اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی چیست؟

هر کالایی که برای واردات و صادرات  به ورودی یک کشور برسد باید از گمرک مجوز خروج بگیرد و ترخیص شود، برای خروج از گمرک، اظهارنامه گمرکی موردنیاز است. مخفف اظهارنامه گمرکی به نام WCO شناخته می شود. در جریان خروج کالا از گمرک، اظهارنامه گمرکی  یک برگه قانونی است که طبق آن سند مسئولیت کالا با اظهار کننده می باشد.

در واقع کالا و یا محصولی که می‌خواهد وارد گمرک شود، وارد کننده و صادر کننده آن را برای بررسی های لازم به گمرک ارسال می کند. مامورین گمرک از محموله کالا و یا محصول بی اطلاع هستند و با اظهارنامه گمرکی که تمام اطلاعات لازم در آن موجود است از وضعیت بسته و محموله مطلع می‌شوند. بعد از بررسی های لازم توسط گمرک و در صورتی که مغایرتی با اظهارنامه و کالا ها وجود نداشته باشد مجوز لازم برای خروج کالا از گمرک داده می شود. زمانی کالایی در گمرک پذیرش و یا ترخیص می شود که اظهارنامه ان تحویل داده شده باشد.

در‌‌آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی به این مورد اشاره می‌شود‌ که اظهارنامه توسط صاحب کالا و وکیل و نماینده قانونی فرد آماده و تکمیل می شود. دلال گمرک نیز می تواند از طرف گمرک در فرایند ترخیص کالا کمک نماید. یکی دیگر از مواردی که در  آموزش اظهارنامه گمرکی آورده شده است این است که دلال گمرک و یا نماینده و مسئول کالا باید اظهارنامه را تکمیل و با امضا به همراه فاکتور و گواهی مبدا و تمام اسناد و مجوزهای لازم به گمرک تحویل بدهد.

 برای تهیه اظهارنامه گمرکی چه فرایندی طی می شود؟

وارد کردن اطلاعات کامل و بدون نقص در اظهارنامه ضروری است و وارد کننده کالا ریز اطلاعات و ارزشی که کالا دارد را بررسی می کند و بعد از آن اظهارنامه بعد از تکمیل توسط گمرک پذیرش می‌شود و متخصصین در گمرک آن را بررسی می کنند.

بعد از تایید توسط متخصص کنترل کننده فرم امضا می شود. بعد از پرداخت هزینه های گمرکی و ارائه فیش پروانه تایید می شود و کالا می تواند از گمرک خارج شود. اگر کالایی که وارد گمرک شده است با آنچه که در قرارداد آمده همخوانی نداشته باشد فرد وارد کننده و یا صادر کننده جریمه می شود و زمانی که اظهار کننده در اظهار نامه از قوانین دیگر استفاده می کند و می خواهد قانون را دور بزند جریمه های زیادی را باید پرداخت نماید. بررسی های دقیقی توسط گمرک انجام می‌شود و ورود و خروج کالا بدون قانون امکان پذیر نخواهد بود.

برگ سبز گمرکی

شناسه کالا

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا