واردات از گرجستان

واردات از گرجستان

واردات از گرجستان

گرجستان یکی از کشورهایی است که با ایران روابط اقتصادی و تجاری دارد. میزان واردات از گرجستان به ایران از کالاهای صادراتی ایران به گرجستان کمتر است.

سیستم اقتصادی گرجستان با ایران تفاوت دارد به همین دلیل، کسانی که با این سیستم آشنایی ندارند و وارد چرخه اقتصادی آن می‌شوند معمولا با مشکل مواجهه می‌شوند. سیستم اقتصادی گرجستان یک سیستم اقتصادی آزاد است. در گرجستان، هزینه تبلیغات برای یک فرد ممکن است از بسیاری از هزینه‌های صدور یا ورود و تولید کالا بیشتر باشد. در نظام اقتصاد آزاد، داشتن هیچ کالایی امتیاز محسوب نمی‌شود. بنابراین چنانچه کالایی مصرف کننده داشته باشد تولید می‌شود. باید دانست که در گرجستان بیشترین هزینه صرف تبلیغات کالا برای فروش می‌شود و گاهی ممکن است هزینه تبلیغات از هزینه تولید کالا هم بیشتر باشد. واردات از گرجستان به ایران در سال‌های اخیر، کمی بیشتر بوده است. وجود تحریم‌های بین‌المللی اخیر سبب شده است که واردات و صادرات به این کشور با مشکلاتی مواجه شود.

شرایط واردات گوشت از گرجستان

واردات از گرجستان به ایران به محصولات خاصی محدود می‌شود که یکی از مهم ترین آن ها واردات گوشت از گرجستان است. ایران در حدود ۴۰میلیون دلار کالا از گرجستان وارد می‌کند. این کالاها شامل چوب گرجستان به ویژه چوب راش این کشور، فرو منگنز، گردوی تازه خشک شده، تراکتور و ماشین آلات، تراش فلزات و آهن آلات برای کارهای مربوط به ساخت و ساز است. واردات از گرجستان به ایران می‌تواند در سطح وسیع‌تری دنبال شده و کالاهای متعددی را شامل شود. این کشور نیز همانند ایران پتانسیل بیشتری برای صدور کالاهای خود دارد اما به دلیل این که هر دو کشور در این زمینه شرایط مساعدی را برای مبادلات اقتصادی ایجاد نمی‌کنند و هیئت‌های اقتصادی هر دو کشور نسبت به سرمایه‌های یکدیگر آگاهی کامل و جدی ندارند این موارد به طور جدی دنبال نشده است. در سال‌های اخیر، بین تهران و تفلیس، توافق‌هایی در زمینه حذف مالیات و تشویق سرمایه‌گذاری حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی انجام شده است. ایران برای تنوع‌بخشی به مسیرهای ترانزیت برای حمل بار خود به این کشور و واردات از این کشور به ایران، تلاش می‌کند و این کشور را یک مسیر جایگزین مناسب برای حمل کردن بار به اروپا می‌داند.

واردات خودرو از گرجستان

اکنون واردات از گرجستان به ایران، محصولاتی مثل چوب راش گرجستان، فرومنگنز ، گردو، تراکتور، ماشین آلات مخصوص برای تراش فلزات، واردات خودرو از گرجستان ، ضایعات آهن، تیرآهن جهت ساخت مسکن و … را شامل می‌شود. بیشتر کالاهای صادراتی ایران به گرجستان مواردی مثل قیر، مازوت، کک و انواع محصولات برگرفته از نفت و پتروشیمی، محصولات کشاورزی مثل انواع صیفی جات، سیر، پیاز، سیب زمینی، انواع سبزی‌ها و لوازم خانگی بوده است.

زمانی که حرف از واردات خودرو از گرجستان زده میشود، اولین سوالی که ممکن است ذهن ما را مشغول کند این است که چرا باید از گرجستان خودرو وارد کنیم، که جواب این سوال هزینه کمتر خودرو در گرجستان به نسبت ایران است. خودروسازی در این کشور در سال های اخیر روند بسیار جالبی را در پیش گرفته است و در نهایت منجر به این میشود که قیمت نهایی و تمام شده برای خریدار بسیار کاهش پیدا کند که در نتیجه این امر، بازار صادر شدن خودرو از گرجستان داغ شده است.

ایران هم از این قضیه مستثنی نیست و افراد و تاجران زیادی به دنبال وارد کردن خودرو از گرجستان می باشند، دقت داشته باشید که اگر قصد خرید خودرو و وارد کردن آن را به کشور دارید، باید خودتان و یا نماینده قانونی منتخبتان به این کشور سفر کرده و تمامی مراحل و امور قانونی را به درستی طی کنید.

واردات از گرجستان به ایران شامل محصولاتی می‌شود که در قسمت‌های بالای متن به آنها اشاره شد. اما به طور کلی باید دانست که واردات از این کشور شامل کالاهای مجاز می‌شود که ورود یا صدور آنها به رعایت ضوابط نیازمند است و مجوز نیاز ندارد. نوع دیگر از واردات کالا، کالاهای مشروط هستند که صدور و ورود آنها با کسب مجوز امکان‌پذیر است. این نوع از کالا مثل گندم و یا فیلم‌هایی است که شرط ورود آنها داشتن مجوز است. نوع دیگر از محصولات، کالاهای ممنوع هستند که صدور و ورود آنها طبق شرع اسلام، به اعتبار خرید و فروش آنها و به موجب قانون ممنوع است. برای این نوع از اجناس، می‌توان مشروبات الکلی را مثال زد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب واردات ایران را مطالعه کنید.

واردات دام زنده از گرجستان

در سال های اخیر با توجه به تولید دام زنده در این کشور بسیاری از تجار ایرانی اقدام به واردات دام زنده از گرجستان کرده اند که دارای شرایط ویژه ای می باشد. باید دقت کرد که واردات از این کشور، شامل کالاهای غیراستاندارد نشوند. زیرا ممکن است محصولاتی با قیمت پایین ارائه شوند که کیفیت خوبی نداشته و یا استاندارد لازم را نداشته باشند. برای وارد کردن اجناس صنعتی باید از خدمات پس از فروش آن مطمئن شد. در این زمینه باید دلایل ایجاد قیمت پایین برای کالای وارداتی بررسی شود و از نمایندگان و تولید کنندگان معتبر که توسط تولید کنندگان اصلی معرفی می‌شوند محصولات، خریداری شود. ثبات سیاسی گرجستان و امنیت موجود در این کشور یکی از مواردی است که می‌تواند برای بازرگانانی که در زمینه واردات از این کشور و یا صادرات به این کشور، فعالیت می‌کنند مفید واقع شود.

واردات چوب گرجستان

چوب به عنوان یکی از مهم ترین موادهای خام در دنیا به حساب می آید، که پایه ی اصلی بسیاری از صنایع مهم را تشکیل میدهد و سالانه مقادیر زیادی از آن توسط کشورهای منبع که قابلیت صادرات دارند به کشورهای دیگر وارد میشود. چوب راش از جمله معروف ترین و کاربردی ترین چوب هایی است که در سراسر دنیا و کاربرهای متعدد مورد استفاده قرار میگیرد. گرجستان از آن دسته از کشورهایی می باشد که در زمینه صادرات چوب راش فعالیت دارد و سالانه درآمد زیادی از این طریق به دست می آورد.

دقت داشته باشید که اگر به دنبال وارد کردن چوب هستید باید اول فعالیت خودتان را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید، چراکه جنس و ابعاد چوب مورد نیاز شما به نسبت فعالیت و کاری که میخواهید با آن انجام دهید، متغییر خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب تعرفه واردات چوب را مطالعه کنید.

مزیت های واردات کالا از گرجستان

قرار گرفتن گرجستان بر سر راه اروپا و وضعیت سوق‌الجیشی این کشور و قوانین مالیاتی آن در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین اجازه بازگشت سود سرمایه‌گذار به خارج از این کشور مواردی است که می‌توان در این زمینه مطرح کرد. بررسی ها، نشان می‌دهد که تقویت روابط هر دو کشور در زمینه بازرگانی و رفع برخی موانع بین‌المللی از سر راه صادرات و واردات به این دو کشور می‌‌تواند اقتصاد آنها را تقویت کرده و بستری مناسب برای ارسال کالاهای هر دو کشور، فراهم کند.

مهم ترین مشکلات واردات از گرجستان

با توجه به اینکه واردات از این کشور ، برای بازرگانان و تجار ایرانی در زمان تحریم‌ها مشکلات فراوانی مانند عدم وجود حساب ال‌سی و عدم انتقال پول از گرجستان به ایران، ایجاد می‌کرد، با شکل گیری توافق هسته‌ای ایران با اتحادیه اروپا و جهان، بسترها برای واردات از گرجستان به ایران و صادرات به این کشور، آسان‌تر شد. راهنمای قوانین تجارت در زمینه واردات از گرجستان به ایران و صادرات به این کشور در مصوبه ۳۵کابینه وزرای جمهوری گرجستان که در تاریخ ۲۳ژانویه ۱۹۹۵تصویب شده است وجود دارد. در این مصوبه، وزارتخانه‌ها و سازمان های سیاست‌گذار و مسئول در زمینه واردات از این کشور و صادرات به گرجستان، لیست کالاهای دارای مجوز و کالاهای غیرقانونی و کالاهای صادراتی و وارداتی که باید مجوز بگیرند، مشخص شده است. در مقررات گمرک، مالیاتها و عوارض مربوط به ایران و صادرات کالا، ممنوعیتی ایجاد نشده است، اما برای واردات از گرجستان به ایران در زمینه واردات دارو، تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی و تولیدات غذایی، معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته شده است. تولید کالاهای صنعتی مثل موتورهای الکتریکی با جریان برق، تجهیزات مربوط به کشت و کار، بافت‌های مصنوعی، محصولات چینی، صنایع و ماشین‌آلات در سال ۱۹۹۳ افزایش یافت. اما به دلیل عدم به روز شدن در عرصه تولید این نوع از صنایع، رکود در زمینه آنها در اقتصاد هر روز بیشتر شد.

واردات کالا از گرجستان به ایران موارد محدودی که در بالا به آنها اشاره شد را در بر می گیرد. این در حالی است که زمینه اقتصادی روابط این دو کشور ظرفیت بسیار بالاتری دارد که باید در زمینه آن برنامه‌ریزی کرد. شناخت زمینه‌های اقتصادی این نوع ارتباط، می‌تواند به تقویت  صادرات ایران به گرجستان بینجامد.

تجارت با گرجستان

یکی از مهم ترین اصول در راهنمای تجارت با گرجستان، دریافت مجوزهای مربوطه از سازمان ها و ادارات ذیربط می باشد. در واقع درست است که تجارت با گرجستان یکی از راحت ترین تجارت ها برای ایران محسوب می شود. اما این کار باید تماما زیر نظر ادارات و سازمان های مربوطه و کسب اجازه از آن ها انجام شود. اداره ی گمرک ایران و گرجستان، از مهم ترین سازمان هایی هستند که در این تجارت نقش مهمی را ایفا می نمایند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب تجارت با گرجستان را مطالعه کنید.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

پیمایش به بالا