صادرات زعفران ایران

صادرات زعفران ایران

در این محتوا قصد داریم به بحث صادرات زعفران ایران و بررسی انواع زعفران بپردازیم.

زعفران 3853 امین محصول مورد تجارت در دنیا است. صادر کنندگان بزرگ زعفران در سال، ایران (96.5 میلیون دلار)، اسپانیا (73.1 میلیون دلار)، افغانستان (16 میلیون دلار)، پرتغال (10.8 میلیون دلار) و فرانسه (8.79 میلیون دلار) هستند. واردکنندگان بزرگ نیز در سال، اسپانیا (52.6 میلیون دلار)، فرانسه (19.1 میلیون دلار)، ایتالیا (18.5 میلیون دلار)، ایالات متحده (17 میلیون دلار) و امارات متحده عربی (16.5 میلیون دلار) هستند.

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکولاستفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

باسکول فروشنده نیست!

ما خریداران عمده و صادرکنندگان در سراسر کشور را به فروشندگان عمده وصل می کنیم، بدون واسطه!

 با هزاران فروشنده عمده در بازار باسکول ارتباط مستقیم برقرار کنید

 

اگر خریدار هستید حتما به نکات زیر توجه کنید:

خریدار

برای خرید عمده کالای صادراتی می توانید از فروشندگان حاضر در بازار محصولات کشاورزی باسکول استعلام قیمت بگیرید، از طریق پیام رسان باسکول با آن ها چت کنید و بدون واسطه خرید کنید:

لیست محصولات

 

برای دیدن محصولات و ارتباط با فروشندگان بر روی محصول کلیک کنید:

 

 

فروشنده

برای فروش عمده محصول خود می توانید با عضویت و ثبت محصول در بازار باسکول ، به صورت روزانه درخواست های خرید عمده خریداران را مشاهده کنید، خریداران جدید پیدا کنید و با قیمت مناسب محصول خود را بفروش برسانید.

عضویت رایگان

 

 

ایران بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران در جهان است و حدود ۹۰ درصد تولید این محصول را در اختیار دارد. آمار نشان می‌دهد کشت زعفران در سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است و سطح زیر کشت زعفران از ۷۷ هزار هکتار در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۵ هزار هکتار در سال گذشته رسیده است. با وجود افزایش سطح زیر کشت، تولید زعفران تقریبا ثابت مانده و در بعضی سال‌ها حتی کمتر شده است. دلیل ثابت ماندن سطح تولید، خشک‌سالی گسترده مزارع خراسان جنوبی و رضوی بوده که عمده زعفران تولیدی ایران از این مناطق به دست می‌آید.

بنا بر گزارش جهاد کشاورزی، تولید زعفران ایران در سال گذشته 336 تن بوده است که از این میزان تولید 203 تن زعفران به ارزش 286 میلیون دلار سهم صادرات زعفران ایران بوده است.

بزرگترین خریداران زعفران ایران

بزرگ‌ترین خریداران زعفران ایران، امارات متحده عربی و اسپانیا هستند که بخش عمده زعفران خریداری شده از سوی اسپانیا و امارات که بصورت فله از ایران به این دو کشور صادر می شود به نام خود این کشورها و در بسته بندی های نفیس و استاندارد در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

بر اساس آمار گمرك ايران بیشترین حجم صادرات زعفران ایران به ترتیب اولولیت به کشورهای :

 1- امارات متحده عربی

۲- اسپانیا

۳- چین

۴- عربستان سعودی

  ۵- هند

۶- سوئد

۷- هنگ کنگ

۸- ایتالیا

۹- تایوان

۱۰- صادرات به قطر

 می باشد. لازم به ذکر است هم اکنون به ۴۰ کشور جهان زعفران ایران صادر می گردد.

کشت زعفران در ایران

باکیفیت‌ترین زعفران تولیدی ایران در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی در نزدیکی مرز افغانستان تولید می‌شود که بیشترین سهم در کشت این گیاه با ارزش را به خود اختصاص داده اند. در این میان زعفران قاینات به عنوان یکی از اولین برند های این حوزه شناخته می شود. با توجه به شرایط کشت زعفران و پایداری بالای پیاز این گیاه در شرایط سخت، می توان این گیاه را در اکثر نقاط کشور کشت کرد و ایران از لحاظ اقلیمی شرایط مناسبی برای کشت این محصول دارد. در حال حاضر کشت زعفران در بسیاری از استان های کشور مانند استان‌های اصفهان، فارس، کرمان و مرکزی نیز رواج دارد.

تجارت جهانی زعفران

میزان تجارت جهانی زعفران بیشتر از ۸ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود اما صادرات زعفران ایران و سهم ایران در تجارت جهانی زعفران بسیار اندک است. چون عمده زعفران ایران به صورت فله صادر می‌شود و کشورهای خریدار، زعفران ایران را بسته‌بندی و در بازار عرضه می‌کنند. ایران از نظر تولید در رده اول جهان و از نظر صادرات این محصول در رده ی هفدهم جهان قرار دارد که نشان از ضعف بسیار در زمینه صادرات این محصول با نام ایران در سطح جهانی است.

متاسفانه در سال‌های اخیر هیچ تلاشی برای ساخت یک برند ایرانی نشده است و زعفران به همان شکل ۳۰ سال پیش صادر می‌شود. در چنین وضعیتی نمی‌توان انتظار داشت کسی زعفران را به نام ایران بشناسد.

زعفران گران‌ترین ادویه جهان است اما در ایران در بدترین بسته‌بندی به فروش می‌رسد و صادرکنندگان زعفران هم تلاشی انجام نمی‌دهند برای این که زعفران را با بسته بندی در حد ارزش این محصول در بازار جهانی عرضه شود.


مطالب مرتبط:

صادرات انجیر به چین

خرما کبکاب

صادرات محصولات کشاورزی به چین

صادرات به قطر

صادرات پسته ایران

راهنمای صادرات خشکبار به اروپا

صادرات محصولات کشاورزی به روسیه


انواع زعفران ایران

امروزه با توجه به معیار های استاندارد، دسته بندی زعفران به صورت زیر انجام می شود:

  • زعفران سوپر نگین

در این نوع زعفران سه رشته کلاله به هم متصل است، که باعث می شود تا رشته های کلاله داخل هم کلاف شوند و زیباتر به نظر برسند و حجم بیشتری نیز داشته باشند. به همین علت این نمونه از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران در بازار  بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و در نتیجه قیمت بیشتری دارد. زعفران سوپر نگین در دسته  زعفران پوشالی قرار می گیرد.

اکولوژی منطقه کشت، داشت(آبیاری و کود) و برداشت مناسب، روش خشک کردن در تهیه و دستیابی به زعفران سوپرنگین (زعفران قلمدار) از عوامل اساسی و تعیین کننده است.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران نگین

در این نمونه از زعفران هم دقیقا  به مانند زعفران سوپرنگین رشته های کلاله به هم متصل هستند. تنها تفاوت آنها در طول رشته های زعفران است. در زعفران نگین رشته ها در مقایسه با نمونه سوپر نگین، کوتاه تر و ظریف تر است و در نتیجه از زعفران سوپرنگین به لحاظ کیفیت و قیمت در رده ی پایین تری قرار می گیرد.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران سرگل

در این نمونه از زعفران، خامه ها کاملا حذف شده و زعفران خالص بدست می آید. این نمونه از زعفران را به نام های دیگری مانند سرگل، سرقلم، سرریشه وممتاز نیز نامگذاری می کنند. در زعفران سرگل، شکستگی در رشته ها دیده نمی شود. معادل زعفران سرگل در نامگذاری بین المللی coupe می باشد.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران پوشال

در این نمونه از زعفران که دارای قسمت بیشتری از خامه (١-٣ میلی متر) است که به این نوع زعفران پوشال گفته می شود. زعفران رشته ای درجه ١و درجه ٢و درجه ٣ در زیر مجموعه این گروه قرار دارند. به دلیل اتصال کلاله ها به خامه در این نمونه از زعفران و کاهش امکان تقلب در آن، خرید زعفران پوشال از محبوبیت خاصی برخوردار است.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران
  • زعفران دسته

این نمونه از زعفران شامل کلاله به همراه 5-4 میلی متر خامه که رشته ها به دو صورت تک دوسویه و دوسویه دسته بندی می شوند. در یک سویه خامه ها روی یکدیگر وکلاله ها هم روی یکدیگر قرار می گیرند در صورتی که در مدل دوسویه سعی می شود کلاله ها در دو سمت و خامه ها در وسط روی یکدیگر قرار بگیرند. در این نمونه چون خامه ها در وسط قرار می گیرند کلاله بیشتر جلب توجه می کنند. در ضمن چون امر دسته بندی توسط بانوان انجام می شود، دو طریقه یاد شده به دسته بندی “دخترپیچ” موسوم است.

گونه ای دیگر از زعفران دسته وجود دارد که خامه ها را در حین خشک شدن آرام آرام در زیر کلاله ها قرار می دهند و سپس دسته های زعفران را بروی مقوا ثابت می کنند و سپس در ظروف مناسب بسته بندی می کنند. در این صورت دسته ها جلوه بهتری دارند، این نوع دسته بندی به نام “دسته ای کلاله نما” موسوم است. در درجه بندی سازمان ملی استاندارد و طبق استاندارد 1-259 زعفران دسته، زعفران رشته ای درجه 4 نام دارد.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران
  • کنج یا سفید

هنگامی که سرگل را از دسته جدا می کنیم، قسمت ریشه یا سفید که در ایران به آن کنج یا سفید زعفران گفته می شود، باقی می ماند که نمی توان آن را زعفران تلقی کرد. این قسمت در اروپا به white یا سفید یا style (خامه) معروف است.

کنج زعفران جزء دسته بندی انواع زعفران قرار نمی گیرد. بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند کنج دارای عطر بیشتری نسبت به سرگل است باید گفت بررسی های علمی و آنالیزهای انجام شده نشان می دهد که موارد ارزشمند فقط در کلاله قرمز رنگ زعفران نهفته است. این مواد بخصوص کروسین (عامل رنگ زعفران) در اثر حرکت در بافت گیاهی از کلاله به خامه منتقل شده اما چون در خامه رطوبت بیشتری وجود د دارد موجب شده که به نظر بیاید که عطر بیشتری از خامه ب مشام می رسد. در عین حال به دلیل ظاهر زیبا و رنگ چشم نواز آن و اینکه نمی توان تقلبی برای آن در نظر گرفت، مورد توجه قرار می گیرد.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات سامانه باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.