صادرات به عراق

صادرات به عراق

صادرات به عراق

صادرات به عراق یکی از برنامه‌های پرسود و پرطرفدار در میان بازرگانان و تاجران ایرانی به حساب می‌آید. ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه صادرات انواع محصولات به کشورهای خارجی به خصوص کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، امارات، قطر و غیره عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است. شرایط اقلیمی عراق سبب شده است تا این کشور برای تامین بیشتر نیازهای کشاورزی خود، اقدام به واردات کالاهای اساسی از دیگر کشورها کند، این موضوع یک امتیاز مثبت برای صادرات ایران به حساب می آید.

در مسیر شروع برنامه صادرات کالا به عراق لازم است تا با قوانین صادرات، تعرفه گمرکی و شناسایی مشتری هدف و کالاهای پرسود برای صادرات آشنا شوید تا بتوانید تمام چالش‌ها و پیچیدگی‌های مسیر را پشت‌سر بگذارید. اگر شما بازرگان و تاجر یا تولیدکننده کالای صادراتی هستید و تمایل به شروع روابط تجاری با عراق دارید، مطالعه دقیق این راهنما برای شما الزامی است.

بهترین روش برای یافتن مشتری در صادرات به عراق چیست؟

یافتن مشتری و بازار هدف یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و اولین قدم برای شروع روابط تجاری با عراق است. اگر بازار هدف و مشتریان خود را به درستی شناسایی نکنید، همان ابتدای کار با شکست مواجه می‌شوید. در ادامه به معرفی بهترین روش‌ها برای شناسایی مشتریان و کانال صادرات به عراق پرداختیم.

 • شرکت‌های بازرگانی: شرکت‌های بازرگانی معمولاً با کشورهای مختلفی روابط تجاری دارند و با تجار و بازرگانان سرشناس هر کشور آشنایی دارند. بهترین و راحت‌ترین روش در اصل همکاری با شرکت‌های بازرگانی است.
 • جستجو در سایت‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی: شما می‌توانید خودتان با جستجو در سایت‌هایی مثل ترید مپ و گلوبال سورس به دنبال مشتری خارجی باشید یا اینکه از طریق سایت‌های معتبر و بزرگ ایرانی با تاجران و بازرگانان عمده ارتباط بگیرید. باسکول یکی از معتبرترین سایت‌های خرید و فروش عمده در راستای ایجاد ارتباط بین بازرگانان و تولیدکنندگان کالاهای صادراتی است.
 • نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبر: یکی از روش‌های محبوب برای یافتن مشتری و فعالیت در زمینه تجارت با عراق در اصل شرکت در نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی و آشنایی با تاجران و فعالان این حوزه است.
 • گوگل و دیگر موتورهای جستجو: صادرات به عراق امروز راحت‌تر از هر زمان دیگری است. شما می‌توانید به کمک گوگل مپ یا دیگر موتورهای جستجو به شناسایی مشتریان هدف خود بپردازید.
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: اگر با اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق هم ارتباط مستقیم پیدا کنید، در مسیر صادرات کالا به این کشور به شما کمک بسیاری می‌کند.

اگر قصد دارید تا از طریق یکی از روش‌های ذکرشده در بالا اقدام کنید، آشنایی با اصول مذاکرات تجاری چراغ راه شما در این مسیر است. 

شناسایی پرسودترین کالا برای صادرات به عراق

با توجه به جدیدترین آمارها، در 8 ماهه اول سال میزان صادرات به عراق معادل 6.2 میلیارد دلار برآورد شد و با توجه به رشد 30 درصدی و افزایش مبادلات بین دو کشور، پیش‌بینی میزان صادرات کالا به عراق تا پایان امسال به رکورد جدید 10 میلیارد دلار خواهد رسید. با یک برنامه‌ریزی دقیق شما هم می‌توانید سهم خود را از این تجارت پرسود داشته باشید.

در این مرحله باید کالاهای پرسود برای صادرات به عراق را شناسایی کنید. قطعاً شناسایی کالاهای موردنیاز هر کشور با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی همان کشور مشخص می‌شود. در ادامه لیستی از پردرآمدترین کالاها برای ارسال به عراق را برایتان آماده کرده‌ایم.

