پخش مواد غذایی

پخش مواد غذایی

پخش مواد غذایی

شرکت های پخش مواد غذایی در ایران و جهان از جمله شرکت های پردرآمد به حساب می آیند که می توانند ماهانه به درآمدهای بالایی دست پیدا کنند. اما این شرکت ها در اصل چه نوع فعالیتی دارند و به چه صورت می توانند تا این حد درآمد بالایی داشته باشند؟ مواد غذایی از جمله مهمترین و اساسی ترین نیازهای مردم در دنیا است، که باید به هر نحوی شده آن را تامین کرد.

شرکت هایی که در زمینه پخش مواد غذایی فعالیت می کنند، این مسئله را می دانند که مردم دنیا به هر آنچه اهمیت ندهند، نمی توانند به عدم استفاده از مواد غذایی بی توجه باشند. پس اگر شرکت ها بتوانند این مواد غذایی ضروری را با ساده ترین روش در اختیار مردم قرار دهند، می توانند سود خوبی از بازرگانی در این زمینه به دست آورند. پس برخی از شرکت ها به سراغ تولید کنندگان مواد غذایی می روند و با قیمت مناسب این مواد را تهیه می کنند. پس از آن با یک سیستم پخش مواد غذایی مناسب، این مواد را در اختیار فروشندگان قرار داده و در این میان به عنوان واسطه سود خوبی به دست می آورند.

انواع سیستم های شرکت پخش مواد غذایی

در دنیا دو سیستم پخش و توزیع مواد غذایی وجود دارد که معتبرترین شرکت های پخش مواد از آنها استفاده می کنند. یکی از این سیستم ها، سیستم پخش کلاسیک است. معمولا تولیدکنندگان مواد غذایی در روش کلاسیک پخش مواد، با چند عمده فروش مواد غذایی قرارداد منعقد نموده و پس از تولید مواد غذایی مورد نیاز را برای آنها ارسال می کنند. 

در اصل عمده فروشان مواد غذایی به عنوان شرکت پخش مواد غذایی شناخته شده و محصولات را به دست مشتری ها و خرده فروشان در سطح شهر می رسانند. سیستم دیگری نیز برای پخش این دسته از مواد غذایی وجود دارد که مدرن تر از سیستم قبل است. به این سیستم، سیستم مویرگی می گویند. در اصل سیستم پخش مواد مویرگی به این صورت عمل می کند که مستقیما محصول را به دست مشتری می رساند. بدون آنکه نیازی به واسطه وجود داشته باشد. بهترین شرکت پخش مواد در ایران از این سیستم استفاده می کنند و سود خوبی نیز از این راه به دست می آورند. 

سرمایه لازم برای راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی

افرادی که تمایل دارند شرکت پخش مواد غذایی راه اندازی نمایند، در قدم اول باید بدانند علاقه مند به فعالیت در چه سطحی هستند. مثلا ممکن است شخص تمایل داشته باشد تنها در یک بخش خاصی از مواد غذایی به فعالیت بپردازد. از جمله مواد غذایی خشک یا ترکیبی از مواد غذایی مختلف. پس این که چه میزان سرمایه برای راه اندازی شرکت توزیع مواد غذایی لازم خواهید داشت، به نوع سطح فعالیتی که انتخاب می کنید وابسته است. 

این که لازم دارید از چه ماشین آلاتی برای نگهداری، بسته بندی و حمل مواد غذایی استفاده کنید، مسئله ای است که باید پس از انتخاب سطح فعالیت مورد نظر خود اقدام به تهیه آن نمایید. در قدم بعدی نیز لازم است به این مسئله بیندیشید که آیا تمایل دارید پخش محصولات غذایی را در قالب یک شرکت انجام دهید، یا آنکه یک مرکز عمده فروش باشید توزیع مواد غذایی باشید. زمانی که موفق شوید پاسخ تمام این سوالات را بیابید، می توانید سرمایه لازم را برای راه اندازی یک شرکت پخش و توزیع مواد غذایی بررسی کنید. تا بدانید چه میزان سرمایه برای راه اندازی چنین شرکتی لازم خواهید داشت.

درآمد شرکت های پخش مواد غذایی چقدر است؟

به صراحت می توانیم پخش و توزیع مواد غذایی را در ایران به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد معرفی کنیم. البته در این شغل میزان درآمدها بسته به سطح کار، حجم کار و فروش مواد غذایی می تواند متغیر باشد. مسئله مهمی که باید در خصوص پخش مواد بدانید این نکته است، که باید بدانید چگونه محصولات مناسب را خریداری کنید. 

نحوه تهیه مواد غذایی از فاکتورهای مهمی است که در میزان درآمد نهایی شما تاثیرگذار است. تصور کنید شخص عمده فروشی به صورت چکی از یک کارخانه تولید کننده مواد غذایی محصول خریداری کند. در چنین حالتی می تواند چندین درصد سود خالص از خرید خود داشته باشد. حال عمده فروش محصولات خریداری نموده خود را به خرده فروشان عرضه می کند و در این میان سود قابل توجهی به دست خواهد آورد. 

در اصل این میزان سودی که کسب و کار عمده فروشی به ارمغان می آورد، در واقع یک رقم بزرگ و عالی است که می تواند میزان درآمد عمده فروشان را افزایش دهد. پس شرکت های پخش مواد غذایی بسته به  حجم معاملات خود از بازار سود به دست می آورند. که این میزان سوددهی قابل قبول بوده و باعث افزایش درآمد این دسته از شرکت ها می شود. 

بزرگترین شرکت پخش مواد غذایی در ایران

شرکت های پخش مواد بسیار زیادی در ایران وجود دارند، که هر یک از این شرکت ها با بیش از چندین دهه فعالیت در زمینه توزیع مواد غذایی موفق شده اند به شهرت بالایی دست یابند. از جمله بزرگترین شرکت پخش مواد غذایی که می توانیم در ایران به آن اشاره کنیم، شرکت پیشگامان پخش صدیق است. این شرکت از سال 1377 فعالیت خود را در زمینه توزیع و پخش مواد آغاز کرد. سال‌های زیادی است که این شرکت با استفاده از روش پخش مویرگی، تمام محصولات غذایی را در سطح تهران پخش می کند. یکی از دلایل محبوبیت شرکت پیشگامان پخش صدیق، کسب نمایندگی از شرکت کریستین هانس دانمارک برای تولید محصولات لبنی است. که این مسئله منجر شد تا این شرکت علاوه بر پخش محصولات غذایی در داخل کشور، در زمینه بازرگانی خارجی نیز فعالیت های موفقی داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب تجارت خارجی را مطالعه کنید.

در حال حاضر بیش از 1000 مشتری توسط این شرکت برای دستیابی به مواد غذایی پوشش داده می شوند. البته باید بگوییم تنها فعالیت شرکت پخش صدیق در زمینه محصولات غذایی نبوده و این شرکت در دیگر صنایع همچون صنایع گوشتی، آرایشی و بهداشتی و موارد دیگر نیز فعالیت می کند. البته در کنار این شرکت پخش محصولات غذایی، شرکت های محبوب دیگری نیز وجود دارند که هر یک از آنها خدمات ویژه ای را در اختیار کاربران خود قرار داده اند. به گونه ای که منجر شده است تا بسیاری از ایرانیان بتوانند به راحتی به مواد غذایی مورد نظر خود دسترسی یابند.

بهترین شرکت پخش مواد غذایی در تبریز

همانطور که بیان نمودیم شرکت های پخش کننده مواد غذایی در تمام ایران محبوبیت دارند. هر شهر شرکت های توزیع مواد غذایی متعددی دارد که در زمینه پخش فعالیت می کنند. بیشتر شرکت هایی که در تبریز مشغول به فعالیت هستند، مواد غذایی متنوع را بین خرده فروشان پخش می کنند. به طور کلی باید بگوییم این استان به دلیل داشتن سابقه تاریخی طولانی و غنی، نسبت به استان های دیگر فعالیت های تجاری بیشتری دارد.

پس می توانید به راحتی به شرکت پخش مواد غذایی در تبریز دسترسی یافته و هر آنچه نیاز دارید بدون واسطه تهیه کنید. این استان در منطقه مرزی واقع شده است و تاجران و بازرگانان زیادی مواد غذایی از کشورهای دیگر وارد می کنند. به همین دلیل تنوع مواد غذایی در تبریز نسبت به استان های دیگر ایران بیشتر است. البته کارخانه های تولید کننده مواد غذایی زیادی نیز در این استان وجود دارند، که مواد غذایی مناسب تولید می کنند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب واردات مواد غذایی را مطالعه کنید.

به طور کلی باید بگوییم تمام استان های ایران دارای موقعیت های مطلوبی برای تولید مواد غذایی هستند. ایران از جمله کشورهای چهار فصل است و به همین دلیل در هر فصل یک استان مواد غذایی مورد نیاز کشور را تولید می کند. که تهیه و توزیع این مواد غذایی بر عهده عمده فروشان و شرکت های پخش مواد است.   

بزرگترین و معتبرترین شرکت پخش مواد غذایی تهران

یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های پخش و توزیع مواد غذایی در تهران، شرکت پخش عقاب است. این شرکت در زمینه های مختلفی فعالیت می کند که یکی از لایه های فعالیتی آن پخش مواد غذایی است. باید بگوییم این شرکت تا کنون بیش از 24000 خرده فروش در تهران را تحت پوشش خود قرار داده و مواد غذایی مورد نیاز این خرده فروشان را تامین کند. 

تمام مواد غذایی که در شرکت پخش مواد عقاب به خرده فروشان عرضه می شود، به صورت جداگانه است. یعنی مواد غذایی از مواد شوینده و آرایشی مجزا بوده و در واحد های دیگری به توزیع و پخش این مواد رسیدگی می شود. همین نظم و رعایت بهداشت در این شرکت منجر شده است تا شرکت عقاب به معتبرترین شرکت پخش محصولات غذایی تهران تبدیل شود. البته بیشترین موفقیت این شرکت به دلیل مدیریت استراتژیکی است که دارد. یک برنامه ریزی درست و تعهد در زمان اجرای برنامه های پخش محصولات غذایی می تواند توسعه و پیشرفت را برای شرکت های پخش مواد به همراه داشته باشد. که به طور کلی تمام شرکت های بزرگ در ایران از این مدیریت استراتژیک برخوردار هستند.

نحوه دریافت مجوز شرکتهای پخش مواد غذایی

شرکت های پخش مواد غذایی پیش از آغاز فعالیت خود در زمینه توزیع مواد، نیاز به کسب مجوز دارند. این دسته از شرکت ها ابتدا باید در دفتر توسعه بازار کالا و خدمات، تشکیل پرونده داده و مجوز دریافت کنند. سپس می توانند فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه پخش مواد فعالیت نمایند. لازم است برای دریافت مجوز کارشناس پرونده شما را بررسی نموده و نواقص احتمالی را رفع کند. 

پس از آن انجمن شرکت های پخش مواد غذایی باید بررسی های لازم را بر روی درخواست شما انجام داده و صلاحیت شرکت را تایید کنند. در نتیجه انجمن شرکت را جهت اخذ گواهی نامه سامانه توزیع کالا به واحد ستاد بسیج اقتصاد معرفی نموده تا این واحد نتایج بررسی ها را استعلام کند. در نهایت این نهاد تصمیم گیری می کند که آیا می توان برای  شرکت مورد نظر مجوز صادر کرد یا خیر. 

در کل نحوه صدور مجوز برای آغاز فعالیت شرکت های پخش مواد غذایی زمانبر است اما از دشواری خاصی برخوردار نیست. تنها کافیست زمان کافی برای دریافت مجوز شرکت صرف کنید. در نهایت نیز می توانید با مراجعه به سایت شرکت های پخش مواد در هر استان، به لیست شرکت‌های پخش مواد غذایی دسترسی داشته باشید. 

تاسیس شرکت پخش مواد غذایی به چه صورت است؟

افراد زیادی در کشور وجود دارند که فارغ التحصیل رشته صنایع غذایی هستند. بسیاری از این افراد همیشه در فکر تاسیس شرکت پخش مواد غذایی خود بوده و برای رسیدن به این هدف تلاش زیادی می کنند. اما می دانیم که آغاز هر نوع کسب و کاری نیاز به گذراندن مراحل زیادی دارد. البته در زمان قدیم افرادی که امروزه در رشته صنایع غذایی تحصیل می کنند، مهندسان کشاورزی شناخته می شدند.

به گونه ای که این دسته از افراد در زمینه برداشت محصولات باغی به فعالیت می پرداختند. یعنی ماده خام را به مواد غذایی تبدیل کرده و پس از بسته بندی و نگهداری از آنها، این محصولات را برای پخش به شرکت های توزیع محصولات غذایی می سپردند. اما امروزه بیشتر مهندسان در تلاش هستند تا خود به عنوان یک فعال در بازار پخش مواد غذایی، شرکت تاسیس نموده و فعالیت کنند. 

این مهندسان جوان پیش از آنکه بخواهند اقدام به ثبت شرکت پخش مواد نمایند، لازم است برای دریافت مجوز از اداره های مربوطه و کسب پروانه از سازمان غذا اقدام کنند. شرکت های پخش مواد حداقل نیاز به 5 نفر برای تاسیس داشته که از این 5 نفر 3 نفر به عنوان هیئت مدیره و 2 نفر به عنوان بازرس انتخاب می شوند. نباید هیچ یک از بازرسان شرکت با اعضای هیئت مدیره نسبت فامیلی داشته باشند. 

از سوی دیگر برای تاسیس شرکت های پخش مواد غذایی نیاز به حداقل سرمایه اولیه 100 هزار تومانی خواهد بود. از این مبلغ باید 35 درصد آن در زمان ثبت شرکت به حساب بانکی شرکت واریز شود. مدت زمان ثبت شرکت های سهام خاص معمولا 15 روز بوده و سهامی خاص بودن شرکت پیش از نام شرکت ذکر خواهد شد.

اخذ مجوز بسته بندی شرکت پخش سراسری مواد غذایی

هر شرکتی که تمایل دارد فعالیت خود را به عنوان شرکت پخش مواد آغاز کند، نیاز به دریافت مجوزهای متعددی خواهد داشت. یکی از این مجوزها، مجوز بسته بندی مواد غذایی است. بهترین کار برای افرادی که تمایل دارند مجوزهای لازم برای تاسیس شرکت پخش سراسری را دریافت کنند، این است که سعی کنند تا حد امکان برای بسته بندی مواد غذایی از ظرفیت خالی کارخانه هایی که در حال فعالیت هستند استفاده کنند.

با این کار نه تنها نیاز به دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی نخواهند داشت، بلکه می توانند با مقرون به صرفه ترین میزان هزینه مراحل پخش مواد غذایی را در پیش گیرند. در غیر این صورت باید تاسیس کنندگان شرکت های توزیع مواد با مراجعه به سازمان غذا و دارو، اقدام به اخذ مجوزهای بسیاری از جمله مجوز بسته بندی مواد غذایی نمایند. 

مزایا و معایب شغل پخش مواد غذایی

هر شغلی مزایا و معایب خاص خود را دارد. شغل توزیع مواد غذایی نیز همچون تمام مشاغل، از یک سری مزایا و معایب برخوردار است که از جمله مهمترین این مزایا و معایب باید به موارد زیر اشاره کنیم: 

مزایای توزیع مواد غذایی معایب توزیع مواد غذایی 
بازار کار همیشه فعال و پرسود سرمایه زیاد در گردش شغل پخش مواد 
قابلیت راه اندازی این شغل در حجم پایین و کوچک بالا بودن سرمایه اولیه برای راه اندازی شغل پخش مواد 
جذب مشتری و نگهداری مشتری های ثابت نیاز به تجربه بالا و حجم کار بالا 
افزایش سود و درآمد در بلند مدت نیاز به دفتر فروش و انبار برای نگهداری از مواد غذایی 
کاهش ریسک از دست دادن مشتری نیاز به مدیریت همه جانبه 
برقراری ارتباط بهتر با مشتری و خرده فروش قابلیت فروش به صورت امانی و چکی که در برخی مواقع منجر به زیان شرکت توزیع مواد غذایی می شود
بهبود بخشیدن جریان نقدینگی برای تولیدکنندگانسخت بودن یافتن بازاریاب توانمند و با انگیزه 

مزایا و معایب پخش مویرگی مواد غذایی

پخش مویرگی مواد غذایی یکی از روش های مطلوب برای در دست گرفتن بازار توزیع مواد غذایی است. این روش جدیدترین و به روز ترین روشی است که بیشتر شرکت های پخش مواد از آن استفاده می کنند. در اصل هدف از پخش مویرگی مواد غذایی این است که تمام خریداران در هر کجا که هستند بتوانند به محصول مورد نظر خود دست یابند. 

این مسئله می تواند به تنهایی بازاریابی نموده و مشتری ها و خریداران زیادی را به سمت شرکت پخش جذب کند. البته با وجود ویژگی های خاصی که این روش توزیع مواد غذایی دارد، باید بگوییم روش پخش مویرگی مواد غذایی از برخی معایب نیز برخوردار است. در ادامه به مهمترین مزایا و معایب روش مویرگی اشاره خواهیم کرد. 

مزایای پخش مویرگی مواد غذاییمعایب پخش مویرگی مواد غذایی
کسب اطلاعات به روز از بازار مواد غذاییهزینه بالا جهت سازمان مستقل برای پخش مویرگی مواد غذایی، یافتن ماشین های حمل و نقل مواد غذایی و نگهداری از کالا
کسب سهم بیشتر مشتری و بازار از مواد غذاییمشکلات پوشش دهی کامل خرده فروشان به دلیل عدم دسترسی به تمام شهرها از نظر جغرافیایی
برقراری ارتباط بهتر عمده فروشان با مشتری ها و خرده فروشانمدیریت عملیاتی از جمله سفارش گیری، حمل محصول، حسابداری مالی، نگهداری از مواد غذایی و موارد دیگر
افزایش اعتبار سازمان در واگذاری نمایندگی پخش در تمام شهرهای کشور 

معایب راه اندازی پخش مواد غذایی

راه اندازی پخش مواد غذایی به عنوان یکی از کسب و کارهای پرسود، به همان میزان که می تواند از مزایای خاصی برخوردار باشد، با معایبی نیز همراه است. بیشتر افرادی که تمایل دارند وارد این کسب و کار شوند لازم است بدانند که باید از چه مشکلاتی عبور کنند و در زمان کار با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد. پخش و توزیع محصولات غذایی از جمله مشاغلی است که سرمایه در گردش آن بسیار زیاد است. 

شرکت های توزیع مواد غذایی لازم است برای کوچک ترین فعالیت ها و کارهای خود هزینه صرف کنند. از جمله هزینه های مربوط به انبار، هزینه ماشین آلاتی که کالا و مواد غذایی را باید حمل کنند، هزینه های مربوط به محفظه های استاندارد نگهداری از مواد غذایی، هزینه های مربوط به میزان دستمزد کارگران در بخش های مختلف و موارد دیگر.

بدون تردید این کسب و کار نیاز به تجربه خواهد داشت. در غیر این صورت هیچ شخصی نمی تواند تنها با تاسیس شرکت پخش محصولات غذایی به سرعت در این بازار به درآمد بالا دست یابد. حجم کار توزیع مواد غذایی بالا بوده و باید این شخص حساس را با مدیریت عالی در پیش گرفت. پس به طور کلی باید بگوییم راه اندازی پخش و توزیع محصولات غذایی شاید کار ساده ای باشد، اما با دشواری های خاصی همراه است.

محدودیت های مدیریت مرکز پخش مواد غذایی

تمام مراکز پخش و توزیع محصولات غذایی نیاز به مدیریت دارند. اگر شخص قادر به مدیریت مرکز پخش مواد نباشد، بدون تردید قادر نخواهد بود به درآمد بالایی دست یافته و در کوتاه ترین زمان ممکن ورشکست خواهد شد. زنجیره تامین مواد غذایی، از شبکه ها و بخش های متعددی تشکیل می شود که هدف تمام این بخش ها تامین خدمات و کالا است. 

مدیریت مرکز توزیع مواد غذایی به تمام این بخش ها نظارت دارد تا با یک رویکرد یکپارچه و برنامه ریزی مناسب، بتوان خدمات ویژه ای را به مشتری ارائه نمود. مسلما مدیریت مراکز پخش، از برخی محدودیت های خاص برخوردار هستند. که این محدودیت ها بیشتر در زمان هماهنگ سازی جریان ها بین چند سازمان دیده می شود. در صورتی که شخصی قادر نباشد تمام بخش ها و زنجیره های تامین مواد غذایی را در شرکت خود مدیریت کند، موفق نخواهد بود سازمانی یکپارچه و منسجم داشته باشد. در نهایت نبود یک سازمان یکپارچه می تواند علت اصلی شکست در مسیر موفقیتی کسب و کار گردد.

بهترین روش های پخش محصولات غذایی

برای آنکه بتوانید با بهترین روش ها اقدام به پخش محصولات غذایی در کشور نمایید، کافیست چند راهکار مهم را در نظر بگیرید. می دانیم که مواد غذایی به سرعت ممکن است فاسد شوند و ضرر زیادی به شرکت های پخش محصولات غذایی وارد کنند. از این رو بهتر است برای پخش مواد از توزیع کنندگان محلی استفاده کنید. از سوی دیگر برای آنکه بتوانید محصول خود را در بهترین زمان ممکن به خرده فروش عرضه کنید، بهتر است حداقل میزان فروش برای مواد غذایی تعیین کنید.

یعنی به هر خرده فروشی به صورت ماهانه یک میزان مشخصی مواد غذایی عرضه کنید. علاوه بر این موارد لازم است یک کانال توزیع ایده آل برای مواد غذایی خود انتخاب کنید. که امروزه بیشتر شرکت ها از طریق وب سایت ها و فروشگاه های آنلاین در این زمینه فعالیت می کند و موفق نیز بوده اند. پس به طور کلی انتخاب روش های مناسب برای پخش محصولات غذایی، می تواند به موفقیت بیشتر شرکت های پخش کمک کند.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا