صادرات پسته ایران

صادرات پسته ایران

ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می آید. صادرات پسته و خرما در ایران به کشورهای دیگر جهان سابقه ی زیادی دارد و به نحوی از تجارت های سنتی ایران به شمار می رود.

برای ارتباط با فروشندگان عمده پسته صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده عمده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

در سال های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگاتنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه ی مزارع پسته ی خود در ایالت کالیفرنیا و به مدد ایرانیان مقیم آمریکا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند.

به طور میانگین هر ساله 1.2 میلیارد دلار ارزش صادرات پسته ی ایران است که با توجه به شرایط کشت و تحریم های ایران با افزایش یا کاهش رو به رو بوده است. رقیب سوم ایران و آمریکا در سال های اخیر کشور ترکیه بوده است که البته تولید پسته در ترکیه در مقابل این دو کشور بسیار ناچیز است.

تهیه و تامین پسته درجه یک برای صادرات

برای ارتباط با فروشندگان مستقیم پسته و همچنین اطلاع از آخرین قیمت های بازار پسته می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

 

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:

 

میزان صادرات پسته ایران طی سال های مختلف به شرح زیر می باشد:

صادرات-پسته-ایران
صادرات-پسته-ایران

 

میزان دلاری صادرات پسته ایران طی سال های مختلف به شرح زیر می باشد:

صادرات پسته

نحوه صادرات پسته (بررسی استاندارد مقصد)

برای شروع فرآیند صادرات پسته باید نیاز مشتری در نظر گرفته شود که ممکن است بر اساس کشور مقصد نوع کیفیت پسته مورد نظر متفاوت باشد. معمولا کشورهای اروپایی در این قضیه سخت گیر هستند و بهترین کیفیت پسته به این کشورها صادر می شود. در مقابل کشورهای کمتر توسعه یافته و با درآمد متوسط کیفیت های متوسط بازار بیشتری دارند. پس از انتخاب نوع کیفیت نوع پسته صادراتی با استاندارد های ذکر شده توسط مشتری همچنین مطابق با استاندارد های مورد نیاز گمرک کشور فرستنده و کشور گیرنده تامین می شود. برای مثال بسیاری از استاندارد ها در مورد به آزمایش های تاکید کیفی مواد غذایی هستند به طور مثال استاندارد های مواد غذایی در کشور آلمان بسیار نسبت به مقادیر آفلاتوکسین سخت گیر هستند به همین جهت فقط پسته های با مقادیر بسیار پایین سم آفلا توکسین به این کشور راه پیدا می کنند.

بر اساس قوانین و مقررات کشور هدف در مورد واردات مواد غذایی و به خصوص استاندارد‌های واردات خشکبار و مواد غذایی در گمرک مقصد که در تمام کشور های اتحادیه اروپا ضروری است تا گواهی های سلامت مواد غذایی و رعایت حدود مجاز از آزمایشگاه های معتبر اداره استاندارد گرفته شود و برای برخی موارد خاص غذایی یا دارویی تاییدیه هایی از اداره غذا و داروی کشور گرفته شود. طی کردن این مراحل گرفتن مجوز ها و تاییدیه ها قبل از ارسال کالا از گمرک الزامی است.

دریافت تاییدیه سلامت برای صادرات پسته و فراورده های آن از نظر میزان آلودگی به سم آفلاتوکسین فرآیندی تا حدودی وقت گیر است که باید در جدول زمانبندی صادرات پسته به خوبی لحاظ شود تا مانع از ضرر و زیان احتمالی شود.

روش صادرات پسته ( مجوزهای لازم )

طی کردن مراحل بالا از الزامات صادرات پسته می باشد. پس از تهیه و تامین بار خود می بایست بسته بندی های مناسبی برای حمل نقل آن تهیه شود و تمامی اطلاعات شرکت و اطلاعات مربوط به بار را بر روی بسته بندی ها درج شود. در بیشتر اوقات پسته به صورت فله صادر می شود که در این صورت می توانید اطلاعات را بر روی گونی یا به شیوه ی لیبل زدن هک کنید.

یکی از راحتترین روش ها برای طی کردن مراحل گمرکی، استفاده از ظرفیت های گمرکی محل تامین بار است که برای صادرات پسته می توانید از گمرکات استان کرمان برای طی کردن پروسه ی اظهارنامه و استاندارد ها و.. استفاده کرد. در این فرآیند برای گرفتن مجوز های لازم، گمرک و اداره استاندارد صادرکنندگان را ملزم به گرفتن تاییدیه های بهداشتی محصول و میزان آفلاتوکسین موجود می کنند. البته در صورتی که صادرات پسته به صورت بسته بندی کامل شرکتی و دارای مجوز های بهداشتی شرکت بسته بندی باشد نیازی به تاییده ی مجدد ندارند و این روش مخصوص صادرات پسته فله می باشد.

جهت گرفتن تاییدیه استاندارد و بهداشتی ابتدا از بار موجود نمونه گیری می شود بو به آزمایش گاه مواد غذایی و استاندارد ارجاع داده می شود تا گواهی بهداشت و سلامت نباتات گرفته شود.

در تمامی مراحل بالا می توانید از کمک و مشاوره ی شرکت ها و افراد ترخیص کار نیز استفاده کنید تا با سرعت این مراحل طی شوند.

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

چگونگی صادرات پسته ( باربری و حمل و نقل تا مقصد)

پس از طی کردن تمامی مراحل بالا و گرفتن مجوز ها و استاندارد های لازم نوبت به مرحله ی بارنامه شدن پسته می رسیم. با وجود شرکت های زیادی در زمینه حمل و نقل بین المللی فعال در ایران این مرحله سختی  زیادی ندارد و به راحتی می توانید شرکت معتبری در زمینه بیابید. پس از یافتن شرکت معتبر نسبت به بررسی تمامی مراحل اقدام کنید. ابتدا کانتینری که باید بار پسته در آن قرار بگیرد را به دقت بازرسی کنید . در صورت امکان نسبت به ضدعفونی حشرات و قارچ های احتمالی اقدام کنید. به خصوص اگر  بار باید بر روی دریا حمل شود که رطوبت بالا می تواند بر روی بار تاثیرگذار باشد. برای خشکبار های مانند انجیر خشک به علت حساسیت بالای این جنس می بایست از کانتینر یخچال دار استفاده کرد تا در مدت حمل و نقل آسیب نبیند.

در صادرات پسته و دیگر خشکبار و در عرف تجارت بین المللی بسیار مرسوم است که با ارایه ی پیش نویس تسلیم بار حاوی مشخصات خریدار به شرکت باربری بین الملل نسبت به تسویه حساب نهایی اقدام می کنند و بارنامه و مابقی اسناد را به همراه بار برای خریدار جهت ترخیص نهایی ارسال می کنند. پس از رسیدن بار به مقصد خریدار با همین بارنامه و مابقی اسناد اعمم از استاندارد ها و.. نسبت به ترخیص بار خود از گمرک کشور مقصد اقدام می کند.

برای گرفتن گواهی مبدا از اتاق بازرگانی نیز از بارنامه حمل و نقل استفاده می شود و پس از صدور این گواهی نامه ی مبدا نیز با سایر اسناد برای خریدار نهایی ارسال می گردد تا صادرات پسته آخرین مراحل خود را نیز طی کند.

 

 

از مهمترین ارقام پسته صادراتی ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پسته فندقی:

این گونه از پسته نسبت به  دیگر ارقام از سایز کوچکتری برخوردار بوده و از نظر اندازه کمی کوچکتر از فندق می باشد. پسته فندقی به دلیل سایز کوچک و تعداد بیشتر در واحد وزن، مورد توجه قرار گرفته و بیشترین میزان صادرات را در بین همتایان خود دارد.

این پسته در سایز های 26-28, 28-30, 30-32 موجود می باشد.

پسته احمدآقایی

این گونه از پسته اندازه ای بزرگتر از فندقی دارد و دارای بهترین طعم ما بین دیگر پسته ها می باشد به همین دلیل از پسته های محبوب جهت صادرات می باشد  که در کشورهای شرق آسیا مصرف بالایی دارد.

این پسته در سایزهای 22-24, 24-26 موجود است.

پسته اکبری

این گونه از پسته در مقایسه با گونه احمدآقایی دانه های کشیده تر دارد که باعث شده قیمت بالاتری نیز داشته باشد به نحوی که گرانقیمت ترین پسته صادراتی ایران لقب گرفته است.

این پسته در سایزهای 20-22, 22-24 موجود است.

پسته کله قوچی

این گونه پسته، اندازه ای درشت و گرد دارد و دارای طعم منحصر به فرد خود می باشد.

این پسته در سایزهای 18-20, 20-22, 22-24, 24-26 موجود است.

پسته بادامی

این گونه پسته به گونه احمد آقایی شباهت دارد و مغز آن شبیه به بادام است.

این پسته در سایزهای 24-26, 26-28, 28-30 موجود است.

مغز پسته

مغز پسته تهیه شده از پسته های دهن بسته

مغز پسته سبز

این نمونه جهت استفاده در صنایع غذایی برای طعم دهی و استفاده در بستنی و دسرها مورد استفاده قرار می گیرد.

صادرات پسته
صادرات پسته

 

سود صادرات پسته

پسته از جمله مهم ترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی و یکی از مهم ترین محصولات در صادرات غیر نفتی ایران به شمار می آید. پسته به دلیل ایجاد ارزش افزوده فراوان و دارا بودن حاشیه سود بسیار بالا در اقتصاد کشاورزی ایران در محصولات صادراتی بسیار با اهمیت بوده و به همین دلیل مورد توجه بازرگانان، تجار و سرمایه گذاران زیادی قرار گرفته است .

صادرات پسته به دبی (امارات)

در سبد خریداران و واردکنندگان پسته ایرانی به ترتیب در جایگاه نخست کشور آلمان با حدود ۳ هزار تن در سال به ارزش تقریبی ۴۰ میلیون دلار، سپس کشور عراق با حدود ۲۵۰۰ تن به ارزش تقریبی ۲۵ میلیون دلار، قزاقستان ۱۶۵۰ تن به ارزش تقریبی ۱۵ میلیون دلار، و کشور امارات با حدود ۱۵۰۰ تن به ارزش تقریبی ۱۶ میلیون دلار و کشورهای هند، اسپانیا و روسیه در جایگاه های بعدی واردات کنندگان پسته ایران میباشند

در این بین کشور امارات با ۱۰ دلار و ۷۴ سنت جزء خریدار گران‌ترین پسته‌های ایرانی بوده‌ است و به دلیل سهولت صادرات و نزدیکی مرز های جغرافیایی و همچنین نزدیک بودن به سایر بازار های هدف صادراتی منطقه خلیج فارس و حضور گسترده فعالان اقتصادی و تاجران ایرانی یکی از بهترین گزینه ها برای صادرات پسته ایرانی میباشد.

قیمت پسته در کویت

قیمت پسته ایرانی در کویت به دلیل تقاضا برای نوع دستچین و  پسته لوکس دارای کیفیت عالی بسیار بالا می باشد. کشور کویت از جمله سایر مقاصد مهم صادراتی پسته های ایرانی است. بازار این پسته این کشور به دلیل قرار دادن کیفیت به عنوان ملاک اصلی خرید اغلب وارد کننده پسته های لوکس و بسیار با کیفیت ایرانی مانند پسته اکبری و کله قوچی دستچین از ایران میباشد.

با توجه به تقاضای پسته درجه یک و دارای کیفیت بالا در بازار کویت ، قیمت پسته در این کشور بسیار بالا است به طوری که بسیاری از صادر کنندگان و تجار ایرانی به دنبال همکاری با تجار این کشور به منظور دسترسی به بازار پسته این کشور میباشند . از این رو تامین پسته مورد تقاضای تجار این کشور برای افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند بسیار مهم و دارای توجیه اقتصادی میباشد.


مطالب مرتبط:

خرمای مجول

برنج پاکستانی

قیمت خرمای صادراتی

خرید عمده پسته

صادرات به روسیه


درجه بندی کیفی پسته:

  • گرید AAA : 95% دهن باز + 5% دهن بسته

  • گرید AA : 90% دهن باز + 10% دهن بسته

  • گرید  A : 85% دهن باز + 15% دهن بسته

  • گرید C : 70% دهن باز + 30% دهن بسته

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

تاریخچه پسته:

تحقیقات نشان  داده اند که منشا گونه پسته در شمال شرق ایران وجود داشته و به مدت 5000 سال مردم در این منطقه به کشت پسته مشغول بوده اند.

گیاه شناسی پسته
پسته متعلق به خانواده Ancardiaceae است که معمولا تا 8 متر رشد می کنند. درخت پسته نسبت به درجه های مختلف هوا مقاوم استو بهترین دما برای کشت آن ما بین 25 تا 45 درجه سانتی گراد می باشد.درخت پسته همانند درخت خرما نسبت به تنش های آبی و کنبود آب مقاوم است و ریشه های آن تا اعماق زمین رشد می کنند. بسته به نوع گونه، درخت پسته پس از 7تا 10 سال پس از کاشت وارد دوره ثمردهی می شود و 80 تا 100 سال عمر می کند.

حمل و نقل پسته:

نوع

بسته بندی گونی

بسته بندی کارتن

کانتینر 20 فوت

14 تن

12 تن

کانتینر 40 فوت

24 تن

20 تن

ارزش غذایی 100 گرم مغز پسته:

کالری

600

چربی

53%

پروتین

21%

کربوهیدرات

18%

فیبر

2.2%

کلسترول

0%

 

برای ارتباط با فروشندگان عمده پسته صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده عمده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

دانلود اپلیکیشن باسکول