برگ سبز گمرکی

برگ سبز گمرکی چیست؟

در امور و تشریفات گمرکی یه سری اصطلاحات و تعریف ها وجود دارد که در ارتباط با بحث صادرات و واردات کالا می باشند . از جمله واژه های رایج در مورد ترخیص کالا از گمرک ، برگ سبز گمرکی می باشد . در تعریف برگ سبز گمرکی می توان گفت شرکت ها که قصد دارند از کشورهای دیگر کالا وارد نمایند، باید ابتدا مدارکی را به گمرک تحویل دهند تا مجوز لازم را برای این کار کسب نمایند.

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

از جمله مدارک لازم برای دریافت برگ سبز باید مدارکی مانند بارنامه مربوط به کالاهای وارداتی ، فاکتور خرید کالاها و… می باشد که باید به افراد کارشناس در گمرک تحویل دهند و آن ها پس از بررسی آن ها به صدور برگ سبز می پردازند . برگ سبز دارای مشخصاتی می باشد که از جمله مهمترین مشخصه آن کد هشت رقمی است که بر روی آن قید شده است که این کد در مورد ثبت سفارشات وارداتی ، ویژگی های کالاها ، تعداد کالاهای سفارش داده شده ، مشخصاتی در مورد قبض انبار و … می باشد ، همچنین مشخصات دیگری مانند شماره ی بیجک ، تاریخی که خودروی حمل کالا ، کالا را جابجا می نماید و… بر روی آن قید شده است. درادامه این مقاله به بررسی بیشتر برگ سبز گمرکی می پردازیم .

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  کد بین المللی کالا  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

نمونه برگ سبز گمرکی

نمونه برگ سبز گمرکی

اطلاعات قید شده در برگ سبز گمرکی

در برگ سبز گمرک ثبت اطلاعاتی الزامی می باشد که این اطلاعات به شرح زیر می باشند

1 . ثبت کردن نام شرکت در برگ سبز گمرکی .
2 . نام کالا هایی که وارد می شوند .
3 . شماره کوتاژ ( کوتاژ به ترخیص کالاها مربوط می گردد و زمانی که کالاها وارد مرزهای یک کشور می گردند را کوتاژ یا قفل می نمایند و شماره ای خاص برای هریک از آن کالاها صادر می گردد . )
4 . شماره مربوط به سفارشاتی که داده می شود باید در برگ سبز گمرگ ثبت نمایند .
5 . ثبت وزن هریک ازکالاها که هم باید وزن خالص و هم وزن ناخالص که ناشی از بسته بندی کالاها و … می باشد.
6 . ثبت کردن نام شرکت ارسال کننده و وارد کننده کالاها در برگ سبز
7 . هزینه ها و قیمت اصلی کالاهای وارد شده و هزینه هایی که باید به گمرک پرداخت گردد می بایست در برگ سبز گمرکی ثبت شوند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب صندوق ضمانت صادرات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

مطالب مرتبط:

خرمای مجول
صادرات به روسیه
صادرات خشکبار به اروپا
صادرات خرما به امارات
انواع خرمای صادراتی ایران

مقررات لازم برای صدور برگ سبز گمرکی

برگ سبز گمرکی یکی از بخش های اصلی تشریفات گمرکیبه شمار می آید که برای صدور این برگ باید مقرراتی رعایت شود که این مقررات را هم وارد کنندگان کالا ، صادر کنندگان کالا و مسئولان گمرک باید رعایت نمایند . در ارتباط با برگ سبز گمرکی صاحبان کالا می بایست تمامی مدارک و اسنادی که مربوط به کالاهای وارد شده می باشند تحویل داده شود.

از جمله این مدرک ها و اسناد ، فاکتور کالاهای وارداتی ، گواهی مربوط به کشوری که کالا از آن وارد شده ( کشور صادرکننده کالا ) ، بارنامه های کالاها ، لیست های مربوط به عدل بندی های کالاها و … می باشند و صاحب و وارد کننده کالا پس از ارائه این مدارک باید نسبت به تشکیل پرونده اقدام نماید و نیز برای اطمینان پیدا نمودن از سلامت کالاهای وارداتی باید مجوزهای لازم بهداشتی برای آن ها گرفته شود که این مجوزها پس از نمونه گیری از کالاها صادر می گردد .

در برگ سبز گمرکی باید اطلاعات مربوط به شرکت های وارد کننده و صادرکننده قید گردد.

نحوه و چگونگی محاسبه و خرید برگ سبز گمرکی

مبالغی که شرکت ها برای واردات کالا و برگ سبز گمرکی باید پرداخت نمایند به طور کلی در دو دسته مالیات و هزینه تقسیم بندی شده اند . مالیاتی برای واردات پرداخت می گردد شامل حقوق گمرکی ، سودهای بازرگانی ، عوارضی که باید به سازمان های مختلفی مانند هلال احمر پرداخت گردد ، مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت چهاردرصدی مالیاتی تحت عنوان مالیات علی الحساب و … می شود.

هزینه ها مبالغی می باشند که در مقابل خدماتی که توسط شرکت های حمل و نقل ، سازمان بنادر و سازمان های انبارداری و … انجام می شود که از جمله این خدمات تخلیه ، بارگیری ، انبارداری ، استاندارد سازی کالاهای وارداتی ، است . میزان پرداختی هم هزینه ها و هم مالیات ها به نوع و تعداد کالاها و خمات وارداتی بستگی دارد که این هزینه ها را سازمان های مربوط تعیین می نمایند ، برخی از این هزینه ها و مالیات ها همه در برگ سبز نیز قید می گردند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب حقوق ورودی کالا  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

گرفتن برگ سبز گمرکی

برگ سبز ، یکی از مدارک و اصل های لازم برای صادرات و واردات کالا می باشد که برای گرفتن این برگ باید مدارک مورد نیاز را به اداره گمرک تحویل داد و به طور حضوری نسبت به گرفتن آن اقدام نمود اما چون امروزه کارهای غیر قانونی مانند جعل برگ سبز گمرک انجام شده است ، امور گمرکی قصد دارد که این کار را غیر حضوری و آنلاین نماید تا راه هرگونه سوء استفاده را بر جعل کنندگان ببندد.

دریافت برگ سبز گمرکی

یکی از مهم ترین بخش های صادرات کالا که مشخص کننده ی سود تجارت در یکی بازار رقابتی است مربوط به خرید کالا در بازار مبدا می باشد!

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب تعرفه گمرکی  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

نحوه محاسبه برگ سبز گمرکی

محاسبه هزینه برگ سبز گمرکی کاری تخصصی است و به همین دلیل باید به کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی مراجعه کنید؛ اما به طور کلی این هزینه ها شامل عوارض پرداختی به سازمان های مختلف، بیمه و مالیات وارده بر کالا و همچنین هزینه هایی مانند تخلیه، جابه‌جایی، بارگیری و … است که باید به گمرک پرداخت شود.

استعلام برگ سبز گمرکی

در حال حاضر برگ سبز گمرکی به صورت الکترونیکی صادر میشود و شما میتوانید به راحتی از  طریق سامانه استعلام برگ سبز گمرک، از آن استعلام بگیرید، برای استعلام گرفتن از برگ سبز گمرکی باید به وبسایت epl.irica.ir/ecl مراجعه کنید و بعد از وارد کردن شماره سریال اظهارنامه و رمز دسترسی به پروانه، میتوانید آن را مشاهده کنید.

استعلام برگ سبز گمرکی

پروانه گمرکی چیست؟

پروانه گمرکی سندی است که توسط گمرک صادر می‌شود و به این معناست که عملیات ارزیابی به پایان رسیده و صاحب کالا با گمرک تسویه حساب نموده و می‌تواند کالای خود را از گمرک خارج کند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب پروانه گمرکی را مطالعه کنید.

استعلام پروانه گمرکی

پس از خروج کالا از گمرک برگی به نام برگ تولید رمز دریافت می‌کنید که در آن دو عدد با عناوین رمز دسترسی پروانه و کورتاژ موجود است؛ شما می‌توانید با استفاده از این دو و با مراجعه به این سایت استعلام پروانه گمرکی را از سامانه دریافت کنید.

کورتاژ گمرکی چیست؟

پس از اظهار کالا در گمرک یا اتمام مراحل ترخیص کالا از گمرک، به مرحله ی ثبت اظهارنامه یا کوتاژ می‌رسیم. (به طور عامیانه به اشتباه کورتاژ گمرگ گفته می‌شود)

در این مرحله سامانه EPL (Electronic Packing list) اقدام به ثبت و سپس قفل کردن اظهارنامه می کند که به اصطلاح به آن کوتاژ گفته می شود؛ همزمان با کوتاژ یک شماره اختصاصی به اظهارنامه همراه با یک بارکد تعلق می‌گیرد که به آن سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ می‌گویند، این شماره کوتاژ به هیچ عنوان تکراری نخواهد بود چراکه کارمندان گمرک، با استفاده از این شماره، کالاهای مختلف وارداتی و صادراتی را شناسایی خواهند کرد. همچنین دقت داشته باشید که شما برای انجام تمامی مراحل اداری گمرک ازجمله پیگیری اعتراضات و یا شرکت در کمیسیون های گمرکی و یا هرگونه رهگیری نیازمند به داشتن شماره کوتاژ هستید.

شما با کمک شماره کوتاژ یا همان شماره اظهارنامه می توانید فرآیند ترخیص کالای خود را به صورت کامل بررسی کنید، همچنین میتوانید تمامی مجوزها را تا زمان خروج کالا از گمرک پیگیری کنید. یک نمونه دیگر کوتاژ وجود دارد که به آن کوتاژ صادراتی گفته می شود و مختص صادرات محصولات می باشد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب تعرفه صادرات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

نمونه کوتاژ گمرکی

در تصویر زیر می توانید یک نمونه از کوتاژ گمرکی را مشاهده نمایید که به صورت عدد در برگه ترخیص کالا قرار گرفته شده است:

برگ سبز گمرکی چیست؟

سخن پایان و نتیجه گیری

سازمان های گمرکی برای این که مجوز لازم برای صادرات و واردات کالا صادر نمایند می بایست یک سری مدارک و تشریفات گمرکی وجود داشته باشد که از جمله این مدارک ، برگ سبز گمرک می باشد که این برگ را شرکت های وارد کننده کالا باید بگیرند که برگ سبز را از سازمان امور گمرکی باید بگیرند که در این برگ اطلاعات زیادی مربوط به شماره ثبت کالا ، نام شرکت های وارد کننده و صادرکننده کالا ، شماره کورتاژ یا قفل کردن کالاها در گمرک ، ثبت نمودن وزن های خالص و ناخالص کالاها ، ثبت مقدار هزینه ها و قیمت ها کالاهای وارداتی و … می باشد.

بیشتر شرکت ها که اقدام به وارد نمودن کالاهایی که با سلامت افراد در ارتباط می باشند مانند انواع مواد غذایی ، لوازم پزشکی و بهداشتی و … می نمایند باید مجوزهای لازمی در ارتباط با سلامت کالاها دریافت نمایند که این مجوزها پس از نمونه گیری از این کالاها و اطمینان از سلامت آن ها صادر می گردد .

نمونه برگه سبز گمرکی

خرید برگ سبز گمرکی

 

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

دانلود اپلیکیشن باسکول