خرما در ایران

خرما در ایران

خرما یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت شده توسط انسان است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش می‌یابد و سابقه کشت خرما در ایران به 3 هزار سال پیش می رسد.
پراکندگی گونه‌های خرما در ایران و کشورهای عراق، عربستان، پاکستان، شمال آفریقا و امریکا قابل مشاهده است.
خرما به عنوان یکی از غنی‌ترین میوه‌ها از نظر دارا بودن میزان زیادی آنتی اکسیدان و فیبر، مقدار قابل توجه‌ای از انواع ویتامین‌ها و انواع مواد معدنی شناخته می‌شود و به همین دلیل نه تنها در ایران بلکه در اغلب کشورهای دنیا جایگاه مهمی در رژیم غذایی دارد.

برای خرید و فروش بهترین خرمای ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکولاستفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

باسکول فروشنده نیست!

ما خریداران عمده و صادرکنندگان در سراسر کشور را به فروشندگان عمده وصل می کنیم، بدون واسطه!

 با هزاران فروشنده عمده در بازار باسکول ارتباط مستقیم برقرار کنید

اگر خریدار هستید حتما به نکات زیر توجه کنید:

خریدار

برای خرید عمده خرما می توانید از فروشندگان حاضر در بازار محصولات کشاورزی باسکول استعلام قیمت بگیرید، از طریق پیام رسان باسکول با آن ها چت کنید و بدون واسطه خرید کنید:

لیست فروشندگان خرما

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:

فروشنده

برای فروش عمده محصول خود می توانید با عضویت و ثبت محصول در بازار باسکول ، به صورت روزانه درخواست های خرید عمده خریداران را مشاهده کنید، خریداران جدید پیدا کنید و با قیمت مناسب محصول خود را بفروش برسانید.

عضویت رایگان

تنوع خرما در ایران

کیفیت و تنوع خرما در ایران بسیار منحصر به فرد است و به همین دلیل اغلب کشورهای بزرگ مانند روسیه، مالزی، اندونزی، هند و چین خرمای ایران را خریداری می‌کنند.
بر اساس اطلاعات موجود از انواع خرماهای تولید شده در جهان بالغ بر 93 نوع خرما در ایران تولید شده که نزدیک به 12 نوع از این خرماها به بازارهای خارجی صادر می‌شوند.
نزدیک به 16 مورد از آن‌ها در بازار داخلی توزیع می‌شوند و برخی دیگر تنها بصورت محلی شناخته شده هستند.

فروش-عمده-خرما-مضافتی

خرید و فروش عمده خرما

زمان برداشت خرما در شهرهای مختلف نسبت به شرایط زودرسی و دیررسی از تیرماه تا اوایل پاییز متغیر است. به طور مثال: برداشت خرما در استان فارس از اوایل مردادماه شروع شده و تا اواخر آبان‌ماه ادامه دارد.
خرید و فروش عمده ی خرما در فصل برداشت به اوج خود می رسد و اغلب در انبار ها و سردخانه ها نگه داری می شوند.

در فصل خرید و فروش عمده ی خرما عواملی همچون میزان صادرات، نزدیکی به ماه مبارک رمضان و سیاست های صادراتی خرما اعمال شده از سوی دولت می تواند بر قیمت عمده ی خرما تاثیر مستقیم داشته باشد.

ممنوعیت صادرات خرما باعث کاهش قیمت خرما در بازار خرید و فروش عمده ی خرمای کشور می شود


مطالب مرتبط:

انواع خرمای صادراتی ایران
انواع خرمای ایران
خرمای مضافتی
خرمای کبکاب
صادرات انجیر به چین
صادرات محصولات کشاورزی به چین
صادرات به قطر
صادرات پسته ایران
راهنمای صادرات خشکبار به اروپا
صادرات محصولات کشاورزی به روسیه


آمار تولید خرما در ایران

بر اساس آمار انجمن خرمای ایران در سال 1394 سطح زیر کشت خرمای مضافتی بالغ بر 46033 هکتار، خرمای استعمران بالغ بر 27469 هکتار، خرمای شاهانی بالغ بر11772 هکتار، خرمای ربی بیش از 15720 هکتار، خرمای کبکاب بیش از 30861 هکتار هزارتن و خرمای پیارم بالغ بر 2544 هکتار می باشد.

