ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک چگونه انجام می شود؟

ترخیص کالا از گمرک به یک فرایندی در گمرک گفته می شود که صاحب کالا و یا نماینده ای که به صورت قانونی مجوز این کار را دارد، نزد گمرک برای صادرات و یا واردات کالا تحویل می گردد و در طی برنامه ای کالا با انجام تشریفات مرسوم از کشور خارج می شود. این فرایند شامل آماده کردن و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیک می باشد و تمام مسایل مالی شامل مالیات، دریافت تعرفه گمرکی، سود بازرگانی و تسهیلاتی است که از طرف دولت به وارد کنندگان و صادرکنندگان اعطا شده است.

 

خدمات باسکول

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکولاستفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

باسکول فروشنده نیست!

ما خریداران عمده و صادرکنندگان در سراسر کشور را به فروشندگان عمده وصل می کنیم، بدون واسطه!

 با هزاران فروشنده عمده در بازار باسکول ارتباط مستقیم برقرار کنید

 

اگر خریدار هستید حتما به نکات زیر توجه کنید:

خریدار

برای خرید عمده کالای صادراتی می توانید از فروشندگان حاضر در بازار محصولات کشاورزی باسکول استعلام قیمت بگیرید، از طریق پیام رسان باسکول با آن ها چت کنید و بدون واسطه خرید کنید:

لیست محصولات

 

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:

 

 

فروشنده

برای فروش عمده محصول خود می توانید با عضویت و ثبت محصول در بازار باسکول ، به صورت روزانه درخواست های خرید عمده خریداران را مشاهده کنید، خریداران جدید پیدا کنید و با قیمت مناسب محصول خود را بفروش برسانید.

عضویت رایگان

 

 

مراحل فرایند ترخیص کالا از گمرک چیست؟

از زمانی که کالا به گمرک وارد می شود فرایند ترخیص کالا از گمرک نیز آغاز می‌گردد. اولین مرحله در فرایند ترخیص کالااز گمرک تکمیل اظهارنامه می باشد. اظهارنامه واردات شامل اطلاعاتی است که در سیستم گمرک کشور ثبت خواهد شد. سیستمی به نام EPL نیز راه اندازی شده است که به راحتی این عمل به صورت آنلاین در آن انجام می گردد. اظهارنامه باید برای کالای وارداتی و انجام امور صادرات کالا تکمیل گردد و این جزو دستورالعملی است که در این سایت هم قرار گرفته است. مدارکی که باید برای واردات کالا تکمیل گردد شامل :

 • برگه اظهارنامه واردات قطعی 
 • کپی کارت بازرگانی معتبر
 • قبض انبار که برای صاحب کالا به عنوان رسید صادر خواهد شد.
 • بارنامه
 • گواهی مبدا
 • ترخیصیه
 • فاکتور خرید
 • پیش فاکتور
 • اعلامیه تامین ارز
 • مجوز ثبت سفارش
 • لیست عدلبندی
 • بیمه نامه
 • پروانه بهره برداری
 • کاتالوگ و بروشور
 • وکالتنامه رسمی
 • مجوزهای رسمی که در هنگام ترخیص کالا از گمرک به آنها احتیاج است. مانند گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی می باشد. 

مطالب مرتبط:

خرمای مجول
صادرات به قطر
صادرات به امارات
صادرات به روسیه
صادرات خشکبار به اروپا
صادرات خرما به امارات
انواع خرمای صادراتی ایران

 

ترخیص کالا از گمرک
ترخیص کالا از گمرک

مراحل فرایند ترخیص کالا از گمرک چیست؟

باید توجه داشته باشید که حقوق گمرکی بعد از محاسبه در اظهارنامه ثبت می گردد بنابراین در تکمیل فرم دقت کنید تا به خاطر اشتباه در ثبت هزینه های بالا پرداخت نکنید. اگر در ترخیص کالا اگر عادت به پر کردن فرم به صورت آنلاین ندارید، می توانید فرم را پرینت بگیرید و به صورت دستی اطلاعات را وارد نمایید. در پایان این مرحله در صورتی که سیستم الکترونیک تمام قسمت ها را برای شما ثبت نمود و هیچگونه ایرادی بوجود نیامد، سامانه به شما یک شماره سریال و یک شماره عطف می دهد. 

