خرمای مجول در ایران

خرمای مجول در ایران

خرمای مجول در ایران

خرمای مجول یکی از بهترین و بازار پسندترین ارقام خرما در جهان است که طرفداران بسیاری دارد و میتوان آن را گرانترین خرمای صادراتی ایران نام نهاد. در این مقاله درباره ویژگی های این محصول صحبت می کنیم.

خرید و فروش عمده خرمای مجول

برای خرید و فروش خرمای مجول همچنین اطلاع از قیمت خرمای مجول در ایران می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

قیمت خرمای مجول در ایران

آمارها نشان می دهد که به طور متوسط ۱۰ تا ۱۳ درصد از تولید خرما در ایران با قیمتی کمتر از متوسط جهانی به خارج صادر گردیده است. صنعت خرما در ایران با دارا بودن رتبه اول در شاخص هایی چون ذخایر ژنتیکی (۴۲۰ رقم)، سطح زیر کشت (۲۵۰ هزار هکتار) و حجم صادرات ( میانگین ۱۰۰ هزار تن در سال) از جایگاه ممتازی در جهان برخوردار است، اما از نظر شاخص های عملکرد در واحد سطح ( رتبه هفتم)، کیفیت ( حداکثر ۴۰ درصد خرمای تولیدی از نوع مرغوب است)، کشورمان از پیشگامان صادرات خرما در سطح بین المللی است که میانگین قیمت محصول صادراتی (کمتر از میانگین جهانی) و میزان ضایعات ( حدود ۳۰ درصد) در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب خرما در ایران را مطالعه کنید.

بخش عمده ای از مشکلات ذکر شده را می توان با انتخاب و توسعه ی کاشت ارقام مرغوب تجاری داخلی و بین المللی و اعمال مدیریت درست نخل داری در مراحل کاشت، داشت، برداشت و بازاریابی حل نمود. با توجه به قیمت خرمای مجول که دارای توجیه اقتصادی خوبی می باشد می توان این نمونه خرما را با دیگر انواع خرمای ایران جایگزین کرد.

در حال حاضر حداقل ۴۰ درصد از نخلستان های کشور فاقد استانداردهای لازم جهت تولید محصول تجاری و اقتصادی می باشند.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  شرکت بازرگانی مواد غذایی  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

خرید اینترنتی خرمای مجول

برای یافتن بهترین فروشندگان خرمای مجول کشور و ارتباط مستقیم و بدون واسطه با آن ها برای خرید اینترنتی خرمای مجول می توانید از بازار باسکول استفاده کنید. به علت کشت محدود و تازه ی این نوع خرما در کشور هنوز تولید آن به میزان بالایی دست نیافته است. البته با تلاش کشاورزان در استان های جنوبی امروزه کشت و تولید این خرما در حال رشد است و در سال های آینده میزان نخلستان هایی که به بهره برداری می رسند افزایش می یابد.

بهترین استان ها برای کشت خرمای مجول

استان فارس از شرایط اقلیمی بسیار مطلوبی جهت کاشت انواع ارقام تجاری خرما برخوردار است. با توجه به ذخایر ژنتیکی قابل توجه در کشور و همچنین امکان تولید یا واردات انبوه نهال انواع ارقام تجاری بین المللی به واسطه توسعه سریع فناوری کشت بافت در دنیا، چشم انداز توسعه تجاری صنعت خرما در استان بسیار روشن بوده و با برنامه ریزی مناسب و انجام فعالیت های منسجم و هدفمند تحقیقاتی، آموزشی، ترویجی و اجرایی، می توان استان فارس را به یکی از قطب های اصلی تولید تجاری خرما در کشور تبدیل نمود.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب شرکت بازرسی کالا را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

کشت خرمای مجول بوشهر

تولید خرمای مجول در استان بوشهر نیز انجام می شود که توانسته پس از کشت آزمایشی بهره وری مطلوبی داشته باشد و خرید و فروش خرمای مجول در این استان رواج پیدا کند. تحقیقات دو دهه اخیر نشان داده است که پتانسیل عملکرد ارقام خرمای ایران در ارقام نرم (Soft Dates) حدود ۵ برابر و در ارقام خشک و نیمه خشک (Dry and Semi Dry Dates) حداقل دو برابر متوسط عملکرد فعلی کشور است.

با معرفی ارقام تجاری سازگار با مناطق مختلف کشور، می توان ضایعات محصول را به حداقل و قیمت خرمای صادراتی را به متوسط جهانی رساند.

ارقام خرما از نظر خواص کمی و کیفی میوه، ارزش های زیباشناسی و کاربردهای تجاری و صنعتی با هم متفاوت هستند. حداقل ۳۰ رقم از ارقام خرمای ایران از جمله ارقام پیارم، زاهدی، سایر، دیری، حلاوی، پیمازو، مایکلی، ربی، فرسی، حاج قنبری ، خضراوی… از گروه ارقام خشک و نیمه خشک و ارقام کبکاب، مضافتی، شاهانی، برحی، خاصی ، لشت، گنطار، خنيزی، مرداسنگ، شکر، کلوته، بریم ، شهابی و… از ارقام نرم دارای ارزش تجاری هستند و در این میان خرید عمده خرمای مضافتی از استقبال بیشتری نزد خریداران برخوردار است.

با توجه به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در راستای نوسازی نخلستان های فرسوده و غیر اقتصادی و برنامه های توسعه سطح زیر کشت خرما، می بایست علاوه بر توسعه کاشت ارقام تجاری داخلی ، کشت ارقام تجاری و شناخته شده بین المللی مانند مجول، دگلت نور و برخی در دستور کار قرار گیرد. در طول دو دهه گذشته حدود ۲۰ رقم از ارقام تجاری دنیا وارد کشور شده و در مناطق مختلف کشور کشت شده است.

از میان ارقام وارداتی، تاکنون رقم مجول در اغلب مناطق کشور سازگاری خوبی نشان داده است. عملکرد حدود ۸۰ کیلوگرم در هر اصله درخت مجول، نشان از پتانسیل تولید بالای این رقم در استان فارس دارد. اما کیفیت خرمای تولیدی به علت عدم آشنایی نخل داران با اصول پرورش و نگهداری این رقم در حد متوسط است. بنابراین ضروری است شیوه های کشت و پرورش این رقم به کارشناسان و نخل کاران آموزش داده شود.

خرمای مجول چیست؟

خرمای مجول بهترین و گران ترین رقم تجاری دنیا می باشد. در فلسطین اشغالی هر هکتار خرمای مجول با میانگین عملکرد ۱۰ تن خرما در هکتار درآمدی معادل ۳۷۸۰۰ دلار ایجاد می کند. هر کیلوگرم محصول درجه یک خرمای مجول این رقم با قیمت های بالاتر از ۲۰ دلار در بازارهای هدف در دنیا به فروش می رسد.

منشاء این رقم کشور مراکش می باشد. در حال حاضر کشورهای اسرائیل و آمریکا با تولیدی معادل ۳۰۰۰۰ و ۵۰۰۰ تن در سال عمده ترین تولید کنندگان این محصول در دنیا به شمار می روند. این کشور ها با استفاده از شیوه های نوین بازاریابی بین المللی و پیروی از استانداردهای صادرات محصولات کشاورزی توانسته اند در این بازار پر سود انحصار ایجاد کنند.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب صادرات ایران را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

کمبود پاجوش مهم ترین عامل عدم توسعه کشت خرمای مجول، این رقم ارزشمند در دنیا بوده است.

خرمای مجول کشت بافت

در طول دو دهه گذشته فناوری کشت بافت، مشکل تولید انبوه نهال این رقم را با مجول کشت بافت برطرف ساخته است. لذا کشت آن در کلیه مناطق خرما کاری دنیا به شدت در حال افزایش می باشد و به ویژه سازمان فائو برنامه مدون و گسترده ای جهت توسعه کشت آن در کشورهای آفریقایی (ناميبيا) و کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی در دست اجرا دارد. عملکرد اقتصادی (حدود ۱۰ تن در هکتار)، اندازه درشت میوه (وزن بیش از ۲۰ گرم هر حبه)، هسته کوچک (حدود ۱ گرم)، نسبت گوشت به هسته بالا (۹۳ درصد)، پوست نازک، گوشت لطیف و ترد و خوشمزه، امکان برداشت و عرضه محصول به بازار به دو صورت رطب (رطوبت ۲۰ تا ۲۶ درصد) و خرمای نیمه خشک (رطوبت ۱۶ تا ۲۰ درصد) و قیمت بالا در بازارهای جهانی هر کیلوگرم بیش از ۲۰ دلار) از ویژگی های ممتاز این رقم است.

کشت خرمای مجول در استان فارس :

 در سال ۱۳۷۲ تعداد ۲۶۰ اصله از نهال خرمای مجول در شهرستان های فراشبند، داراب، فسا، لار، لامرد و جهرم (قطعات ۲۰ اصله ای) کشت شده است. مشاهدات و بررسی های نگارنده در فازهای رویشی و زایشی از مناطق یاد شده، بیانگر سازگاری مناسب این رقم با شرایط آب و هوایی استان فارس است. لذا در برنامه توسعه سطح زیر کشت خرما در استان می بایست این رقم مجول مورد توجه قرار گیرد. در جدول زیر برخی از ویژگی های رویشی و زایشی این رقم مجول در برخی مناطق ذکر شده آمده است.

نتایج نشان می دهد که اگر این رقم بر اساس اصول نخل داری مدیریت شود، درختان حاصل، از سال هفتم بعد از کاشت، محصول اقتصادی تولید می کنند. از نظر کمیت محصول تولیدی، تولید ۸۰ کیلوگرم میوه (رطب) در هر اصله نخل در برخی مناطق کشور با پتانسیل تولید این رقم در منطقه بومی کشت آن و سایر مناطق اصلی تولید مطابقت می کند.

جدول ۱- ویژگی های رویشی خرمای مجول در منطقه فراشبند میانگین ۲۰ درخت ۷ ساله)

ارتفاع (متر)قطر تنه (متر)تعداد برگطول برگ (سانتیمتر)طول دم برگ (سانتیمتر)تعداد برگچهتعداد پاجوشتعداد خار
8/18/11322320123923

جدول ۲- ویژگی های زایشی خرمای مجول در منطقه فراشبند میانگین ۲۰ درخت ۷ ساله)

تعداد خوشه (درخت)طول خوشه (سانتیمتر)تعداد میوه در رشتهطول میوه (میلی متر)قطر میوه (میلی متر)وزن میوه (گرم)وزن هسته (گرم)طول هسته میلیمترنسبت گوشت به هسته(%)
12465/11455/25142/15/2892

جهت تولید محصول تجاری و درجه یک درخرمای مجول عملکرد بین ۶۰ الی ۷۲ کیلوگرم در هر اصله توصیه شده است. محصول تولیدی در مناطق مختلف استان از نظر شاخص های کیفی ( وزن و طول هر حبه، وزن هسته و نسبت گوشت به هسته) در کلاس متوسط قرار دارد.

خرمای درجه یک این رقم می بایست حداقل ۲۰ گرم وزن، نسبت گوشت به هسته در آن بیش از ۹۳ درصد، طول میوه ۵ سانتی متر و رطوبت آن ۲۰ تا ۲۶ درصد باشد. تنک نکردن میوه ها و عدم پوشش خوشه، دلایل عمده کیفیت پایین محصول تولیدی در استان فارس است. لذا با توجه به برنامه های توسعه ی کشت خرمای مجول در استان، به موازات برنامه های توسعه می بایست برنامه های آموزشی برای کارشناسان و به ویژه نخل داران در قالب برگزاری کارگاه های آموزشی و احداث باغ های الگویی و اجرای پروژه های تحقیقی اجرایی عملیاتی شود. این رقم در گروه ارقام نرم (Soft Date) قرار دارد و اغلب بصورت رطب مصرف می شود.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب عوامل موفقیت صادرات را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

مطالب مرتبط:

خرمای خاصویی
خرمای برهی
خرمای زاهدی
انواع خرمای صادراتی ایران
خرمای مضافتی
خرمای کبکاب
صادرات انجیر به چین
صادرات محصولات کشاورزی به چین
صادرات به قطر
صادرات پسته ایران
راهنمای صادرات خشکبار به اروپا
صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

صادرات به عراق
صادرات به کویت
صادرات به کانادا

صادرات به ترکیه

بهترین نحوه کاشت خرمای مجول:

نهال های مورد استفاده جهت کاشت باید شاداب، سالم و دارای رشد رویشی یکنواخت، حداقل ۳۰ سانتیمتر طول و دارای دو برگ کامل (پر مانند) باشند تا گیرایی نهال ها در مزرعه بالاتر از ۹۵ درصد باشد

تعداد درخت خرما در هکتار

در صورتیکه سامانه آبیاری از نوع سطحی باشد روش تشتکی مورد استفاده قرار گیرد و نهال ها به گونه ای کشت شوند که آب وارد قلب نهال نشود. در سیستم های آبیاری سطحی، عملیات آبیاری در فصول بهار و تابستان ( تا ابتدای مرحله رطب) با دور ۷ – ۴ روز، بسته به شرایط خاک و منطقه توصیه می شود. در زمان رطب و رسیدن محصول به منظور جلوگیری از ترشیدگی محصول فواصل آبیاری باید افزایش یابد. در سیستم آبیاری قطره ای دور یک روز در میان، در فصول گرم و خشک و سه روز در میان در فصول سرد سال توصیه می شود

فاصله کاشت : بر اساس استاندارهای بین المللی، مناسب ترین فاصله جهت احداث نخلستان های تجاری خرما فواصل ۸۶۸( ۱۵۶ اصله در هکتار)، ۹۷۹ (۱۲۱ اصله در هکتار) و ۸۷۱۰ متر (۱۲۵ اصله در هکتار) می باشد.

نهال های کشت بافت خرمای مجول:

چون نهال های کشت بافت زود به بار می نشینند ( سال سوم یا چهارم) می بایست در دو سال اول باردهی کلیه خوشه ها را حذف نمود و از سال سوم ثمردهی اقدام به نگهداری تعداد ۳ الی ۴ خوشه روی هر درخت نمود و به تدریج تعداد خوشه ها افزایش یابد، تا اینکه در سن بلوغ کامل ( ۱۰ سال به بالا) حداکثر ۱۲ خوشه روی هر درخت با لحاظ نمودن نسبت ۹ – ۸ برگ یک خوشه روی درخت حفظ نمود. متاسفانه این موضوع توسط نخل کاران مورد غفلت قرار گرفته که علاوه بر ایجاد ضعف عمومی در درختان خرما ، باعث تشدید سال آوری نیز می گردد.