انواع-خرمای-ایران
آمار سطح زیر کشت ارقام مختلف خرما در کشور بر حسب هکتار

میزان عملکرد انواع خرما در هکتار:

از میان انواع خرمای ایران، خرمای مضافتی با 5354 کیلوگرم محصول در هر هکتار دارای بیشترین میزان باردهی در میان درگر انواع خرما می باشد. پس از آن خرمای کبکاب با 4505 کیلوگرم بر هکتار در رده دوم و خرمای شاهانی با4392 کیلوگرم در هکتار در رده سوم عنوان پربازده ترین خرمای  ایران قرار دارند.

خرما در ایران
میزان عملکرد گونه های مختلف خرما در هکتار بر حسب کیلوگرم

در میان انواع خرما، مجول معروف‌ترین خرمای صادراتی دنیا و پیارم گران‌ترین خرمای ایران است

استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دارای بیشترین میزان نخلستان بوده و اغلب خرماهای تولید شده در این استان‌ها درجه یک هستند.
به غیر از این استان‌ها می توان استان‌های یزد، اصفهان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، ایلام، سمنان، کهکیلویه و بویر احمد و برخی از شهرهای دیگر را نیز به عنوان استان‌های تولید کننده خرما شناخت. در این میان استان کرمان با 59182 هکتار، بیشترین حجم تولید خرما را در ایران را دارد.

درصد سهم تولید خرما در ایران به تفکیک استان به شرح زیر می باشد:

  1. تولید خرمای استان کرمان : 28%
  2. تولید خرمای استان هرمزگان:15.35%
  3. تولید خرمای استان سیستان و بلوچستان:14.42%
  4. تولید خرمای استان بوشهر:14.79%
  5. تولید خرمای استان خوزستان:14.40%
  6. تولید خرمای استان فارس:12.16%

خرید-عمده-خرما-مضافتی

تولید خرما در استان های کشور به تفکیک شهرستان

فروش-عمده-خرما-زاهدی
فروش-عمده-خرما-زاهدی

شهرستان بم از جمله ی بزرگترین بازار خرید و فروش عمده خرما در کشور محسوب می شود که سالانه مقادیر بسیار زیادی خرما از این شهرستان به دیگر نقاط کشور ارسال می شود. خرید و فروش عمده ی خرما مضافتی هرساله پس از فصل برداشت خرما در سردخانه های شهرستان بم شروع شده و خریداران بسیاری از کشورهای مختلف برای خرید عمده ی خرما مضافتی به این شهر سفر می کنند.

پس از مصر، ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده خرما در جهان است. سالانه بالغ بر1میلیون تن انواع خرما در ایران تولید می‌شود. که مقدار زیادی از آن صرف بازارهای داخلی می‌شود؛ هر چند برخی از شهرها هنوز اغلب به صورت سنتی کار بسته‌بندی را انجام می‌دهند، اما با روی کار آمدن شرکت‌های بسته‌بندی و صادراتی خرما شرایط بسته‌بندی و صادرات خرما در ایران روند بسیار مطلوبی را طی می‌کند؛ تا جایی که امروزه در رتبه بندی جهانی صادرات خرما، ایران با صادرات خرما سالانه به میزان بیش از 400 هزار تن در رتبه  سوم صادرات خرما در جهان قرار گرفته است.

باید این نکته را نیز اضافه کرد که ایران ظرفیت افزایش تولید خرما را دارا بوده که نیازمند برنامه اصولی، سرمایه‌گذاری و حمایت از این محصول می‌باشد. به علت برداشت سنتی مقدار زیادی از خرما ضایع شده که با مدرن کردن این مرحله می‌توان به هدف که افزایش تولید و همچنین حفظ کیفیت محصول است رسید.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات سامانه باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.