 

هزینه ترخیص کالا از گمرک

در مرحله بعد ترخیص کالا از گمرک اظهارنامه ثبت شده بخش فنی گمرک اسناد دریافتی را بررسی می کنند و در صورت تایید شماره ثبت(کوتاژ) را درج می کنند. در واقع این شماره به معنای ثبت اظهارنامه واردات و صادرات می باشد. بعد از دریافت شماره اظهارنامه لاک و مهر می شود. به دلایل مختلفی مثل کمبود نیرو در گمرک و یا صرفه جویی در وقت از سه مسیر سبز و زرد و قرمز برای ترخیص کالا استفاده می شود. این مسیرها از طریق سیستم  و با توجه به مسایلی مانند نوع کالا، اعتبار صاحب کالا، کشور سازنده و یا کاملا تصادفی انتخاب شود. در ادامه فرایند ترخیص کالا از گمرک کنترل و ارزیابی کالا اگر در دو مسیر قرمز و زرد قرار بگیرد محموله نیاز به کنترل دارد.

 

نحوه ترخیص کالا از گمرک

زمانی که این کنترل محموله به خوبی انجام شد و از نظر ارزش و کلیت مشکلی نداشت در بخش ارزش گذاری، سوابق گمرکی و دیگر روش های تعیین ارزش مورد بررسی قرار می گیرد. در مرحله بعدی ترخیص کالا باید مجوزهای لازم مانند استاندارد، بهداشت، قرنطینه، مخابرات، تجهیزات پزشکی و…. تکمیل شوند.

در مرحله بعدی از فرایند ترخیص کالا از گمرک کارشناس مربوطه تعرفه ها را بررسی می کند و اسناد با کالا را باهم مقایسه می کند و عدم تطبیق  را گزارش می دهد، رییس سرویس به امضاها رسیدگی می کند و در نهایت بعد از نظارت کافی به تایید نهایی پرونده می پردازد. صدور پروانه سبز گمرکی بعد از پرداخت مبلغی که گمرک تعیین کرده است، انجام می شود. پروانه سبز  به معنای آن است که ارزیابی در ترخیص کالا از گمرک به پایان رسیده است.

بعد از طی شدن تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک فرد می تواند برگه خروج کالا از انبار را از انباردار می گیرد و در این زمان مهر خروج صادر می شود و فرد می تواند برای بارگیری ماشین حمل را وارد گمرک نماید و ترخیص از گمرک به سرانجام برسد.

ترخیص از گمرک

 

هدف از ایجاد سامانه کدینگ کالا چیست؟

سامانه کدینگ به دلیل معرفی و شناسایی صاحبان کالا توسط کمرگ ایران راه اندازی شده است و نحوه کارکرد آن به این شکل است که ابتدا مشخصات صاحب کارت بازرگانی و خود کارت بازرگانی و اطلاعات شخص حقوقی و حقیقی در این سیستم ثبت می شود و به فرد حقیقی و حقوقی یک کد توسط کمرگ اختصاص داده می شود. گمرک از شناسه ملی برای شماره کدینگ اشخاص حقوقی و از شماره ملی برای شماره کدینگ افراد حقیقی استفاده می شود.

برای ثبت فعالان اقتصادی در وب سایت گمرک ، داشتن کدینگ واجب است. برای ثبت یک کالا به گمرک باید ابتدا در سیستم کدینگ ثبت نام صورت گیرد. زمانی که برای ترخیص کالا به گمرک مراجعه نمایید باید از قبل، در این سیستم ثبت نام انجام داده باشید. در سیستم کدینگ بخش های به نام ورود مشخصات کارت بازرگانی و  مشخصات افراد حقیقی و حقیقی نیز وجود دارد. برای ثبت نام حضوری جهت کدینگ گمرک می توانید به – خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان، روبروی سینما آفريقا، اداره کل گمرک طبقه دوم، دفتر آمار و فن آوری اطلاعات کدینگ گمرک مراجعه کنید.

 

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.