با توجه به کمبود و گران بودن پاجوش این رقم، پیشنهاد می گردد حداکثر چهار اصله پاجوش پای هر درخت نگهداری و بقیه حذف شوند. پاجوش های اضافی را باید زمانی حذف کرد که حداقل یک کیلوگرم وزن داشته باشند. این پاجوش ها را می بایست در خزانه انتظار یا گلدان های پلاستیکی کاشت و تا زمان انتقال و کشت در محل جدید نگهداری نمود و بدین طریق حداكثر صرفه اقتصادی را از مزیت تولید پاجوش در این رقم بدست آورد. رعایت اصول فوق باعث تولید درختان یکدست، تنومند، قوی، پرمحصول و فاقد سال آوری می شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب بازاریابی صادرات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

داشت خرمای مجول:

تغذیه :

تغذیه بهینه نخل خرما علاوه بر آنکه باعث افزایش کمیت و کیفیت محصول می گردد، مقاومت آن را در مقابل آفات و بیماری های گیاهی و تنش های محیطی افزایش میدهد. انجام آزمون خاک و برگ به منظور تعیین نیاز غذایی ارقام مختلف خرما ضروری می باشد. چون خرمای مجول رقمی وارداتی است ، تاکنون در مورد تعیین نیاز غذایی این رقم، تحقیقی در کشور صورت نگرفته است. در جدول های زیر راهنمای عمومی تغذیه درختان خرما که توسط زید در سال ۱۹۹۹ توصیه شده است می تواند جهت تغذیه خرمای مجول در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

جدول ۳- توصیه کودی برای درختان بزرگ تر از ۴ سال

نوع عنصر                              میزان مصرف برحسب گرم برای هر اصله خرما                        میزان مصرف برحسب کیلوگرم برای                                                                                                                                               یک هکتار خرما(121 اصله نخل) غذائی
ازت                                                               525                                                                                63 فسفر                                                             128                                                                              5/16                 پتاسیم                                                         540                                                                                65

زمان مصرف کودها در پرورش خرمای مجول  :

به منظور به دست آوردن بهترین نتیجه از مصرف کودهای شیمیایی، باید زمان مصرف کودها با مراحل حساس رشد گیاهان منطبق گردد. بطور کلی مصرف همه کودهای فسفره و پتاسه و یک دوم تا یک سوم کود ازته از اواسط تا اواخر زمستان و زمانیکه سرمای زمستان به پایان رسیده و گیاه جذب مواد را در سطح بیشتری شروع می نماید توصیه می شود. نصف کود ازته در خاک های سنگین همراه فسفر و نصف دیگر در بهار و در خاکهای سبک یک سوم ازت در زمستان و بقیه در بهار بصورت سرک مصرف گردد. اگر روش آبیاری قطره ای باشد کودهای از ته سرک از طریق سیستم آبیاری تا قبل از گرم شدن هوا و در ۳ تا ۵ نوبت توصیه می شود.

بهتر است که کودها را در خاک و محل سایه انداز و فاصله ای مناسب از تنه درخت مصرف نمود که این فاصله بستگی به سن درخت دارد. در درختان جوان فاصله تا یک متر و در درختان بارور که سطح بیشتری را اشغال می کنند رعایت حدود ۲ متر فاصله ضروری است. اگر بجای اوره از نیترات آمونیوم ۳۴ درصد و سولفات آمونیوم 21 درصد استفاده شود کافی است اعداد مربوط به کود اوره را برای نیترات در ضریب 35/1 و برای سولفات آمونیوم 2/2 ضرب تا مقدار نیترات و سولفات آمونیوم به دست آید. بهترین روش مصرف کود به روش دستی مصرف از طریق چالکود می باشد.

لازم است حداقل هر دو سال یکبار ۳۰-۵۰ کیلوگرم کود حیوانی پوسیده در خاک پای درختان مخلوط و پخش گردد. بهترین زمان مصرف کودهای حیوانی اواخر زمستان می باشد. محلول پاشی با کلرور کلسیم با غلظت ۳ در هزار و به ترتیب ۲، ۱۰۶ و ۱۵ هفته پس از گرده افشانی نیز توصیه می گردد. مصرف ۷۵ گرم سولفات روی، ۱۰۰ گرم سولفات آهن و ۲۵ گرم سولفات منگنز از طریق چالکود به همراه کودهای فوق ضروری است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  اینکوترمز  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

تغذیه به روش کود آبیاری :

در بعضی از نخلستان های تجاری و در برخی از کشورهای خرما خیز، کود مورد نیاز نخل خرما را همراه با سیستم آبیاری در اختیار گیاه قرار میدهند که به این روش کود آبیاری می گویند.

جدول ۴- توصیه کودی سالانه نخل خرما به روش کود آبیاری

سن نخلازت بر حسب گرم(یک ماه یک بار)فسفر مورد نیاز برحسب گرم(3ماه یک بار)پتاس مورد نیاز برحسب گرم(3ماه یک بار)

درختان 6 سال به بالا

درختان 5-3 ساله

نهالهای جوان تا سن 3 سال

125

95

60

69

52

35

816

502

251

در روش کود آبیاری، کود ازته باید به مدت ۸ ماه و از ماههای آبان تا خرداد به درخت های خرما داده شود. مصرف فسفر و پتاس هر سه ماه یک بار (اوایل بهمن، اوایل اردیبهشت ماه، اوایل مرداد و اوایل آبان) صورت گیرد.

نگهداری و مراقبت نخل خرمای مجول

گرده افشانی:

بهترین زمان گرده افشانی در این رقم یک الی سه روز بعد از باز شدن (شکافتن اسپات) بوده که بالاترین میزان میوه نشینی را به دنبال خواهد داشت . برای داشتن بهترین کیفیت در میوه تولیدی، می بایست بهترین پایه گرده دهنده جهت گرده افشانی این رقم در کشور مشخص شود.

تنک:

عمليات تنک میوه می بایست ۳-۴ هفته بعد از گرده افشانی انجام شود. خرمای مجول تنها رقمی است که به دلیل گران بودن میوه آن، عملیات تنک در این رقم بصورت دستی و به شیوه تنک میوه (Hand fruit thinning) انجام می شود. در این رقم با حذف یک در میان میوه ها روی خوشک ها، تعداد میوه روی هر خوشک به ۱۰ حبه تقلیل می یابد و تعداد خوشک ها نیز ۳۰ عدد لحاظ می شود. در این صورت با در نظر گرفتن وزن هر حبه ۲۰ گرم و حفظ ۳۰۰ میوه روی هر خوشک و نگهداری ۱۰ الی ۱۲ خوشه روی هر درخت بالغ، محصولی درجه یک با عملکرد ۶۰ – ۷۲ کیلوگرم بدست می آید.

آرایش خوشه ها:

آرایش خوشه ها می بایست یک هفته بعد از تنک خوشه ها انجام شود. در این ارتباط خوشه ها را به آرامی از ناحیه قلب درخت خارج کرده و با کمک طناب های نخی و رعایت تعادل خوشه ها در تاج درخت به دمبرگ ها می بندند.

پوشش خوشه ها:

پوشش خوشه ها به منظور تولید میوه با کمیت و کیفیت و جلوگیری از خسارت آفات و عوامل جوی بسیار حائز اهمیت است. با توجه به حساس بودن میوه های این رقم به ریزش در مرحله رطب، موضوع پوشش خوشه ها حیاتی است. جهت پوشش خوشه ها می توان از توری پارچه ای زیپ دار استفاده کرد. با توجه به اینکه این رقم به عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه خرما نیز حساس می باشد در مناطقی که این عارضه مسئله ساز است پوشش حصیری ( بافته شده از برگ خرما) بهترین نوع می باشد. پوشش خوشه می بایست در ابتدای مرحله خارک ( تغییر رنگ میوه ) انجام شود. نکته مهم آن که قسمت ته کیسه حصیری باید باز باشد تا تهویه خوشه به خوبی صورت گیرد.

زمان برداشت خرمای مجول:

برداشت میوه :

برداشت در خرمای مجول بصورت دستی و طی چندین مرحله صورت می گیرد و میوه ها باید به صورت تک لایه روی سینی های چوبی یا پلاستیکی قرار گرفته و پس از رساندن رطوبت آن ها به

۲۶ – ۲۰ درصد (آفتاب دهی یا عبور سینی حاوی میوه ها از تونل هوای گرم ۵۲ درجه به مدت چند دقیقه) به بازار عرضه شوند.

انبارداری:

بهترین شرایط جهت نگهداری رطب خرمای مجول نگهداری در سردخانه با دمای زیر ۱۸ درجه سانتی گراد است. برای خرمای نیمه خشک نیز دمای ۴ درجه سانتی گراد مناسب است.

جداسازی و درجه بندی خرمای مجول:

خرمای مجول را طبق استاندارهای بین المللی در سه گروه زیر دسته بندی و برای بسته بندی صادراتی آماده سازی می کنند.

خرمای جامبو: وزن هرحبه با رطوبت بین ۲۰ الی ۲۶ درصد بیش از ۲۳ گرم

خرمای بزرگ: وزن هر حبه ۱۸-۲۳ گرم

خرمای متوسط: وزن هر حبه ۱۵-۱۸ گرم

با افزایش سطح کاشت و تولید این خرما انتظار می رود در سال های آینده ایران نیز به جمع صادرکننده های بزرگ این محصول تبدیل شود که برای رسیدن به آن باید آموزش هایی در زمینه نحوه صادرات کالا و الزامات آن از جمله بسته بندی صادراتی خرما انجام بگیرد تا ضعف های این حوزه تا حدودی برطرف شود.
امید است این صنعت نیز همانند صادرات پسته ایران و صادرات زعفران روز به روز پیشرفت داشته باشد.

خريد نهال خرماي مجول

با روند گسترش شناخت این گونه بسیار عالی توسط بهره برداران و کشاورزان، تقاضا برای خريد نهال خرماي مجول نیز افزایش یافته است. نهال خرمای مجول به دو شکل پاجوش از درخت مادر و مجول کشت بافت قابل خریداری و کاشت است. با توجه به اینکه درختان مادر مجول هنوز در ایران تعداد بسیار کمی دارند بهترین گزینه برای خريد نهال خرماي مجول استفاده از نوع کشت بافتی آن است که تعدادی از مراکز تحقیق و توسعه کشاورزی اقدام به تولید آن می کنند که می توانید با مراجعه به جهاد کشاورزی استان خود با این مراکز ارتباط برقرار کنید.

قیمت نخل مجول

قیمت نخل مجول در مقایسه با سایر انواع نخل بالاتر است که از مهم ترین دلایل آن می توان به کمی تولید پاجوش و نوع کشت بافتی آن اشاره کرد. قیمت نخل مجول در مقایسه با قیمت نهال خرمای پیارم بالاتر است.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

منابع:
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AC%D9%88%D9%84
https://en.wikipedia.org/wiki/Medjool
https://www.medjool-date-palms.com/html/medjool-date-palm.html
http://www.datepalm.com/medjool-date-palm

خرمای مجول فراشبند | خرمای مجول در ایران | تاریخچه خرمای مجول | تاریخچه مجول | خرمای مجول عربستان | خرمای اسراییل | خرمای آمریکا | مدژول | خرمای مدژول| قیمت خرمای مجول | کشت خرمای مجول | خرما مجول حاجی آباد | خرما مجول بوشهر | خرما مجول خوزستان | خرید عمده خرما مجول | صادرات خرما مجول به اروپا | قیمت نهال نخل کبکاب | نخل کشت بافت عسلویه | فروش نخل در جهرم | فروش پاجوش نخل پیارم |  نخل پیارم در استان بوشهر | خواص خرمای مجول | میزان باردهی نخل پیارم

قیمت آنلاین خرما
قیمت خرمای کبکاب
قیمت خرمای مضافتی
شرکت بازرگانی مواد غذایی
اخذ مجوز صادرات

34 دیدگاه دربارهٔ «خرمای مجول در ایران»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیمایش به بالا