واردات تخمه آفتابگردون

واردات تخمه آفتابگردان

واردات تخمه آفتابگردان

واردات تخمه آفتابگردان یکی از مهم ترین لاین های تجاری ایران به حساب می آید که تجار ایرانی برخلاف اشباع بازار در زمینه ی تولید و عرضه ی تخمه، همچنان فعالیت خود را در این زمینه ادامه می دهند. البته می توانیم بگوییم که در ماه های اخیر این واردات تا حدودی با ممنوعیت مواجه شده است. ایران یکی از کشورهایی است که می تواند در ارتباط با تولید و عرضه ی انواع تخمه آفتابگردان حضور فعالی داشته باشد. شهرستان خوی بیشترین میزان سطح زیر کشت گل آفتابگردان را در کشور دارد. خوی تنها شهری در ایران است که بازار بورس کشت تخمه آفتابگردان را داشته و قطب تولید این دانه به حساب می آید. تخمه های آفتابگردان تولید شده در خوی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این تولیدات در حدی است که می تواند نیاز بازار داخلی ایران را تامین کرده و در زمینه ی صادرات تخمه آفتابگردان نیز فعالیت داشته باشند. در واقع می توان گفت واردات تخمه آفتابگردان یکی از لاین هایی است که تقریبا ایران به آن احتیاجی ندارد.

علاوه بر دلایلی که توانایی ایران را در تامین نیازهای داخلی خود در زمینه ی تولیدات تخمه آفتابگردان نشان می دهد، خود بانک مرکزی نیز اظهار داشته است که واردات تخمه آفتابگردان با هدف تامین دامی و یا روغن گیری، در اولویت نیست و ارزهای دولتی تنها به موارد مورد نیاز و مصرفی و ضروری خانوارهای ایرانی تعلق خواهد گرفت. تمامی این موارد دست به دست هم دادند تا در حال حاضر ممنوعیت واردات تخمه آفتابگردان رسمیت داشته باشد.

البته خیلی از فعالانی که در ارتباط با واردات تخمه آفتابگردان و تولید آن کار می کنند، اظهار دارند که بسیاری از قاچاقچیان، این محموله ها را با هدف تامین دانه های مورد نیاز دامی وارد ایران می کنند و سپس آن ها را برای مصارف انسانی روانه ی بازار می نمایند. از آنجایی که تخمه های آفتابگردان وارداتی، یک دست تر و هم شکل تر هستند، بیشتر مورد استقبال خریداران داخلی نیز قرار می گیرند. این شرایط در صورتی است که کیفیت این دانه های آفتابگردان در مقابل کیفیت تخمه های آفتابگردان داخلی، بسیار پایین است. متاسفانه چنین مواردی هم در ارتباط با واردات تخمه آفتابگردان وجود دارد که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.

مشکلات زیادی وجود داشته که زمینه را برای رکود بازار تخمه های آفتابگردان داخلی فراهم نموده است. نبودن واحدهای سورتینگ برای جداسازی تخمه های آفتابگردان و بی توجهی به نوع بسته بندی و نحوه ی ارائه ی این تخمه ها در مارکت های مختلف داخلی، در کنار یکدیگر باعث شده اند که تخمه های آفتابگردان ایرانی نتوانند آن طور که باید نظر مشتری را جلب کنند. همانطور که می دانید یکی از مهم ترین عواملی که می تواند مارکتینگ موفقی برای یک محصول ایجاد کند، رسیدگی به کیفیت و زیبایی بسته بندی آن محصول می باشد، که متاسفانه نه تنها تخمه آفتابگردان بلکه خیلی از محصولات داخلی ایران با این مشکل مواجه هستند. در واقع تولید کنندگان ما هیچ تلاشی برای رساندن محصولات داخلی به سطح کیفی استاندارد جهانی نمی کنند؛ به همین خاطر است که برخلاف کیفیت بالایی که این محصولات دارند، هرگز بازاری در خور کیفیت آن ها به محصولات ایرانی تعلق پیدا نکرده است. کما اینکه برخی از کشورهای بزرگ تر و ثروتمندتر، محصولات ایرانی را خریداری می کنند و با بسته بندی های شیک و زیبا و با برند مختص به خودشان روانه ی بازار جهانی می نمایند؛ این در شرایطی است که اصلا نامی از تولید کننده ی داخلی به میان نیامده و نخواهد آمد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب ضرورت بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی را مطالعه کنید.

واردات تخمه از چین

واردات تخمه از چین یکی از پرطرفدارترین لاین های تجاری به حساب می آید. تخمه های چینی شکل، مدل و مزه ی خاص خودشان را دارند و امتیاز تولید آن ها منحصرا به خود چین بر می گردد. ممکن است که این تخمه ها در خود چین تولید شوند و یا از واردات بذر تخمه چینی در خود ایران تولید شده باشند. چیزی که در این میان بدیهی است، موضوع به صلاح نبودن واردات تخمه از چین می باشد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب تجارت با چین را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که تخمه های چینی در انواع مختلفی تولید و وارد بازار می شوند. هر کدام از انواع تخمه های چینی، کاربردهای خاص خودشان را دارند. واردات تخمه از چین معمولا در بسته بندی هایی انجام می شود که در هر کدام آن ها، چند کیلو تخمه موجود است. متقاضیان و طرفداران این تخمه ها با اهداف مختلفی آن را خریداری می کنند. بیشترین مصرفی که دانه های آفتابگردان وارداتی و چینی دارند، در جهت گرفتن و تولید روغن دانه های آفتابگردان است. البته گاهی اوقات هم شرکت های بزرگی که تخمه های آفتابگردان دانه شده از محصولات آن هاست، از این تخمه ها برای تولیدات خود استفاده می کنند و این تخمه ها به صورت طعم دار شده در بازار داخلی و خارجی عرضه می شوند.

واردات تخمه آفتابگردان از چین

واردات تخمه آفتابگردان از چین با نام دانه های روغنی انجام می شود. حقیقتا هم این دانه ها اکثر با هدف تولید انواع روغن های گیاهی، وارد می شوند و بسیار هم موفقیت آمیز ظاهر شده اند. چرا که روغن دانه های آفتابگردان یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع روغن های سرخ کردنی در ایران است که در آشپزخانه ی هر خانه ای مشاهده می شوند.

منظور این است که کاربرد آجیلی این تخمه ها بسیار کم بوده و معمولا عوامل مصرفی این چنینی دارند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به واردات تخمه آفتابگردان از چین علاقه دارید، بهتر است اندکی دست نگه دارید چرا که این دانه های خوشمزه و مقوی در حال حاضر با کیفیت اعلا در کشور خودمان تولید می شوند و واردات آن ها به بازار داخلی، چیزی جز رکود بازار داخلی این دانه های خوشمزه و با کیفیت نخواهد داشت. بنابراین به لحاظ قانونی و به دنبال حمایت از تولیدات داخلی، به صلاح است که واردات تخمه آفتابگردان چه از چین و چه از هر کشور دیگری، تا اطلاع ثانوی محدود شود. در نهایت باید بگوییم که باید های و نبایدها و ممنوعیت ها و محدودیت های زیادی حول این شاخه از واردات می گردد که در حال حاضر بهتر است اقدامی در این زمینه انجام نشود.

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

شما هم به جمع فروشندگان موفق باسکول بپیوندید!

با پیوستن به مجموعه بزرگ خریداران و فروشندگان عمده از سراسر کشور در باسکول با دنیایی جدید از فرصت‌های ویژه و خریداران بالقوه انواع کالا در صنایع مختلف روبرو می‌شوید. فرقی نمی‌کند شما کارخانه‌ تولیدی دارید یا محصولات تخصصی خود را در منزل تولید می‌کنید. باسکول به شما فرصتی بی‌نظیر برای دیده‌شدن می‌دهد. در باسکول بزرگترین تاجران، واردکنندگان انواع کالا، خریداران عمده و باقوه، کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر جمع شده‌اند. منتظر شما هستیم.

پیمایش به بالا