بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی

ضرورت بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی

ضرورت بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی

در این مقاله در مورد ضرورت بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی برای دستیابی به صادرات موفق محصولات کشاورزی می پردازیم. تامین آب و مواد غذایی همواره از اساسی ترین نیازهای جامعه بشری بوده است.

انسان ها از آغاز تاریخ کوشیده اند. با هر ابزاری (حتی جنگ و خونریزی) این مایحتاج اولیه خود را تامین کند. لیکن در گذر زمان شیوه تامین آب و غذا شکل دیگری که پایه گذار تجارت می باشند به خود گرفت. تجارت در حوزه محصولات کشاورزی و غذایی به گذشته های دور و حتی پیش از اختراع پول بر می گردد. در زمان های دور، این تجارت به شکل تجارت کالا به کالا انجام می گرفت و به نوعی نقش پول را هم ایفا می کرد.

رشد شهر نشینی و انقلاب صنعتی در دنیا سبب شد تا از شکل نیاز اوليه خارج و به صنعتی پولساز تبدیل شود. بر همین اساس بود که به تدریج کارخانه هایی در کشورهای پیشرفته به منظور تولید مواد غذایی روی کار آمدند و رفته رفته تجارت بین الملل با تکیه بر داد و ستد مواد غذایی شکل گرفت. در ایران نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، تجارت مواد غذایی حجم زیادی از بازرگانی و مبادلات تجاری را پوشش می دهد، با این حال آن طور که باید صنعت غذا و تجارت آن مورد توجه قرار نگرفته و نمی گیرد.

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکول استفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

بسته بندی صادراتی در ایران

ایران دارای پتانسیل های تولیدی عظیمی در بخش مواد غذایی است. این ظرفیت و پتانسیل بزرگ چانچه مورد حمایت مسئولان و دولت قرار گیرد می توان به رشد وسیع آن امید داشت. با توجه به آمار واردات و صادرات صنایع غذایی در ایران و مقایسه آن با سایر کشورهای جهان از سویی و ظرفیت های مساعد ایران برای تولیدات محصولات کشاورزی به این مهم می رسیم که کشور ما دارای بسترهای مناسب توسعه تجارت بین المللی صنایع غذایی است. این در حالی است که ایران سهم بسیار ناچیزی از تجارت بین المللی صنایع غذایی را داراست.
بسیاری از کالاهای خوراکی و کشاورزی ما در حال حاضر به صورت فله ای به کشورهای عضو تجارت جهانی صادر می شود و پس از بسته بندی با برند آن کشور ثبت و صادر می شود. برای مثال زعفران ایرانی به صورت فله ای به اسپانیا صادر و در آنجا با نام و نشان کشور اسپانیا بسته بندی و به کشورهای دیگر صادر می شود. ناتوانی ما در عرصه بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی و صادرات است است و باید هرچه سریع تر مرتفع شود تا بتوانیم از ظرفیت ها استفاده کنیم.


مطالب مرتبط:

موانع صادرات محصولات کشاورزی در ایران
استانداردهای صادرات محصولات کشاورزی
صادرات خرما به عمان
انواع خرمای صادراتی ایران
خرمای مضافتی
خرمای کبکاب
صادرات انجیر به چین
صادرات محصولات کشاورزی به چین
صادرات به قطر
صادرات پسته ایران
راهنمای صادرات خشکبار به اروپا
صادرات محصولات کشاورزی به روسیه


 

نامناسب بودن جایگاه ایران در صنعت بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی

متاسفانه صنایع تبدیلی در کشور آنچنان که باید و شاید رشد قابل توجهی نداشته اند. به همین دلیل سالانه حجم بسیار زیادی از محصولات کشاورزی و باغبانی در فرایند برداشت تا توزیع و فرآوری هدر می رود.

یکی از مهمترین آثار جبران ناپذیر این اتفاق، از دست رفتن آب، آن هم در چنین شرایط خشکسالی ایران می باشد. صادرات محصولات کشاورزی و ورود به عرصه بازارهای بین المللی باید با هدف جلب مشتری و در قالب بسته بندی های صادراتی مناسب با بازارهای جهانی صورت بگیرد. علاوه بر این مقدار زیادی از این محصولات به صورت فله ای، بدون فرآوری و بسته بندی به دیگر مناطق ایران و کشورهای دنیا به ویژه کشورهای آسیای میانه صادر می شود. ارزش صنعت بسته بندی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر، از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیست.

چرا باید عملکرد ما به گونه ای باشد که اسپانیا زعفران تولید ایران را به صورت فله ای خریداری و با اسم و برند خودش صادر کند؟
با توجه به این که استانداردهای این محصول تدوین شده و وجود دارد چگونه است که تولید کننده و صادر کننده ایرانی نمی تواند کیفیت های مطلوب مورد نظر مشتری را در نظر بگیرد محصول را بسته بندی و صادر کند؟

نقش بسته بندی در بازار بین الملل

صادرات محصولات کشاورزی و ورود به عرصه بازارهای بین المللی باید با هدف جلب مشتری و در قالب بسته بندی های مناسب با بازارهای جهانی صورت بگیرد. جلوگیری از صادرات فله ای محصولات می تواند به تولید و صادرات کشور کمکی بزرگ نماید. خلاء بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی تاکنون توانسته بازار جهانی را به دست سایر کشورهایی که از کنار محصولات ایرانی سود می برند بسپارد.
برخی از محصولات با کیفیت و منحصر به فرد کشورمان به دلیل ضعف در نوع بسته بندی صادراتی و عدم انطباق با استانداردهای صادرات محصولات کشاورزی در دنیا جایگاهی ندارند.

صنعت بسته بندی می تواند به عنوان توانمندساز بخش های اقتصادی عمل کند. عدم تقویت این صنعت می تواند آسیب های جدی به سایر بخش های اقتصادی وارد سازد. این ضعف در نهایت باعث ضعف شرکتهای ایرانی در بازارهای صادراتی و بازارهای داخلی شده و مزیت رقابتی چندانی نخواهند داشت. بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی با رعایت استانداردهای صادرات محصولات کشاورزی باعث ارزش افزوده چشمگیری برای اقتصاد کشور خواهد بود.

کالای صادراتی، اعتبار ملی

کالای صادر شده از ایران به سایر کشورها مانند سفیران اقتصادی هستند که می توانند موجب کسب اعتبار و جایگاه کشور در خارج از مرزها شوند. صادرات محصولات کشاورزی و دیگر مواد غذایی باید توسط کسانی که اهلیت دارند و با نظارت تشکل های بخش خصوصی از جمله اتحادیه صادر کنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی صورت پذیرد تا منافع ملی فدای در خواست ها و مطالبات فردی نشود.
متاسفانه افرادی غیر حرفه ای و سودجو هستند که منافع کوتاه مدت خود را مدنظر قرار می دهند و بدون توجه به کیفیت و بسته بندی مناسب اقدام به صادرات نموده و با تخریب جایگاه محصولات ایرانی، عرصه را بر دیگر صادر کنندگان محصولات باکیفیت تنگ می کنند. یکی از نمونه های حضور افراد غیرحرفه ای در صادرات محصولات کشاورزی، برداشت و کیوی پیش از زمان مناسب و رسیدن به سطح کیفی مطلوب در سال های گذشته است که صدمات جبران ناپذیری را به بازارهای صادراتی این محصول وارد کرده است.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا