پروانه گمرکی

هرآنچه که در ارتباط با پروانه گمرکی باید بدانید

پروانه گمرکی

پروانه گمرکی به منظور خروج کالاهای وارداتی از گمرک الزامی است، همواره برای هر عملی یک سری تشریفات و قوانین وجود داشته است، به همین خاطر برای فرآیند  واردات و صادرات که از اهمیت بسیار بالایی نیز برخورد است یکسری تشریفات گمرکی مهم و غیر قابل اجتنابی تدوین شده است که برای پیشبرد سریع اهداف و تحویل کالا ها در زمان مشخص باید این تشریفات و قوانین را پیگیری کرد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب قانون صادرات و واردات  را مطالعه کنید.

همواره با هر چه پیشرفته تر شدن و صنعتی تر شدن کشورها، واردات و صادرات بین آنها نیز به طور بسیار چشمگیری رونق پیدا کرده است، از این رو برای درست انجام شدن این فعالیت ها، اداره گمرک به عنوان ناظر و کنترل کننده اعمال شروع به کار کرده است، بعد از رسیدن هر بار و کالایی از کشورهای مختلف ابتدا باید از اداره گمرک عبور کند تا به دست شرکت و یا کارفرما مربوطه برسد، بر همین اساس پروانه گمرکی به عنوان یک مجوز و دستور خروج این کالاها و محصولات از اداره گمرک محسوب می شود که داشتن آن برای خروج کالاها از گمرک الزامی است. اداره گمرک برای اجازه خروج بار چند مدل مجوز را تعیین کرده است که به نوع بار و ارزش تجاری محصول بستگی دارد، باید توجه داشت که کالاهای غیر تجاری را می توان زودتر از گمرک خارج کرد چون نیازی به ثبت بسیاری از سفارشات ندارد و یکی از آسان ترین روش های برای ترخیص اجناس به حساب می آید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب ترخیص کالا از گمرک  را مطالعه کنید.

پروانه سبز گمرکی چیست؟

کالاهای وارداتی بعد از ورود به اداره گمرک بررسی می شوند و از لحاظ مختلفی سنجیده می شوند، بعد از انجام اقدامات لازم اداره گمرک یک فایل سند مانندی را صادر می کند که نشان دهنده بررسی شدن کالاهای واردتی از نظر گمرک می باشد به این سند، پروانه سبز گمرکی می گویند، برای اینکه بتوان کالاهای وارداتی را از اداره گمرک خارج کرد باید مدارک کالا را به صورت کامل پیگیری کند تا که بتواند این مدارک را برای گرفتن پروانه گمرکی جمع آوری کند و سپس انجام سایر کارها برای ترخیص محصولات وارداتی از گمرک سریع تر پیگیری خواهد شد، این مدارک شامل تعیین نوع تجاری و یا غیر تجاری بودن کالا نیز می شود و همچنین فاکتور خرید کالا، هزینه های مربوط به انتقال و جابجایی آن و مدارک مربوط به هزینه بیمه پرداختی متناسب با ارزش مالی کالا، همه این موارد برای ترخیص کالا از اداره گمرک لازم و ضروری است و باید به آن ها توجه شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب برگ سبز گمرکی را مطالعه کنید.

اداره گمرک در صورتی، پروانه گمرکی را برای کالای مورد نظر صادر می کند که تمامی این مدارک کامل باشد، کار اداره گمرک بسیار منظم است و درصورت کمبود هر کدام از مدارک، ترخیص کالا با مشکل مواجه می شود و کارفرما باید در جهت بدست آوردن تمامی مدارک اقدام نماید، کارشناسان و افراد متخصصی در اداره گمرک در حال فعالیت هستند که مدارک شما توسط این کارشناسان خوانده می شود و صحت آن ها توسط این افراد تایید می شود، با گذراندن تمامی این مراحل و ثبت درست مدارک آنگاه پروانه گمرکی را تحویل می دهند.

استعلام پروانه گمرکی

در گذشته برای خروج کالاها از گمرک از پروانه کاغذی استفاده می شد، اما حال قضیه فرق کرده است دیگر بسیاری از کارها الکترونیکی شده است و این سبب افزایش سرعت انجام کارها می شود، ولی حتی با وجود الکترونیکی شدن استعلام پروانه گمرکی باز هم گاهی به دلیل بروز یکسری مشکلات و دغدغه هایی در ارتباط با ثبت مدارک و تایید آن ها توسط کارشناس کارها عقب می افتد و نمی توان سر موقع کالاها را دریافت کرد و کارفرما از این بابت همواره دچار دغدغه و مشکل است، اداره گمرک هزینه هایی را مبنی بر حمل و نقل و انتقال بار تعیین می کند که آن را نیز باید در زمان مشخص شده پرداخت کرد.

یکی از کارهایی که همواره کارفرما ها و شرکت های فعال در زمینه واردات و صادرات پیگیری می کنند گرفتن استعلام پروانه گمرکی است که انتظار می رود که الکترونیکی شدن این فرآیند  به مسئولین واردات و صادرات کمک کند تا که از این نظر مشکلی در روند کاری آنها به وجود نیاید، استعلام الکترونیکی یکی از پیشرفت های چند ساله دهه اخیر برای بهبود سرعت روند ترخیص کالا انجام گرفته است، در این حالت با ثبت درست مدارک و وارد کردن رمز به راحتی می توان جهت استعلام الکترونیک اقدام نمود. کالاها از نظر تجاری بودن با یکدیگر متفاوت هستند، بنابراین یکی از کارهایی که در گمرک به انجام می رسد ارزش گذاری کالا ها است تا بر حسب نوع تجار و یا غر تجاری بودن آن ها جهت صدور پروانه گمرکی، تصمیم گرفته شود، صدور پروانه گمرکی برای اجناس غیر تجاری راحت تر است.

مراحل لازم برای دریافت برگه سبز

هر کالای وارداتی یک برگه سبز به عنوان شناسنامه دارد که بر روی این برگه سبز اطلاعاتی مفید در ارتباط با مدارک این کالا و مجوز های دریافتی آن می باشند، لازم به ذکر است که واردات و صادرات همواره برای هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردار بوده است به همین خاطر تلاش برای سرعت بخشیدن روند انجام کامل واردات و صادرات به نفع کارفرما ها و شرکت های تجاری خواهد بود، استعلام پروانه گمرک یکی از مواردی است که می تواند به خروج کالا از اداره گمرک سرعت دهد، با الکترونیکی کردن فرآیند  گرفتن استعلام، بسیاری از مشکلاتی که استعلام کاغذی در آن زمان داشت برطرف شده است و توانستیم گامی مفید در این عرصه برداریم، در ارتباط با مدارک لازم برای گرفتن برگه سبز باید به بارنامه کالا توجه ویژه ای داشته باشید.

همچنین انواع قبوض مربوط به انبار و حمل و نقل، که برای گرفتن برگه سبز احتیاج می شوند، مجوز های لازم و گوناگونی در رابطه با گرفتن برگه سبز باید در پرونده موجود باشد که تمامی این موارد ارزش و اعتبار کالای وارداتی را نیز افزایش می دهد، بیمه نامه، هزینه پرداختی بیمه، گواهی کشور صادرکننده یا مبدا، فاکتور خرید کالا، مدارک لازم برای معرفی کالا همگی از جمله اسناد اولیه و ضروری هستند که در صورت نبود هر کدام از این مدارک مجوز و برگه سبز تایید نمی شود.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا