پرسودترین کالا برای صادرات

پرسودترین کالا برای صادرات

پرسودترین کالا برای صادرات

آگاهی از پرسودترین کالا برای صادرات کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد نمود زیرا صادرات یکی از عوامل مهم و کلیدی در رشد و توسعه ی اقتصادی یک کشور است. کشور ایران در حوزه های مختلف اقدام به صادرات می کند اما تجار بسیاری علاقه مند به صادرات کالاهای پر سود هستند. در کشور ایران پرسودترین کالا برای صادرات هیچ وقت ثابت نبوده و سالانه شامل طیف متفاوتی از محصولات بوده است. بر اساس آمار، محصولات پتروشیمی در زمره ی پرسودترین کالا برای صادرات بوده است. به طور کلی پرسودترین کالا برای صادرات در ایران مربوط به فرآورده های نفتی، صنایع معدنی و محصولات پتروشیمی، محصولات کشاورزی و مواد اولیه می باشد.

پرسودترین کالا برای صادرات در حوزه ی کشاورزی

خرما: سالهاست که ایران یکی از عمده ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما در جهان می باشد. با توجه به مقادیر شاخص ها در بیشتر سالها، کشور ایران از طریق صادرات خرما سود بسیاری را بدست می آورد. طبق آمار گمرک در سال ۱۳۹۶، ایران در شش ماهه ی نخست سال، از طریق صادرات انواع خرما بالای ۸۲ میلیون دلار بدست آورده است. خرمای ایران به ۷۸ کشور جهان صادر می گردد که کشور هند با بیش از ۱۱ میلیون دلار بیشترین صادرات این محصول را به خود اختصاص داده است. گرانترین و پرسودترین خرمای صادراتی در سال ۹۶ ، خرمای پیارم با ارزش کیلویی ۱۲ هزار تومان بوده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  صادرات واردات ایران  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

زعفران: کشور ایران بزرگترین تولیدکننده ی زعفران در جهان است و حدود ۹۵ درصد تولید این محصول در اختیار ایران می باشد. زعفران ایران به ۴۵ کشور جهان صادر می گردد و از جمله خریداران زعفران ایرانی می توان به امارات متحده ی عربی و اسپانیا اشاره کرد. کشور اسپانیا یکی از مشتریان پروپا قرص زعفران ایرانیست. این کشور این محصول مرغوب ایرانی را به نام خود به ۱۴۰ کشور دیگر صادر می کند! زعفران ایرانی می توانست در زمره ی پرسودترین کالا برای صادرات قرار گیرد ولی متأسفانه سهم ایران در تجارت این محصول پرسود بسیار اندک است زیرا به طور معمول زعفران ایران به صورت عمده و فله ایی صادر می شود و کشورهای خریدار مانند اسپانیا با بسته بندی آن به سود کلانی دست می یابند. در سال ۹۶ حدود ۳۰۹ میلیون دلار از طریق صادرات حدود ۲۱۸ تن زعفران نصیب ایران گردید که این میزان درآمد می توانست بسیار بیشتر از این مقادیر باشد!

پرسودترین کالا برای صادرات در حوزه ی صنایع دستی

یکی از صنایع مهم کشور ایران که طرفداران بسیاری را در جهان دارد، فرش دستباف ایرانی است. در میان صادرات غیرنفتی در ایران، صادرات فرش دستباف در مقام نخست قرار داد و بیشتر از ۲۵ درصد سهم صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده است. بیشترین حجم صادرات فرش ایرانی به کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، سوئیس و ایتالیا می باشد. البته شایان ذکر است که امروزه صادرات فرش ایرانی به دلیل برخی مشکلات تنزل پیدا کرده است!

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب صندوق ضمانت صادرات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

پرسودترین کالا برای صادرات از ایران در سال 99

عسل

مواد معدنی

سنگ های تزئینی

خشکبار

خرما

صنایع دستی

محصولات شیمیایی

پرسودترین کالا برای صادرات در کشورهای مختلف متفاوت می باشد. ممکن است صادرات برخی کالاها در یک کشور سود زیادی را داشته باشد ولی در کشورهای دیگر اینطور نباشد. در ادامه به معرفی برخی کالاهای صادراتی سودآور در چند کشور مختلف می پردازیم.

پرسودترین کالا برای صادرات به کشور عراق

مهمترین کالاهای صادراتی پرسود به کشور عراق در سال 99 به شرح زیر می باشد:

سیمان

کاشی، سرامیک و آجر

انواع لبنیات

انواع بستنی

انواع سبزیجات

شیرآلات صنعتی

پسته و مغز

انواع پلاستیک و …

پرسودترین کالا برای صادرات به کشور چین

مهمترین کالاهای صادراتی پرسود به کشور چین در سال 99 به شرح زیر می باشد:

زعفران

قیر

سنگ آهن

مواد شیمیایی

کف پوش

شیرین بیان

خرما

انواع میوه

پسته و …

پرسودترین کالا برای صادرات به کشور ترکیه

مهمترین کالاهای صادراتی پرسود به کشور ترکیه در سال 99 به شرح زیر می باشد:

انواع خرما

مغز پسته

آمونیاک

کاتود مس

کود اوره

سرب

لوله مسی

روغن صنعتی و …

پرسودترین کالا برای صادرات به کشور امارات

مهمترین کالاهای صادراتی پرسود به کشور امارات در سال 99 به شرح زیر می باشد:

کاتود مس

فرش

زعفران

پسته

قیر نفت

مغز پسته

شیرین بیان

انواع خرما

میگو

همانطور که نشان داده شد پسته و خرما از پرسودترین کالا برای صادرات به کشورهای مختلف می باشند.معمولاً صادرات ایران به کشورهای همسایه به منظور سودآوری ارزی صورت می گیرد. بیشترین صادرات کالا از ایران به کشورهای عراق، قطر، گرجستان، ارمنستان و ترکیه می باشد.

پرسودترین کالا برای صادرات از ایران به کشورهای همسایه

مواد غذایی نظیر زعفران، حلوا شکری، خشکبار، میوه، سبزیجات و گیاهان دارویی

حیوانات خوراکی مانند گاو و گوسفند

حیوانات غیر خوراکی مانند زنبور و اسب

فرش و چرم

جو

مواد معدنی و انواع سنگ

ایزوگام، قیر، لاستیک

کالاهای پتروشیمی و نفتی

به طور کلی سود حاصل از صادرات را می توان به سود دینامیک و سود پویا تقسیم نمود. سود استاتیک همان بالا رفتن رفاه اجتماعی است که به عنوان یک دستاورد از حداکثر سازی تولید ملی تلقی می شود و سود پویا نتیجه ی سرعت رشد اقتصادی کشورهای برخوردار از تجارت آزاد می باشد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب آموزش تجارت خارجی   را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

پرسودترین کالای صادراتی چه ویژگی هایی دارند؟

به طور کلی کالاهایی که قیمت پایه و ثابتی در بازار جهانی دارند نمی توانند سودآوری زیادی داشته باشند ولی کالاهایی که خرید آنها بیشتر بر مبنای فرآیند هیجانی صورت می گیرد و خرید آنها توجیه منطقی ندارد می تواند سودآوری خوبی را به همراه داشته باشد به طور مثال صنایع دستی و ظروف سفالی به دلیل اهمیت هنر در آنها ، توجه زیادی به قیمت آنها نمی شود و اگر در ساخت این صنایع نوآوری و ابتکار به کار رفته باشد می تواند سود بسیار زیادی را برای فروشنده داشته باشد. این نوع کالاها ممکن است در ایران قیمت بسیار پایینی را داشته باشند ولی در بازارهای جهانی سود بسیاری را به ارمغان می آورند و گاهی ممکن است ده برابر قیمت آن در ایران به فروش برسند!

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب اصول مذاکرات تجاری را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

یکی دیگر از ویژگی های کالاهای پرسود این است که این کالاها تنها یک بار توسط مشتری خریداری می شود بنابراین بسیاری از خریداران از قیمت پایه ی این نوع کالاها آگاهی ندارند و همچنین به دلیل تنوع در ساخت این نوع کالاها ، قیمت آنها هم می تواند بالا و پایین شود در صورتی که کالاهایی مانند مواد غذایی که بارها توسط مشتری خریده می شود و مشتری از قیمت پایه ی آن آگاه است نمی تواند سود زیادی داشته باشد ولی فروشنده و تولید کننده می تواند با ابتکار و نوآوری در عرضه ی این نوع محصولات سودآوری آنها را بالا ببرد. مثلاً همین زعفران ایرانی را که قیمت پایه و ثابتی در بازارهای جهان دارد، می توان با بسته بندی های شکیل و مناسب با سود بیشتری صادر نمود؛ همان کاری که اسپانیایی ها می کنند؛ زعفران ایرانی را به صورت فله ای و با قیمت کمتر خریداری می کنند و با بسته بندی آنها و صادر کردن این محصول ایرانی سود کلانی را به جیب می زنند!

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، پرسودترین کالا برای صادرات در ایران در سالهای مختلف یکسان نمی باشد ولی به طور کلی پرسودترین کالاهای صادراتی در ایران شامل محصولات پتروشیمی، محصولات کشاورزی، فرآورده های نفتی و صنایع دستی می باشد. صادر کنندگان ایرانی می توانند با ابتکار و نوآوری در عرضه ی برخی محصولات ایرانی سود بسیار بالایی را بدست آورند.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا