واردات بذر

واردات بذر

واردات بذر

واردات بذر، عبارت نام آشنایی است که در حوزه محصولات کشاورزی با آن بسیار روبرو هستیم. انواع بذر کشاورزی برای پرورش محصولات باغی و زراعی در حال حاضر در بازار موجود هستند. هر کدام از بذرها بسته به گونه، ویژگی های ژنوتیپی و فنوتیپی، نحوه کاشت، پرورش و مراقبت با یکدیگر متفاوت هستند.

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

[su_row][su_column size=”1/6″ center=”no” class=””]

 

[/su_column]

[su_column size=”2/3″ center=”no” class=””]

[su_custom_gallery source=”media: 5824,5825,5823,5822″ link=”custom” width=”130″ height=”130″ class=”center-gallery” title=”never”]

[/su_column]

[/su_row]

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

برخی از بذرها مخصوص میوه های گرمسیری هستند و برخی دیگر از نوع بذرهای اصلاح شده می باشند. خرید و فروش بذر در این حوزه بسیار پر رونق است اما چالش ها و مشکلات خاص خود را دارد.

به طور کلی واردات بذر را از نظر نوع آن به چند دسته کلی تقسیم بندی می کنند؛ بذر گل ها و گیاهان زینتی؛ بذر میوه؛ بذر سبزی و صیفی؛ بذر سبزیجات خوراکی؛ بذر حبوبات؛ بذر گیاهان خاص مثل کاکتوس یا گیاهان دارویی؛ بذر گیاهان نادر و کمیاب.

شرکت واردات بذر، با در نظر گرفتن نیازهای بازار برای کاشت محصولات کشاورزی، زراعی و باغی، اقدام به خرید بذر از کشورهای خارجی می کند. در ادامه این قسمت پیرامون واردات انواع بذر میوه و سبزیجات و بذر گل و گیاه صحبت می کنیم.

هدف از واردات بذر کشاورزی 

اگر بخواهیم هدف از واردات بذر کشاورزی را به خوبی و در عبارت کوتاه بیان کنیم باید بگوییم که وارد کردن انواع بذر گل و گیاه، میوه یا محصولات خاص غذایی برای کاشت، به رونق صنعت کشاورزی کمک می کند. هرچه کشاورزان بتوانند محصولات بهتر و مرغوب تر را پرورش دهند، فروش افزایش می یابد و ظرفیت صادرات هم بیشتر می شود. انواع بذر می توانند تغییرات مثبتی را در این حوزه ایجاد کنند.

مهم ترین چالشی که در واردات بذر کشاورزی به ایران مطرح است، سالم بودن آنها از نظر ژنتیکی و ارزش غذایی است. برای دسته ای بذرها، مسئله “تراریخته”، “اصلاح شده”، “بذرهای هیبریدی” یا “دستکاری شده ژنتیکی” مطرح می شود. تمام این عبارت ها به بذرهایی گفته می شود که ژن طبیعی آنها از نظر ساختار ژنتیکی، تغییر داده شده اند.

ممنوعیت واردات انواع بذر دست کاری شده ژنتیکی یا بذرهای هیبریدی، این حوزه را دستخوش تحولاتی کرده است. واردات بسیاری از این بذرها به کشور، ممنوع است. بذرها باید در پایانه های گمرک مورد آزمایش قرار گیرند تا سلامت آنها تأیید شود. نبود برنامه صحیح برای خرید بذرهای وارداتی، عدم کنترل قیمت ها و عدم تأمین منابع مالی برای شرکت واردات بذر، مشکلاتی هستند که بازرگانان در این معاملات با آن روبرو می باشند.

واردات بذر

واردات بذر گوجه فرنگی به ایران

وقتی در بازار واردات بذر گوجه فرنگی جستجو می کنید به نام های تخصصی بر می خورید که همگی نشان از این دارند که بذرهای این میوه قرمز رنگ و پرطرفدار، متنوع هستند. انواع بذر گوجه فرنگی خوشه ای، بذر گوجه فرنگی زیتونی، بذر گوجه فرنگی گیلاسی، گوجه فرنگی گلخانه ای و …، تنها بخشی از این بذرها هستند.

بخش بیشتری از وارد کردن انواع بذر به گونه های بذر هیبریدی اختصاص دارد که البته باید طبق ضوابط و قوانین وارد کردن انواع بذر، به ایران وارد شوند. انواع بذر وارداتی گوجه فرنگی در حال حاضر از کشور ترکیه و آمریکا وارد ایران می شود. بذرها در شرایط مختلفی پرورش داده می شوند و رشد می کنند.

واردات بذر سبزیجات و صیفی

یکی از بازارهای پر رونق در خرید و فروش و واردات انواع بذر، بذرهای سبزیجات و صیفی هستند. همه ما تقریباً یک یا چند سبزی را در سبد غذایی روزانه خود داریم. سبزیجات و صیفی جات زیادی در ایران پرورش داده می شوند. این بذرها هم تولید داخل کشور هستند و هم توسط شرکت واردات بذر، به ایران وارد می شوند و در اختیار کشاورزان قرار می گیرند.

واردات بذر سبزی و صیفی شامل کاهو، لوبیا سبز، پیاز، هویج، تربچه، شلغم، خربزه و …، می باشد. حدود یک سوم از بذرهای کاشته شده برای پرورش سبزیجات و صیفی شامل بذرهای بومی هستند و سایر بذرها از نوع وارداتی و بذرهای هیبریدی می باشند. میزان درآمد از واردات بذر سبزی و صیفی در چند سال اخیر بسیار قابل توجه بوده است. منابع خبری این گونه عنوان کرده اند که در یک دوره خاص، وارد کردن انواع بذر به دلایل مشکلاتی در تأمین سرمایه یا تحریم ها با مشکل مواجه بوده است.

واردات بذر گل از هلند

واردات بذر گل از کشور هلند، یک بازار رقابتی را برای پرورش گل و گیاه در کشور ایجاد کرده است. برای انواع گل های زینتی و گل های مختلف، کشور هلند در جهان شهرت دارد. درصد زیادی از بذرهای وارداتی گل های زیبا و رنگارنگ و برخی گل های آپارتمانی از کشور هلند هستند. البته واردات انواع بذر گل از هلند با مقررات ویژه ای همراه است. گیاهانی که برای سلامتی انسان مضر باشند، از نظر واردات، ممنوع هستند.

نکات مهم درباره واردات بذر به ایران

  • اگرچه کشور ایران در تولید انواع بذر، توانمند است اما از نظر واردات انواع بذر، جزو 20 کشور برتر وارد کننده قرار دارد. این در حالی است که صادرات بذر از ایران وضعیت چندان جالبی ندارد!
  • ایران در حال حاضر ترجیح می دهد با وارد کردن انواع بذر سبزی و صیفی و انواع محصولات کشاورزی، این محصولات را با کیفیت بالا پرورش دهد و سپس بازارهای پرتقاضا برای محصولات کشاورزی و باغی را تأمین کند. این یعنی رونق در صادرات و درآمدزایی برای کشور.
  • حمل و نقل و بسته بندی های واردات بذر طبق نیاز مشتریان امکان پذیر است. حمل کالا از پایانه های گمرکی انجام می گیرد. بسته بندی ها می تواند به صورت فله ای و یا به صورت پاکتی و یا ظروف مختلف باشد. وزن هر بسته هم متفاوت است.
  • ترخیص محموله های وارداتی برای انواع بذر با توجه به استانداردها و کد گمرکی انجام می گیرد.
  • تحقیقات و مطالعات برای تولید انواع بذر گل و گیاه در کشور در حال توسعه است. در این حالت، نیاز کشور به وارد کردن انواع بذر مرتفع خواهد شد.
  • بذرهای گلخانه ای در حال حاضر بسیار پرفروش هستند. این، فرصتی را فرآهم می آورد تا کارآفرینان حوزه کشاورزی بهتر بتوانند محصولات گلخانه ای را با کیفیت بالاتر پرورش دهند. 
  • قیمت واردات بذر بر اساس نوع گیاه، ارزش غذایی، فناوری به کار رفته در تولید بذرها و قوانین تجارت کشور، قیمت ارز و بازار عرضه و تقاضا بستگی دارد.

سخن پایانی

واردات بذر به ایران از کشورهای خارجی مستلزم رعایت یک سری قوانین است. در این بازار پرتقاضا با انواع بذرها روبرو هستیم. خرید و فروش بذر گوجه فرنگی، بذر ذرت، بذر سیب زمینی، واردات انواع بذر سبزیجات و صیفی جات، بذر گل و گیاهان زینتی و بذر گیاهان دارویی، همگی در این حوزه قرار می گیرند.

آنچه به یک چالش در وارد کردن انواع بذر تبدیل شده است، بذرهایی هستند که تحت عنوان بذرهای تراریخته یا بذرهای هیبریدی، آنها را می شناسیم. وارد کردن انواع بذر کشاورزی تراریخته به کشور باید تحت نظارت جهاد کشاورزی و مراجع مربوطه قرار گیرد. کنترل این حوزه به اندازه ای اهمیت دارد که با سلامت محصولات کشاورزی و سلامت خانواده مرتبط است.

کشور ایران در حال حاضر توانایی تولید بذرهای مختلف را برای محصولات کشاورزی دارد اما برای گونه های خاص، الزاماً به خرید و واردات بذر نیاز می باشد. 

بذر سیب زمینی اصلاح شده، بذر گیاهان دارویی، بذر گل های زینتی و یا بذر گوجه فرنگی های خاص، نمونه هایی هستند که برای واردات انواع بذر بسیار مورد توجه قرار دارند. کشورهای ترکیه، هلند، ایرلند، آمریکا، برخی از کشورهای صادر کننده انواع بذر به ایران هستند.

برای ارتباط با فروشندگان عمده کالای صادراتی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:

[su_row][su_column size=”1/6″ center=”no” class=””]

 

[/su_column]

[su_column size=”2/3″ center=”no” class=””]

[su_custom_gallery source=”media: 5824,5825,5823,5822″ link=”custom” width=”130″ height=”130″ class=”center-gallery” title=”never”]

[/su_column]

[/su_row]

 

برای استفاده از خدمات بازار باسکول انتخاب کنید:

بازرگان هستم فروشنده هستم

باسکول

بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی باسکول با هدف دسترسی مستقیم به تولید کنندگان محصولات کشاورزی و معرفی بهترین تولیدکنندگان محصولات ایرانی شروع به کار کرده است. خریداران و صادرکنندگان محترم محصولات کشاورزی با استفاده از خدمات بازار باسکول می توانند با بهترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران آشنا شوند و بدون واسطه ارتباط برقرار کنند.

تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز نیز می توانند با عضویت در سامانه باسکول از خدمات ویژه باسکول استفاده و با تکمیل پروفایل کاربری خود به خریداران و صادرکنندگان مختلف در سراسر ایران معرفی شده و بتوانند به راحتی محصولات خود را به راحتی و بدون واسطه با قیمت بهتر به فروش برسانند.

رایگان ثبت نام کنید و عضو شبکه ی بزرگ خریداران و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران شوید

عضویت رایگان

پیمایش به بالا