صادرات میوه به عراق

طبق آخرین گزارش های رسمی گمرک ایران،  ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق در سال 2018 به بیش از 8 میلیارد دلار رسیده است که خود نشان دهنده حجم مبادلات بالای دو کشور است. ایران به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات غذایی این کشور شناخته می شود و صادرات میوه به عراق از سوی ایران رواج بسیار خوبی دارد.

صادرات صیفی جات به عراق

با توجه به اینکه ایران و عراق مرز زمینی مشترک گسترده‌ای دارند، صادرات صیفی جات به عراق گزینه بسیار عالی برای صادرکنندگان است. این مرز مشترک باعث کاهش هزنیه حمل و نقل تا حد زیادی می‌شود. از جمله مهم ترین صیفی‌جات صادراتی می‌توان به گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی، هندوانه، انواع سبزیجات و غیره اشاره کرد.

صادرات حبوبات به عراق

صادرات حبوبات به عراق نیز مانند هر صادرات دیگری از یک سری استانداردهای اولیه پیروی می‌کند. اولین عامل تاثیرگذار در اصل مرغوبیت و کیفیت حبوبات بسته‌بندی شده است. موضوع بعدی کیفیت بسته‌بندی حبوبات است باید در عین شیک و جذاب بودن به نحوی بسته‌بندی شوند که در مسیر انتقال دچار آسیب و خرابی نشوند.

صادرات زعفران به عراق

یکی از خطوط فعال در زمینه ی تجارت زعفران، صادرات زعفران به عراق است. عراق یک کشور جنگ زده در همسایگی ایران است که به دلیل شرایط ایجاد شده برای این کشور، در حال حاضر قدرت تامین نیازهای داخلی از طریق تولیدات داخلی برای آن ها فراهم نیست. کما اینکه اگر هم چنین امکانی وجود داشت، شرایط تولیدات داخلی زعفران برای رفع نیازهای داخلی و صادرات آن، به هیچ وجه در این کشور ایجاد نخواهد شد. قیمت زعفران در عراق یکی از عواملی است که باعث افزایش صادرات این کالا به عراق شده است.

صادرات ادویه به عراق

از آنجایی که کشورهای دیگری مانند هند که مبدا اصلی صادرات ادویه به دیگر کشورها شناخته می‌شود در این مسیر نیز به عنوان رقیب ما به حساب می‌آید، بنابراین نرخ قیمت‌گذاری ادویه باید به نحوی انتخاب شود که برای کشور مقصد توجیه اقتصادای داشته باشد. پس صادرکنندگان ایرانی باید ادویه ی مرغوبی را با هزینه ای کمتر از کشور هند به عراق ارسال نمایند.

از دیگر کالاهای پرسود و محبوب برای صادرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کدام کالا بیشترین حجم صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است؟

طبق آمارها و اطلاعات دقیق اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، گاز شهری اولین محصول صادراتی به عراق است که در 9 ماه گذشته با حداکثر ظرفیت خود انجام شده است. همچنین بیش از 4 میلیون و 377 هزار تن کالای غیرنفتی در 8 ماه اول سال از طریق گمرکات خوزستان و مرزهای زمینی و آبی به عراق صادر شد.

در ادامه محصولاتی مانند مصالح ساختمانی، کلینکر، مواد غذایی، تره‌بار، آبزیان پرورشی، لبنیات، لوازم خانگی و آهن‌‌آلات بیشترین میزان صادارت به عراق را به خود اختصاص داده است. قطعاً صادرات این کالاها که بیشترین نیاز بازار عراق هستند، سود هنگفتی نیز برای صادرکنندگان و همچنین تولیدکنندگان این کالاها به همراه دارد.

صادرات کالا از ایران به عراق

به گفته ی معاونت بررسی‌ اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در سال 94 میزان 17 درصد از کل صادرات ایران به مقصد کشور عراق صورت گرفته است. در این گزارش آمده است که 28 درصد از کل کالاهای صادراتی به این کشور را کالاهای مصرفی، که معادل 68 درصد کالاهای واسطه‌ای و 4 درصد کالاهای سرمایه‌ای بوده است را تشکیل داده است. همچنین صادرات عسل به عراق نیز در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری روبرو شده است.

به صورت کلی صادرات ایران به این کشور در چهار دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 1. محصولات کشاورزی (تره بار و خشکبار)
 2. مصالح ساختمانی
 3. انواع وسایل خانگی
 4. مواد غذایی

تعرفه صادرات به عراق چقدر است؟

از آنجایی که تعرفه صادرات به عراق با دیگر کشورها متفاوت است، پس در هنگام انجام ارتباطات تجاری با این کشور باید به این قوانین کاملا تسلط داشته باشید. نحوه محاسبه تعرفه صادرات کالا به عراق در هر فصل با دیگری متفاوت است. علاوه بر این، نرخ تعرفه با توجه به نقاط مرزی نیز تغییر می‌کند. برای مثال تعرفه کالایی که از مرز مهران صادر می‌شود با نرخ تعرفه همان کالا که از مرز پرویزخان صادر می‌شود کاملاً متفاوت است.

تعرفه صادرات کالا به عراق بین 10 تا 30 درصد ارزش کالای ارسالی است. معمولاً تعرفه صادرات مواد ساختمانی و ظروف پلاستیکی به عراق بالاست و در مقابل تعرفه صادرات مواد غیرنفتی و مواد پلاستیکی بسیار پایین است. قطعاً اگر کالای صادراتی از کالاهای موردنیاز کشور مقصد باشد، تعرفه بیشتری نیز به آن تعلق می‌گیرد.

مدارک لازم و مجوزهای ضروری برای صادرات به عراق چیست؟

در حالت کلی برای صادرات با توجه به نوع کالا و کشور مقصد معمولاً مدارک مختلفی مورد نیاز است. اما برخی از مدارک و اخذ برخی مجوزها از الزامات همیشگی تجارت با دیگر کشورها و روند صادرات به حساب می‌آید. قبل از اینکه هر اقدامی برای صادرات به این کشور انجام دهید، باید تمامی مراحل صادرات کالا به عراق را به خوبی بشناسید، مراحل صادرات کالا به عراق به شرح زیر است:

 1. کارت بازرگانی فرد یا شرکت صادرکننده کالا
 2. اخذ مجوز صادرات
 3. ارزش گذاری کالای صادراتی
 4. اخذ مجوزهای لازم برای ارائه به گمرک ایران و وزارت صمت
 5. اخذ تاییدیه ساخت کالا از سازمان استاندارد
 6. بسته بندی کالاهای صادراتی
 7. آماده‌سازی نسخه انگلیسی و عربی فاکتور فروش
 8. تهیه برچسب کالا به زبان عربی یا انگلیسی
 9. اخذ گواهی بازرسی کالاها در مرزها
 10. ارسال فاکتور صادرات کالا
 11. پیمان یا تعهدات ارزی باید بسته شود چرا که این پیمان نامه قیمت مصوب برای کالاهای صادراتی و غیره می باشد
 12. بستن قراردادهایی به منظور حمل و بیمه نمودن کالاهای صادراتی
 13. اظهارنامه گمرکی
 14. پرداخت تعرفه گمرکی
 15. اخذ گواهی بهداشت و سلامت کالا و مهر حلال برای محصولات خوراکی و غذایی
 16. گواهی معتبر تولیدکننده
 17. لیست اظهارات کالا
 18. اخذ گواهی انطباق با استانداردهای کشور عراق COC
 19. استاندارد رضایت مشتری
 20. بارنامه
 21. قرارداد حمل کالا و بیمه
 22. تاییدیه بازرسی استاندارد از شرکت‌های SGS و BV
 23. گزارش آزمایش نمونه‌برداری و بازرسی
 24. اخذ نامه از درخواست‌کننده واردات کالا در کشور عراق

برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در زمینه حمل کالا و اصول آن برای صادرات می‌توانید مقاله اسناد حمل کالا  را مطالعه کنید.

مشکلات صادرات و چالش‌های پیش‌رو چیست؟

همان اندازه که بازار عراق دارای فرصت‌های طلایی و باورنکردنی برا ی صادرات است، طبیعتاً مشکلات متعددی نیز در مسیر صادرات شما وجود دارد که باید با آگاهی کامل آن‌ها را شناسایی و با تدبیر کافی آن‌ها را از مسیر خود حذف کنید.

 • انجام بازاریابی دقیق در بازار هدف و نیازسنجی
 • قیمت‌گذاری صحیح کالاهای ارسالی با توجه به بازار کشور مقصد
 • انتخاب بسته بندی کاملا تخصصی و استاندارد برای کالا
 • انتخاب بهترین سیستم حمل و نقل برای صادرات کالا
 • آشنایی با قوانین گمرکی و اخذ مجوزهای لازم
 • شناسایی مشکلات امنیتی و قوانین کشورها
 • دریافت به موقع پیش‌پرداخت و تامین مالی مناسب

مهمترین مرزهای ایران با کشور عراق

ایران برای صادرات کالاها و خدمات خود به کشورهای دیگر به ویژه عراق، از طریق مرزهای خود این کار را انجام می دهد. ایران دارای راه‌های مرزی زیادی با کشورهای همسایه مانند عراق است که از مهم‌ترین این مرزها می‌توان به مرز دهلران در ایلام و مرز بانه در کردستان اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب حمل بار به عراق را مطالعه کنید.

قوانین گمرک و مرزهای عراق برای واردات کالا از ایران

بیش از 19 پایانه گمرکی در عراق وجود دارد که پایانه‌ زاخو و پایانه ابراهیم خلیل از امکانات و شرایط بهتری در مقایسه با دیگر پایانه‌ها برخوردار است. در پایانه‌های گمرکی عراق تمامی محصولات از لحاظ کیفیت و استاندارد به صورت دقیق بررسی می‌شوند و متاسفانه کالاهایی که با این قوانین همخوانی نداشته باشند به کشور ارسال‌کننده بازگردانده می‌شوند. یکی از این قوانین در اصل درج برچسب لاتین و عربی روی بسته‌بندی محصولات است.

قوانین گمرکی عراق هیچ‌گونه توضیحات و اطلاعات به زبان فارسی را روی کالاهای وارداتی قبول نمی‌کند و تمامی توضیحات کالا و تاریخ‌ها باید به زبان عربی و لاتین باشد. همچنین بسته‌بندی و قیمت‌گذاری کالا نیز باید با سیاست‌های داخلی و قوانین کشور همخوانی داشته باشد. علاوه بر این تعرفه گمرک نیز با توجه به نوع کالا متغیر است که در ادامه به بررسی این موضوع پرداختیم.

برخی از مرزهای عراق برای واردات کالا از ایران عبارتند از:

 • گمرکی تمرچین (شهر پیرانشهر)
 • گمرکی پرویزخان (شهر قصرشیرین)
 • گمرکی خسروی ( شهر قصر شیرین)
 • گمرکی اروندکنار (شهر خوزستان)
 • گمرکی شلمچه (شهر خوزستان)
 • گمرکی مهران (شهر ایلام)
 • گمرکی بازرگان (شهر آذربایجان)
 • گمرکی باشماق (شهر مریوان)
 • گمرکی شیخ صله (شهر کرمانشاه)
 • گمرکی حاج عمران (شهر کردستان)

من چگونه می‌توانم محصولات و کالاهای خود را به عراق صادر کنم؟

از آنجایی که بازار معاملات و تجارت با کشورهای همسایه و مخصوصاً عراق بسیار روبه‌رشد است و روند افزایشی دارد، تولیدکنندگان و تاجران زیادی برای کسب سود و درآمد بیشتر به فکر گسترش روابط تجاری خود با این کشور هستند. در مسیر صادرات کالاهای مختلف به عراق قطعاً موانع و چالش‌های زیادی پیش روی شما هستند که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید.
اگر به فکر رشد و موفقیت در این مسیر هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در بازار باسکول فعالیت کنید. باسکول یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین پلتفرم خرید و فروش عمده در سراسر ایران و مرکز شکل‌گیری ارتباط میان تاجران و بازرگانان با تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان کالاهای اساسی است. همین حالا به جمع باسکول بپیوندید و از فرصت‌های پیش‌روی خود نهایت استفاده را ببرید.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا