صادرات زعفران

صادرات زعفران

صادرات زعفران، خرید و فروش این ادویه گرانبها در بازارهای جهانی یکی از کسب و کارهای پرسود به ویژه برای ایران است. کشور ایران اولین و برترین صادر کننده زعفران در جهان محسوب می‌شود. همانطور که می دانید بیشترین زمین های زیر کشت برای زعفران متعلق به استان خراسان است. بسیاری از خانوارها در استان خراسان به کاشت ‌زعفران مشغول هستند و از این راه کسب درآمد می‌کنند.

برای ارتباط با فروشندگان عمده زعفران صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

شرکت صادرات زعفران و وظایف آن

شرکت صادرات زعفران یک مجموعه معتبر و متمرکز است که امکاناتی را فراهم می‌کند تا زعفران های برداشت شده از زمین به درستی بسته بندی شوند و برای صادرات آماده گردند.
همه ما با ارزش و اهمیت زعفران به عنوان یک ادویه آشنا هستیم. زعفران نه تنها در ایران بلکه در کشورهای جهان هم برای تهیه غذاها و خوراکی های خوشمزه به کار می رود. عطر و بوی زعفران در کنار رنگ بسیار زیبا که به غذا می بخشد موجب شده سرآشپزهای معروف جهان از این ادویه در غذاهای خود استفاده کنند.
میزان صادرات زعفران در جهان قابل توجه است و حجم درآمد دلاری آن در هر ماه با رشد مثبت مواجه می باشد. اگر نگاهی به آمار و ارقام ثبت شده در منابع صادرات و واردات داشته باشید متوجه این تغییرات خواهید شد.
فروش و صادرات زعفران به کشورهای خارجی یک منبع درآمد مثبت برای کشور است. زعفران، یک کالای صادراتی غیرنفتی محسوب می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را طلب می‌کند. مرغوبترین زعفران از استان خراسان در بسته بندی های استاندارد با وزن متفاوت برای فروش به مشتریان خارجی آماده می شود. نحوه بسته بندی زعفران و مرغوب بودن آن در جذب مشتری، نقش اساسی ایفا می‌کند.
شرکت صادرات زعفران با در نظر گرفتن نیاز مشتری خارجی به خرید این ادویه گرانبها، استراتژی قیمت گذاری صحیح و روش های بازاریابی بین المللی را اجرا می کند و در ادامه، مراحل صادرات را انجام می دهد. در قسمت بعدی با مراحل صادرات انواع مختلف زعفران آشنا می شوید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  شرکت بازرگانی مواد غذایی  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

 آشنایی با مراحل صادرات زعفران

برای ورود به خرید و فروش و صادرات زعفران باید با مراحل صادرات و آنچه که نیاز دارید آشنا شوید. شرکت های بازرگانی که در حوزه صادرات ادویه، سبزیجات و میوه ها فعالیت می کنند می توانند در این حوزه هم موفق شوند. به طور کلی برای درک بهتر مراحل صادرات برای انواع زعفران، هر قسمت را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

اگر یک پرورش دهنده زعفران هستید یا می خواهید در حوزه صادرات انواع زعفران فعالیت کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 مرحله اول: ارزیابی و بررسی نیاز بازار جهانی به خرید زعفران

موفقیت در صادرات زعفران در گرو این مسئله است که نیاز بازار جهانی به خرید زعفران را مشخص کنید. با جمع آوری اطلاعات، داده ها ارقام و اعداد که در منابع خارجی درباره صادرات واردات و حجم خرید و فروش انواع زعفران در بازار بین المللی منتشر شده می‌توانید مشخص کنید که کدام بازار، پرتقاضا است و شما می‌توانید صادرات را به کدام کشورها انجام دهید.
بر اساس نتیجه گیری کلی که از این داده‌ها به دست می‌آورید، کشور یا کشورهای هدف برای صادرات زعفران را انتخاب می کنید و در حقیقت، بهترین مقصد را برای محصولات زعفران پیدا خواهید کرد. اگر درک صحیح از بازار زعفران در جهان نداشته باشید، تلاش‌های شما برای صادر کردن به یک کشور بی نتیجه خواهد بود!
اهمیت ارزیابی نیاز بازار جهانی به خرید زعفران زمانی مشخص می‌شود که شما با مسئله تحریم، مسائل اقتصادی، تامین ارز و قوانین گمرکی در کشور مبدأ و کشور مقصد مواجه باشید. قبل از اینکه زعفران را صادر کنید باید بدانید که بازار کدام کشورها در حقیقت به روی محصولات زعفران ایرانی باز است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب بازاریابی بین المللی  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

 مرحله دوم: خرید زعفران مرغوب با بسته بندی استاندارد و زیبا

پس از اینکه مرحله اول صادرات زعفران را به طور کامل پشت سر گذاشتید و تمام اطلاعات مورد نیاز را به دست آوردید، اکنون زمان آن رسیده است که بهترین و مرغوبترین زعفران را برای صادرات تهیه کنید. در استان خراسان، مناطق مختلفی در حوزه کشت زعفران فعالیت می کنند.
مرغوب ترین زعفران صادراتی متعلق به شهرستان قائنات در خراسان است. اگر در حوزه صادرات زعفران تجربه ای ندارید باید قبل از خرید زعفران با انواع آنها آشنا شوید و دقیقاً بدانید که کدام یک از قسمت‌ های گیاه زعفران برای صادرات مناسب تر است.
یکی دیگر از عواملی که جزو مراحل صادرات زعفران محسوب می شود در نظر گرفتن یک بسته بندی استاندارد و زیبا برای محصولات است. فرض می کنیم شما مرغوبترین زعفران را تهیه کرده اید، بازار هدف را هم مشخص نموده اید و اکنون می خواهید زعفران را صادر کنید. اگر محصولات در بسته بندی زیبا و استاندارد قرار نداشته باشند، مشتری خارجی به هیچ عنوان از شما خرید نمی کند.
برای این که بهترین و زیباترین و بسته بندی را برای زعفران صادراتی انتخاب کنید هزینه مشخصی برای سفارش جعبه های بسته بندی در نظر بگیرید و با یک شرکت صادرات زعفران مشورت کنید.
اگر لازم است از شرکت های چاپ بسته های صادراتی هم کمک بگیرید. فراموش نکنید که بسته بندی های صادراتی دارای ویژگی های خاصی هستند که از سوی کشور مقصد برای فروشنده تعیین می شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

مرحله سوم: دریافت گواهی نامه ها، استانداردها، مجوزها و مدارک لازم برای صادرات زعفران

یکی از مهمترین قسمت های مراحل صادرات زعفران، آماده کردن مدارک لازم برای صادرات است. صادرات انواع زعفران هم مانند صادرات کالاهای دیگر نیاز به کسب مجوزهای لازم دارد.
برای این کار باید گواهی استاندارد و گواهی بهداشت را از مراجع مربوطه برای محصولات دریافت کنید. شخص صادر کننده باید کارت بازرگانی داشته باشد. معمولاً شرکت صادرات زعفران با ارائه کارت شرکت و اعزام یک فرد به عنوان نماینده صادرات به همراه وکالت نامه یا معرفی نامه، این کار را انجام می دهند. نماینده شرکت به گمرک مراجعه می کند و مراحل کار صادرات را انجام می دهد.
در این مرحله نیاز دارید که محموله ها را در گمرک ثبت کنید. ارائه تمام مدارکی که در فوق به آن اشاره کردیم، برای صادرات زعفران الزامی هستند. محصولات در گمرک ثبت می شوند و فرم های مربوط به صادرات اظهارنامه صادراتی باید تکمیل گردند. فرم مخصوص صادرات انواع زعفران در گمرک شامل جزئیات کامل درباره محصول است. این فرم را باید با دقت کامل کنید و به مسئول مربوطه تحویل دهید.
پس از اینکه کارهای گمرکی انجام شد، محموله ای که تحویل داده اید با مشخصاتی که در فرم نوشته اید کنترل می شود و صحت آن تایید می گردد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب قانون صادرات و واردات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

قوانین صادرات زعفران

زعفران به عنوان یکی از اصلی ترین محصولات صادراتی ایران شناخته می شود و قوانین صادرات زعفران در سال های گذشته دچار تغییرات زیادی نبوده است. بیشترین میزان صادرات این محصول به صورت فله انجام می گیرد و بیشتر در کشور های ثالث نسبت به بسته بندی آن اقدام می شود. میزانی از صادرات توسط مسافران و به صورت چمدانی انجام می شود که قوانین صادرات چمدانی زعفران برای آن اجرا شده است. میزان مجاز صادرات چمدانی زعفران برای هر مسافر و هر گذرنامه ایرانی به میزان 100 گرم می باشد. البته قابل ذکر است حمل مسافری زعفران به کشور های عربستان، سوریه و عراق ممنوع است. نکته قابل توجه این است طبق قوانین صادرات زعفران  محدودیتی برای خروج زعفران توسط افراد خارجی با گذرنامه سایر کشور ها وجود ندارد. وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان تعیین کننده ی قوانین صادرات زعفران در کشور در برخی اوقات برای کنترل بازار صادراتی اقدام به ایجاد مشوق های صادراتی و یا محدودیت هایی در امر صادرات زعفران می کند.

تولید این ادویه با ارزش که به طلای سرخ نیز مشهور است از دیرباز در ایران رونق داشته است و قوانین صادرات زعفران نیز از سال های اولیه ی تدوین قانون تجارت در نظر مشئولان امر بوده است و تا کنون اصلاحیه های زیادی برای کنترل و افزایش ارزش این بازار در نظر گرفته شده است.

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده عمده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

تعرفه صادرات زعفران

محدودیت هایی توسط وزارت صنعت معدن و تجارت در جهت اصلاح بازار گاها با ایجاد تعرفه صادرات زعفران ایجاد می شود و یا بالعکس با ایجاد مشوق های صادراتی برای رونق این بازار انجام می شود که تعرفه صادرات زعفران را صفر در نظر گرفته و در ازای صادرات این محصول از مزایای تجاری و نقدی نیز برای بازرگانان به همراه دارد. در برخی اوقات حتی ممنوعیت صادرات زعفران توسط این نهاد برای کنترل بازار عرضه و تقاضا صورت می گیرد.

 

نکاتی که باید درباره صادرات زعفران بدانید

آن دسته از شرکت های صادر کننده زعفران که سال ها تجربه و تخصص در این زمینه دارند تقریباً به این مسیر آشنا هستند اما در این میان افرادی هستند که قصد دارند به تازگی وارد دنیای صادرات زعفران شوند یا تجربه کمی در این زمینه دارند.
با توجه به مراحلی که در فوق برای صادرات زعفران اشاره کردیم، این کار به یک استراتژی و برنامه ریزی دقیق نیاز دارد. هر فرد عادی جامعه نمی تواند با خرید زعفران مرغوب و بسته بندی کردن آن وارد بازارهای جهانی شود! بدون داشتن طرح و نقشه دقیق از مسیر صادرات، موفقیت در این بازار غیر ممکن است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب آموزش تجارت خارجی   را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

 اگر تصمیم دارید زعفران ایرانی را صادر کنید به نکات زیر توجه داشته باشید:

⦁ طبق آماری که در منابع ثبت شده است، مهم ترین و اصلی ترین خریداران زعفران ایرانی در کشورهای خارجی حاشیه خلیج فارس نظیر امارات متحده عربی، عربستان و عمان هستند. کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا، فرانسه، سوئد، سوئیس، اسپانیا و انگلستان هم متقاضی خرید زعفران ایرانی می باشند. حجم قابل توجهی از زعفران صادراتی ایرانی کشور آمریکا، هندوستان و آرژانتین صادر می شود. اگر می خواهید سرمایه گذاری دقیقی در این طرح داشته باشید بازارهای خارجی را بهتر بشناسید.
⦁ برای صادرات انواع زعفران، از قوانین و مقررات صادرات در کشور مبدأ و کشور مقصد اطلاعات کافی به دست آورید.
⦁ علاوه بر کارت بازرگانی باید مجوزهای لازم برای صادرات را کسب کنید. قبل از اینکه سرمایه خود را به خرید زعفران اختصاص دهید، درباره مراحل أخذ مجوز ها و گواهینامه های استاندارد به طور کامل تحقیق کنید.
⦁ برای حضور در بازارهای جهانی برای فروش زعفران به روش های قوی بازاریابی بین‌المللی نیاز دارید. اگر در قالب شرکت فعالیت می‌کنید یک تیم کارشناسی شده بازاریابی و فروش  فراهم کنید تا بتوانید برای مذاکرات بین‌المللی آماده باشید.
⦁ بسیاری از مشتریان خارجی قبل از این پس سفارش عمده خرید زعفران را انجام دهند، از فروشنده تقاضای نمونه محصول دارند. سعی کنید بهترین و مرغوبترین زعفران را به عنوان نمونه به مشتری خارجی ارائه دهید. چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که نمونه ارائه شده زعفران با محصول نهایی که صادر می‌کنید باید یکسان باشد؛ در غیر این صورت مشتری خارجی خود را از دست داده اید.
⦁ توجه به انجام مراحل قانونی صادرات زعفران، عقد قراردادهای گمرکی، خدمات بیمه حمل و نقل بین المللی بسیار اهمیت دارند. اگر در این زمینه تجربه ای ندارید، حتماً با یک کارشناس بازرگانی مشورت کنید.

زعفران 3853 امین محصول مورد تجارت در دنیا است. صادر کنندگان بزرگ زعفران در سال، ایران (96.5 میلیون دلار)، اسپانیا (73.1 میلیون دلار)، افغانستان (16 میلیون دلار)، پرتغال (10.8 میلیون دلار) و فرانسه (8.79 میلیون دلار) هستند. واردکنندگان بزرگ نیز در سال، اسپانیا (52.6 میلیون دلار)، فرانسه (19.1 میلیون دلار)، ایتالیا (18.5 میلیون دلار)، ایالات متحده (17 میلیون دلار) و امارات متحده عربی (16.5 میلیون دلار) هستند.

برای خرید و فروش بهترین کالاهای صادراتی ایران و همچنین اطلاع از  قیمت آن ها می توانید از بازار باسکولاستفاده کنید.
با استفاده از شبکه ی تامین کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار باسکول می توانید در هر ساعت از شبانه روز از بهترین تامین کنندگان استعلام قیمت بگیرید و یا با ثبت درخواست خرید از فروشندگان زیادی به صورت همزمان قیمت دریافت کرده و بهترین قیمت موجود در بازار را بیابید.

 

آموزش صادرات زعفران

همانطور که در بالا اشاره شد برای ورود به بازار تجارت زعفران باید ابتدا از اصول و نکات مهم تجارت در این زمینه آگاهی کامل داشته باشید. برای آموزش صادرات زعفران می توانید از دستورالعمل های ارایه شده در بالا استفاده کنید. مراکزی مانند اتاق های بازرگانی مراکز استان ها مکان بسیار مناسبی برای آموزش صادرات زعفران در کشور هستند که از وظایف اصلی ایم مراکز بحث آموزش و توانمندسازی تاجران و صادرکنندگانی است که قصد ورود به بازار را دارند. استان هایی که محل اصلی تولید زعفران در کشور هستند در زمینه صادرات زعفران نیز فعالیت بسیار بیشتری از سایر مناطق دارندو به عنوان مثال اتاق بازرگانی استان های خراسان جنوبی و رضوی محل مناسبی برای آموزش صادرات زعفران به دیگر کشور ها است زیرا در این مراکز می توانید از تجارب صادرکنندگان بزرگ زعفران استفاده کرده و کسب و کار خود را توسعه دهید.

ایران بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران در جهان است و حدود ۹۰ درصد تولید این محصول را در اختیار دارد. آمار نشان می‌دهد کشت زعفران در سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است و سطح زیر کشت زعفران از ۷۷ هزار هکتار در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۵ هزار هکتار در سال گذشته رسیده است. با وجود افزایش سطح زیر کشت، تولید زعفران تقریبا ثابت مانده و در بعضی سال‌ها حتی کمتر شده است. دلیل ثابت ماندن سطح تولید، خشک‌سالی گسترده مزارع خراسان جنوبی و رضوی بوده که عمده زعفران تولیدی ایران از این مناطق به دست می‌آید.

بنا بر گزارش جهاد کشاورزی، تولید زعفران ایران در سال گذشته 336 تن بوده است که از این میزان تولید 203 تن زعفران به ارزش 286 میلیون دلار سهم صادرات زعفران ایران بوده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب  صادرات واردات ایران  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

بزرگترین خریداران زعفران ایران

بزرگ‌ترین خریداران زعفران ایران، امارات متحده عربی و اسپانیا هستند که بخش عمده زعفران خریداری شده از سوی اسپانیا و امارات که بصورت فله از ایران به این دو کشور صادر می شود به نام خود این کشورها و در بسته بندی های نفیس و استاندارد در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

بر اساس آمار گمرك ايران بیشترین حجم صادرات زعفران ایران به ترتیب اولولیت به کشورهای :

 1- امارات متحده عربی

۲- اسپانیا

۳- چین

۴- عربستان سعودی

  ۵- هند

۶- سوئد

۷- هنگ کنگ

۸- ایتالیا

۹- تایوان

۱۰- صادرات به قطر

 می باشد. لازم به ذکر است هم اکنون به ۴۰ کشور جهان زعفران ایران صادر می گردد.

کشت زعفران در ایران

باکیفیت‌ترین زعفران تولیدی ایران در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی در نزدیکی مرز افغانستان تولید می‌شود که بیشترین سهم در کشت این گیاه با ارزش را به خود اختصاص داده اند. در این میان زعفران قاینات به عنوان یکی از اولین برند های این حوزه شناخته می شود. با توجه به شرایط کشت زعفران و پایداری بالای پیاز این گیاه در شرایط سخت، می توان این گیاه را در اکثر نقاط کشور کشت کرد و ایران از لحاظ اقلیمی شرایط مناسبی برای کشت این محصول دارد. در حال حاضر کشت زعفران در بسیاری از استان های کشور مانند استان‌های اصفهان، فارس، کرمان و مرکزی نیز رواج دارد.

تجارت جهانی زعفران

میزان تجارت جهانی زعفران بیشتر از ۸ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود اما صادرات زعفران و سهم ایران در تجارت جهانی زعفران بسیار اندک است. چون عمده زعفران ایران به صورت فله صادر می‌شود و کشورهای خریدار، زعفران ایران را بسته‌بندی و در بازار عرضه می‌کنند. ایران از نظر تولید در رده اول جهان و از نظر صادرات این محصول در رده ی هفدهم جهان قرار دارد که نشان از ضعف بسیار در زمینه صادرات این محصول با نام ایران در سطح جهانی است.

متاسفانه در سال‌های اخیر هیچ تلاشی برای ساخت یک برند ایرانی نشده است و زعفران به همان شکل ۳۰ سال پیش صادر می‌شود. در چنین وضعیتی نمی‌توان انتظار داشت کسی زعفران را به نام ایران بشناسد.

زعفران گران‌ترین ادویه جهان است اما در ایران در بدترین بسته‌بندی به فروش می‌رسد و صادرکنندگان زعفران هم تلاشی انجام نمی‌دهند برای این که زعفران را با بسته بندی در حد ارزش این محصول در بازار جهانی عرضه شود.


مطالب مرتبط:

صادرات انجیر به چین

خرما کبکاب

صادرات محصولات کشاورزی به چین

صادرات به قطر

صادرات پسته ایران

راهنمای صادرات خشکبار به اروپا

صادرات محصولات کشاورزی به روسیه


انواع زعفران ایران

امروزه با توجه به معیار های استاندارد، دسته بندی زعفران به صورت زیر انجام می شود:

  • زعفران سوپر نگین

در این نوع زعفران سه رشته کلاله به هم متصل است، که باعث می شود تا رشته های کلاله داخل هم کلاف شوند و زیباتر به نظر برسند و حجم بیشتری نیز داشته باشند. به همین علت این نمونه از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران در بازار  بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و در نتیجه قیمت بیشتری دارد. زعفران سوپر نگین در دسته  زعفران پوشالی قرار می گیرد.

اکولوژی منطقه کشت، داشت(آبیاری و کود) و برداشت مناسب، روش خشک کردن در تهیه و دستیابی به زعفران سوپرنگین (زعفران قلمدار) از عوامل اساسی و تعیین کننده است.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران نگین

در این نمونه از زعفران هم دقیقا  به مانند زعفران سوپرنگین رشته های کلاله به هم متصل هستند. تنها تفاوت آنها در طول رشته های زعفران است. در زعفران نگین رشته ها در مقایسه با نمونه سوپر نگین، کوتاه تر و ظریف تر است و در نتیجه از زعفران سوپرنگین به لحاظ کیفیت و قیمت در رده ی پایین تری قرار می گیرد.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران سرگل

در این نمونه از زعفران، خامه ها کاملا حذف شده و زعفران خالص بدست می آید. این نمونه از زعفران را به نام های دیگری مانند سرگل، سرقلم، سرریشه وممتاز نیز نامگذاری می کنند. در زعفران سرگل، شکستگی در رشته ها دیده نمی شود. معادل زعفران سرگل در نامگذاری بین المللی coupe می باشد.

فروش-عمده-زعفران
خرید عمده زعفران
  • زعفران پوشال

در این نمونه از زعفران که دارای قسمت بیشتری از خامه (١-٣ میلی متر) است که به این نوع زعفران پوشال گفته می شود. زعفران رشته ای درجه ١و درجه ٢و درجه ٣ در زیر مجموعه این گروه قرار دارند. به دلیل اتصال کلاله ها به خامه در این نمونه از زعفران و کاهش امکان تقلب در آن، خرید زعفران پوشال از محبوبیت خاصی برخوردار است.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران
  • زعفران دسته

این نمونه از زعفران شامل کلاله به همراه 5-4 میلی متر خامه که رشته ها به دو صورت تک دوسویه و دوسویه دسته بندی می شوند. در یک سویه خامه ها روی یکدیگر وکلاله ها هم روی یکدیگر قرار می گیرند در صورتی که در مدل دوسویه سعی می شود کلاله ها در دو سمت و خامه ها در وسط روی یکدیگر قرار بگیرند. در این نمونه چون خامه ها در وسط قرار می گیرند کلاله بیشتر جلب توجه می کنند. در ضمن چون امر دسته بندی توسط بانوان انجام می شود، دو طریقه یاد شده به دسته بندی “دخترپیچ” موسوم است.

گونه ای دیگر از زعفران دسته وجود دارد که خامه ها را در حین خشک شدن آرام آرام در زیر کلاله ها قرار می دهند و سپس دسته های زعفران را بروی مقوا ثابت می کنند و سپس در ظروف مناسب بسته بندی می کنند. در این صورت دسته ها جلوه بهتری دارند، این نوع دسته بندی به نام “دسته ای کلاله نما” موسوم است. در درجه بندی سازمان ملی استاندارد و طبق استاندارد 1-259 زعفران دسته، زعفران رشته ای درجه 4 نام دارد.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران
  • کنج یا سفید

هنگامی که سرگل را از دسته جدا می کنیم، قسمت ریشه یا سفید که در ایران به آن کنج یا سفید زعفران گفته می شود، باقی می ماند که نمی توان آن را زعفران تلقی کرد. این قسمت در اروپا به white یا سفید یا style (خامه) معروف است.

کنج زعفران جزء دسته بندی انواع زعفران قرار نمی گیرد. بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند کنج دارای عطر بیشتری نسبت به سرگل است باید گفت بررسی های علمی و آنالیزهای انجام شده نشان می دهد که موارد ارزشمند فقط در کلاله قرمز رنگ زعفران نهفته است. این مواد بخصوص کروسین (عامل رنگ زعفران) در اثر حرکت در بافت گیاهی از کلاله به خامه منتقل شده اما چون در خامه رطوبت بیشتری وجود د دارد موجب شده که به نظر بیاید که عطر بیشتری از خامه ب مشام می رسد. در عین حال به دلیل ظاهر زیبا و رنگ چشم نواز آن و اینکه نمی توان تقلبی برای آن در نظر گرفت، مورد توجه قرار می گیرد.

فروش-عمده-زعفران
فروش-عمده-زعفران

مشکلات صادرات زعفران

در هنگام ورود به عرصه ی جدیدی از تجارت باید همواره به مزایا و معایب آن توجه زیادی شود تا از ریسک های احتمالی حین کار تا حد ممکن کاسته شده و با دید بازتری نسبت به آن قدم برداریم. از این رو توجه به مشکلات صادرات زعفران نیز می تواند چراغ راه بسیاری از تازه واردین این حوزه باشد. یکی از مهم ترین مشکلات صادرات زعفران بحث فروش فله و صادرات فله زعفران است که بدون نام و نشانی از ایران به دیگر کشورها صادرشده و تحت برند و لیبل آن کشورها به فروش می رسد. جالب است بدانید در سال های اخیر با حمایت سازمان ملل از کشور افغانستان برای کشت زعفران به جای خشخاش، بازارهای بینالمللی نیز به کمک اقتصاد این کشور آمده و زعفران افغانستان را خریداری می کنندو متاسفانه زعفران ایرانی حتی با نام زعفران افغانستان نیز وارد بازار های مقصد می شود. بیش از 80 درصد از زعفران صادراتی به صورت فله به کشورهای امارات و سپس اسپانیا صادرشده و به عنوان زعفران اسپانیایی وارد دیگر کشور ها می شود. جایی برای نام ایران و محصول ایرانی در این صنعت در ذهن مصرف کننده خارجی وجود ندارد که خود از بزرگترین مشکلات صادرات زعفران به شمار می رود.

توجه به امر بسته بندی مناسب و بازاریابی گسترده برای تغییر جایگاه کنونی می تواند گام مهمی در کاهش مشکلات صادرات زعفران باشد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب بازاریابی صادرات  را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

سخن پایانی

آشنا بودن با مراحل صادرات زعفران به شما کمک می کند تا هر مرحله را به طور دقیق و با جزئیات کامل انجام دهید. از خرید زعفران مرغوب گرفته تا تهیه مدارک لازم برای صادرات، بازاریابی، مذاکرات بین‌المللی بر سر قیمت خرید عمده، خدمات بیمه محصولات صادراتی و انجام مراحل در گمرک همگی باید با آگاهی و دانش کافی انجام شوند.
افرادی که در حوزه صادرات زعفران هیچ تجربه ای ندارند قبل از ورود به این کار باید اطلاعات و دانش خود را افزایش دهند. مشورت کردن با یک شرکت صادرات زعفران و حتی سرمایه گذاری در این حوزه در این مسیر بسیار مثبت خواهد بود. موفقیت در صادرات انواع زعفران، زمانی حاصل می شود که شما بازار هدف را به خوبی شناخته باشید و بتوانید بهترین مشتری را پیدا کنید.
به عنوان سخن پایانی لازم است خاطرنشان کنیم که اگر فعالیت برای صادرات انواع زعفران در قالب یک تیم حرفه ای و تخصصی انجام شود، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. زعفران، یک ادویه با ارزش است و بسیاری از کشورها خواهان آن هستند. استراتژی اصولی برای صادرات در نظر بگیرید و مطمئن باشید که مشتریان خود را پیدا می کنید.

برای ارتباط با فروشندگان عمده زعفران صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

ارتباط با هزاران خریدار و فروشنده کالای صادراتی در اپلیکیشن باسکول

نصب اپلیکیشن باسکول


(نصب فقط از گوگل پلی)

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات سامانه باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان