ، قاچاقی نبودن کالاها و استاندارد بودن آن ها بررسی شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب اسناد حمل کالا  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

نکاتی که در صادرات به عراق باید رعایت شود به شرح زیر می باشند

1 . برای ارسال کالاها به عراق باید در زمینه های بازار یابی در این کشور به اندازه کافی برنامه ریزی شود ، یعنی تا زمانی که از وجود بازار در عراق حاصل پیدانکنند نباید ارسال کالا انجام گیرد

2 . از دیگر نکات مورد نظر در صادرات به عراق این است که در قیمت گذاری کالاهای ارسالی دقت گردد و باید کالاها ارزان تر از نمونه های آن در عراق باشد

3 . بسته بندی کالاها باید کاملا تخصصی و استاندارد انجام گیرد .چرا که این روش در موفقیت تولیدکنندگان ایرانی در برابر رقبای خارجی آن موثر می باشد

4 . از دیگر نکات مورد نظر در صادرات به این کشور این است که برای این کار باید از سیستم های حمل و نقل مناسب استفاده گردد

مهمترین مرزهای ایران با کشور عراق

ایران برای صادرات کالاها و خدمات خود به کشورهای دیگر به ویژه عراق ، از طریق مرزهای خود این کار را انجام می دهد . ایران دارای راههای مرزی زیادی با کشورهای همسایه مانند عراق می باشد که از این مرزها می توان به مرز مهران در استان ایلام ، مرز دهلران در ایلام ، مرز شلمچه در استان خوزستان ، مرز بانه در کردستان ، مرز باشماق در شهرستان مریوان استان کردستان ، مرزایران با این کشور در استان ارومیه ، مرزخسروی در قصرشیرین استان کرمانشاه و… می باشد که صادرات به عراق از طریق این مرزها انجام می گیرد.

مهم ترین مرزها و گمرک های ایران و عراق

 1. گمرک باشماق در مریوان
 2. گمرک پرویزخان در قصرشیرین
 3. گمرک مهران در ایلام
 4. گمرک اروندکنار
 1. گمرک تمرچین در پیرانشهر
 2. گمرک بازرگانی
 3. گمرک خسروی در قصرشیرین
 4. گمرک شلمچه

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان